Wagenknecht posbíral v kandidatuře na předsedu šest nominací, Hřib pět. Po dvou mají končící náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík a senátorka Adéla Šípová. Jednu nominaci mají bývalý ostravský radní David Witosz a Štrébl, který se o funkci přihlásil ve středu večer. Manažer kampaně z roku 2017, která poslala Piráty poprvé do Sněmovny, svou kandidaturu popisuje jako "vzpouru na pravoboku". Piráti podle něj mají více pravicových voličů než levicových, ale hlasy zleva ve straně nyní překřičí všechny.
Celé nynější vedení Pirátů oznámilo rezignaci před měsícem kvůli neúspěchu v krajských volbách. Dlouholetý předseda a bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) současně oznámil, že na žádnou pozici ve vedení už kandidovat nebude. Po půlnočním uzavření nominací už nemohou přibýt další uchazeči. Nominace na předsedu pro neúspěšné uchazeče platí i do hlasování o místopředsedech.
Jako místopředsedkyně chtějí pokračovat europoslankyně Markéta Gregorová a zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu. Mezi místopředsedy se chce vrátit i zastupitelka Telče Hana Hajnová, která se do nynějšího vedení dostala jako náhradnice na začátku října po rezignaci Jany Holomčík Leitnerové.
Dalšími kandidáty na místopředsedy jsou dosavadní náměstek královéhradeckého hejtmana Pavel Bulíček, bývalý radní Olomouckého kraje Martin Šmída, zakladatel neziskové organizace Hlídač státu Michal Bláha, radní Středočeského kraje Jana Skopalíková, bývalý poslanec Tomáš Vymazal a IT developer Lukáš Hejduk. Mezi kandidáty se zařadil i bývalý poslanec Ferjenčík, který nyní působí jako asistent šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka.
Piráti od oznámení rezignace vedení odešli z vládní pětikoalice do opozice. Reagovali tak na rozhodnutí premiéra Petra Fialy (ODS) odvolat Bartoše z funkce ministra pro místní rozvoj kvůli problémům digitalizace stavebního řízení. Krok předsedy vlády považují za porušení koaliční smlouvy.