Chceme předběžné projednání obžaloby, žádají obhájci ve Švachulově kauze

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2020 12:45
Dva z obhájců v kauze podezření z korupce na radnici Brno-střed žádají Krajský soud v Brně o předběžné projednání obžaloby. Soud o jejich návrzích zatím nerozhodl. Podle informací ČTK jde o obhájce bývalých brněnských politiků Jiřího Švachuly a Petra Liškutina, oba byli v době svého politického působení členy hnutí ANO. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy.
V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy (ilustrační foto)
V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Obhájci dvou obžalovaných podali na začátku května návrhy na předběžné projednání obžaloby, soud se jimi teprve bude zabývat," uvedla mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

Návrh na předběžné projednání obžaloby je jedna z možností, jak obhájce může hájit svého klienta. Nejčastěji se v něm namítá, že přípravné řízení nebylo provedeno podle zákona, případně, že ve věci nejsou v potřebném rozsahu objasněny základní skutkové okolnosti. Návrh může předseda senátu zamítnout nebo vrátit věc státnímu zástupci k došetření či trestní stíhání zastavit, aniž by bylo ve věci nařízeno hlavní líčení.

V kauze termín hlavního líčení dosud nařízen nebyl, momentálně je spis u Vrchního soudu v Olomouci, který rozhodoval o stížnosti Švachuly na jeho ponechání ve vazbě. Ve vazbě je od loňského března. Soudy se obávají, že by mohl bývalý politik obviněný z korupce uprchnout za hranice, a to i v současné situaci, kdy je možnost cestování do zahraničí omezena.

Švachula byl místostarostou městské části Brno-střed za hnutí ANO a podle státního zástupce byl hlavou celé skupiny. Ovlivněny byly podle žalobce desítky zakázek v celkovém objemu nejméně za 330 milionů korun. Případ se týká 27 zakázek, které zadávala radnice Brna-střed, jedna se týkala městských firem a další stovky, přesný počet není ani v obžalobě specifikovaný, se týkaly Správy nemovitostí městské části Brno-střed.

Obviněných může být víc

Případ zřejmě ještě nekončí, kriminalisté se podle zjištění Aktuálně.cz zajímají o další větve kauzy, na které při vyšetřování narazili. Jejich hlavním pojítkem je zřejmě Švachula, který působil i v rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, měl Švachula s předsedou úřadu Petrem Rafajem, ale i jeho náměstky, velmi přátelské vztahy. Díky těmto vztahům podle dokumentů dokázal získat utajované informace či ovlivňovat rozhodování úřadu.

Kauza se dotýká i nejužšího vedení hnutí ANO, podle policie totiž Švachula domlouval schůzky mezi lidmi z antimonopolního úřadu a prvním místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem, kriminalisté je pravděpodobně podezřívají z pokusu zmanipulovat tendr na mýto. Odposlechy také podle zjištění Aktuálně.cz zaznamenaly, jak se obvinění v kauze Švachula baví o podílech pro "Efka". Podle detektivů šlo o Jaroslava Faltýnka a jeho syna Jiřího, který za hnutí ANO působil ve vedení městské firmy Teplárny Brno. Policisté prověřují, zda Jiří Faltýnek neovlivňoval zakázky této firmy. Faltýnkovi obviněni nebyli, oba popírají, že by se se trestné činnosti dopustili.

Předsednictvo hnutí ANO by se ve čtvrtek mělo zabývat žádostí Jiřího Faltýnka o pozastavení členství v hnutí do konce roku. Faltýnek mladší krok oznámil už počátkem března kvůli tomu, že se chce zkoncentrovat po "mediální masáži". Předsednictvo by se také mohlo znovu zabývat krokem, kdy na počátku března zrušilo tři místní organizace v brněnských Židenicích, Černovicích a Starém Lískovci. Odůvodnilo to tehdy tím, že někteří lidé z organizací jsou spojení s kauzou Švachuly nebo napojení na pochybné skupiny mimo hnutí.

Kdo je zatím obžalován v kauze Stoka

Jiří Švachula - bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-střed, kde podle policistů manipuloval s veřejnými zakázkami, ústřední postava obžalované skupiny. Je ve vazbě. Stále odmítá vypovídat.

Saman El-Talabani - klíčový svědek, podnikatel s iráckými kořeny, jenž měl vazby na politiky brněnského ANO, se kterými dle jeho svědectví ovlivňoval zakázky a vybíral úplatky nejen v Brně-středu, ale rovněž v brněnských městských firmách. Usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Petr Liškutin - bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-Ivanovice. Na radnici Brna-středu vedl investiční odbor. K činům se nepřiznal.

Petr Kosmák - bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed, kam jej dosadili Švachula s Liškutinem. K vybírání úplatků od podnikatelů se přiznal. Usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Lubomír Smolka - spoluvlastník stavební společnosti Kros-stav, která je v kauze také obžalována. Při výsleších se k uplácení přiznal a rovněž popsal údajnou korupci v brněnské fakultní nemocnici, brněnské Správě železnic, v Centru sociálních služeb i v Praze 4. Na základě jeho svědectví byly jmenované čtyři kauzy vyčleněny do samostatného vyšetřování. Usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Pavel Ovčarčin - brněnský podnikatel, který měl pomáhat vybírat úplatky od podnikatelů, vytipovával rovněž společnosti, které oslovoval s nabídkou získávání tendrů pod podmínkou úplaty. Bývalý společník Samana El-Talabaniho, se kterým je obžalován i v kauze daňových podvodů. K činu se přiznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Petr Kalášek - podnikatel, který měl vybírat úplatky za tendry od dalších byznysmenů. Obžalobu a jakoukoli vinu od počátku kauzy odmítá.

Ivan Trunečka - podnikatel, který přes své společnosti vyhrává velké množství zakázek v brněnské městské firmě Teplárny. V souvislosti s Trunečkou a Teplárnami policie podezřívá z korupce i syna druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka - Jiřího Faltýnka. Vinu odmítá.

Jiří Hos - vlivný člen brněnské ODS, podle výpovědi Pavla Ovčarčina na systému zmanipulovaných tendrů rovněž profitoval. Vinu odmítá.

Michal Unzeitig - podnikatel, který měl dát úplatek. K činu se přiznal. Policisté ho nepovažují za součást zločinecké organizované skupiny.

Luboš Krejčí - podnikatel, jenž měl přes svou společnost UNO manipulovat zakázky v Brně, ale podle podezření vyšetřovatelů i v Praze. Pracoval v úzkém kontaktu s obžalovaným Smolkou. Podle vyšetřovatelů ale není členem organizované zločinecké skupiny. K činu se nedoznal.

Kros-stav - společnost, kterou spoluvlastní obžalovaný Lubomír Smolka. Právě přes ni se měl Smolka nezákonně dostávat k tendrům v Brně-středu a dle podezření i v dalších městských firmách, případně na radnici Prahy 4.

UNO - firma obžalovaného Luboše Krejčího, jež se měla podílet na manipulaci tendrů. Podle vyšetřovatelů nicméně není členem organizované zločinecké skupiny. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy