V březnu na Hradě skončí spolu s prezidentem Milošem Zemanem také jeho nejbližší spolupracovníci včetně mluvčího Jiřího Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře. Oba patřili k viditelným osobnostem. Ovčáček například býval na sociálních sítích velmi kritický k prezidentovým názorovým oponentům nebo odmítal odpovídat na otázky vybraných novinářů, Mynář je zase trestně stíhaný kvůli poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Koho by na jejich místa v případě vítězství v lednových volbách dosadil, zatím z prezidentských kandidátů prozradil jen šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho kancléřkou by se stala Tünde Bartha, která dříve šéfovala jeho kabinetu na ministerstvu financí, později řídila Úřad vlády.
Nyní ho doprovází na předvolebních mítincích a patří k jeho nejbližším spolupracovníkům. Například právě ona vymyslela dotazník, co by měl Babiš jako prezident dělat, který lidem rozdávají na setkáních s voliči. Babišův tým tak získává cenné kontakty na příznivce.
O hradní komunikaci by se mu pak místo Jiřího Ovčáčka staral bývalý mluvčí jeho vlády a současný mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.
Redakce Aktuálně.cz oslovila i zbývajících osm kandidátů na prezidenta, kromě Babiše však žádný z nich konkrétní jména neprozradil. "Babiš je v tomhle ohledu nejtransparentnější. Další kandidáti buď nevědí, nebo to záměrně nechtějí říct, aby to nevzbudilo kontroverze," řekl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.
Hilšer chce ženu
Marek Hilšer sice konkrétní jména neřekl, ale tvrdí, že jeho kancléřkou by byla žena. Petr Pavel, který je podle posledních průzkumů největším favoritem voleb, považuje takové otázky za předčasné. "Vedoucím kanceláře a mluvčím budou úředníci, kteří nepřekračují své pravomoci a jednají v souladu s pravidly a působností své funkce," řekl Pavel.
Nechtěl ani říct, kdo by byl jeho poradcem. V předvolební kampani se však radí se sociologem Janem Hartlem, zakladatelem agentury STEM/MARK zabývající se výzkumem trhu a médií, hlavním ekonomem společnosti Deloitte Davidem Markem či ekonomem Davidem Vávrou, který dříve pracoval pro Českou národní banku. S energetikou mu pomáhají Michal Mareš a Jakub Maščuch.
Danuše Nerudová si chce na Hrad přivést "tým skutečných odborníků", více zatím neprozradila. Josef Středula přiznává, že se ještě nerozhodl, kancléř by však podle něj měl mít bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Stejnou podmínku na budoucího vedoucího prezidentské kanceláře v odpovědích pro Aktuálně.cz uvedli Pavel Fischer, Jaroslav Bašta a Tomáš Zima. Nynější kancléř Mynář ji nemá.
Denisa Rohanová tvrdí, že už si svého kancléře a hradního mluvčího vybrala. Jména ale zatím zveřejňovat nechce. "Co se poradců týká, nebudu se bát oslovit i odborníky ostatních kandidátů, pokud zjistím, že oni jsou ti nejlepší pro nás všechny," sdělila prezidentka České asociace povinných, která podpisy pro účast v prezidentské volbě získala od poslanců minulé sněmovny.
Bašta chystá před druhým kolem překvapení
Poslanec SPD Bašta vzkázal, že voličům na dotazy ohledně kancléře a mluvčího odpoví až před druhým kolem. "Abych je příjemně překvapil," zdůvodnil.
Politolog Kopeček připomíná, že kandidáti nemají povinnost dopředu hlásit, koho by si s sebou Hrad vzali. Není to podle něj ani zavedený zvyk z předchozích přímých voleb. Například Miloš Zeman před první volbou neoznamoval, že si vybere právě Mynáře.
"V kampani v roce 2013 byl ovšem Vratislav Mynář nejviditelnější. Zemanovou mluvčí se před Ovčáčkem stala Hana Burianová, která tuto pozici zastávala také v kampani. Takže v tomto můžeme hledat náznaky, koho si kandidáti vyberou," upozornil Kopeček.