Tajemnice miliardářů i dva mořeplavci. Kdo hýbe kampaněmi prezidentských favoritů

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
29. 11. 2022 5:30
Pro boj o Hrad jsou klíčoví. Favoritům prezidentských voleb vedou kampaně, radí jim, jak vystupovat, co říkat a jak se stavět k důležitým problémům Česka. Zatímco Petr Pavel či Danuše Nerudová se svými poradci netají, Andrej Babiš o většině nemluví. Na rozdíl od svých soupeřů už ale prozradil, koho by udělal šéfem prezidentské kanceláře, pokud se mu podaří lednové volby vyhrát.
Prezidentský kandidát Petr Pavel ukázal některé své členy expertního týmu i sponzory přímo při oznámení kandidatury. Jeho podporovatelé seděli na řadě židlí za ním.
Prezidentský kandidát Petr Pavel ukázal některé své členy expertního týmu i sponzory přímo při oznámení kandidatury. Jeho podporovatelé seděli na řadě židlí za ním. | Foto: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček

V týmu Andreje Babiše je k nepřehlédnutí. Na předvolebních mítincích se kolem předsedy hnutí ANO pohybuje kromě ochranky právě ona - drobnější žena, která vše energicky organizuje. Expremiér ji poslouchá na slovo. "Na Hradě by byla kancléřkou," prohlásil nedávno v Teplicích. Manažerka Tünde Bartha pro Babiše pracuje už od roku 2015, pochází z východního Slovenska a v minulosti byla tajemnicí miliardáře Zdeňka Bakaly, proti kterému Babiš ostře vystupuje.

Z její hlavy pochází například dotazník, který lidé na mítincích vyplňují. Odpovídají v něm na dotaz, co by měl Babiš v prezidentském úřadu dělat. "Přišla jsem na to, když jsem si všimla, že se chtějí vyjadřovat k činnosti prezidenta," prohlásila Bartha při sbírání dotazníků, díky kterým získává tým e-maily a telefony na tisíce příznivců. Nejčastější odpověď zní, že by měl Babiš odvolat vládu Petra Fialy, na což ale prezident nemá právo.

K prezidentským volbám půjdou Češi už za 45 dnů, volební místnosti se otevřou 13. a 14. ledna, případné druhé kolo bude následovat o dva týdny později. Babiš je podle průzkumů jedním ze tří hlavních favoritů, o první místo se přetahuje s někdejším vysokým představitelem armády Petrem Pavlem, s lehkým odstupem následuje ekonomka Danuše Nerudová. Všichni tři jsou obklopeni lidmi se zkušenostmi z dřívějších kampaní.

Babiš sice o většině svých lidí nemluví, přesto jsou ale dva další spolupracovníci známí. Vladimír Vořechovský dělá mluvčího a na cestách expremiéra provází, komunikaci vedl už v době, kdy byl jeho šéf předsedou vlády. Marek Prchal má na starosti sociální sítě, kam po domluvě s Babišem píše jeho příspěvky. V médiích nevystupuje, objevil se krátce po parlamentních volbách v roce 2017, kdy ho Babiš před kamerami políbil na čelo a prohlásil, že za výhru vděčí jemu.

V kuloárech často zaznívá také jméno Alexandra Brauna, Čechoameričana, který pracoval na kampaních hnutí ANO. Z průzkumů vyvozoval, jak nejlépe získat voliče. Nakolik pomáhá i teď, není jasné, Vořechovský tvrdí, že vůbec. Podobné je to s Petrem Topinkou, který se dlouhodobě podílí na marketingové podobě ANO. I teď se s ním Babiš radí. Pro expremiéra pracují i Aneta Zicklerová a Petr Svoboda. "Aneta má na starosti Instagram, Petr kameru a střih," upřesňuje mluvčí. 

Rozhodující slovo má vždy Babiš. Od týmu dostává doporučení, jak komunikovat, kdy jít do televizních debat, jaká hesla používat nebo co říct v pravidelném internetovém proslovu Čau lidi. Spolupracovníci se ale na veřejnosti příliš neukazují a nechtějí o své práci mluvit. 

Pavel vzal odborníky od Čaputové

Pohled na týmy dalších favoritů, Pavla a Nerudové, nabízí jiný obrázek. Svými spolupracovníky se netají, ať už jde o experty na ekonomiku, politiku, bezpečnost, či na konkrétní kroky v kampani. Vyčnívá především Pavel, který svůj tým začal budovat už před dvěma lety.

V jeho čele stojí volební manažerka Pavla Nýdrle, pomáhá jí i manžel Michal. Oba byli dlouho spojeni s přední komunikační skupinou Kindred Group, Michal ji založil, jeho žena šéfovala. Před čtyřmi lety svůj byznys za stovky milionů korun prodali nadnárodní společnosti Publicis a loni se jako zapálení jachtaři pokusili obeplout svět na jachtě. Oba také patří ke sponzorům Pavlovy kandidatury.

"Pro mě je jeho životní příběh jediný prezidentský," uvedla Pavla Nýdrle k tomu, proč se rozhodla podpořit právě Pavla. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a bývalý předseda Vojenského výboru NATO prošel řadou velitelských pozic a působil také ve vojenské diplomacii. Začátkem 90. let jeho jednotka osvobodila zajaté francouzské vojáky v Chorvatsku během mise UNPROFOR. Pavel za to obdržel vysoká vyznamenání.

Teď pro něj pracuje i dvojice Michal Repa a Martin Burgr, kteří v roce 2019 pomohli přípravou kampaně do křesla slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. "Repa má na starosti strategii, zabývá se také průzkumy veřejného mínění a dalšími daty. Burgr vede social media tým a podílí se na komunikační strategii," řekla Pavlova mluvčí Eva Hromádková. 

Právě na nich závisí, s čím bude Pavel vystupovat v situaci, kdy ho sice průzkumy pasují na největšího favorita, zároveň se mu ale přibližují Babiš a Nerudová.

Nerudová a expert z Horáčkova týmu 

K Nerudové má v kampani nejblíž Jan Králík, pro bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně dělá manažera kampaně. Už v roce 2013, při první přímé volbě prezidenta, pracoval pro Karla Schwarzenberga, který ve druhém kole podlehl Miloši Zemanovi. V dalších volbách hlavy státu vedl Králík kampaň podnikatele Michala Horáčka, poté pomáhal protikorupční skupině Rekonstrukce státu.

"Když mě s paní Nerudovou seznámila společná známá, stavěl jsem se k vedení prezidentské kampaně rezervovaně. Jednu jsem už předtím odmítl. Paní profesorka si mě ale získala vizí, hodnotami a odhodláním," sdělil Králík, který tvrdí, že se s rodinou kandidátky spřátelil. Právě téma rodiny v kampani Nerudové výrazně zaznívá. Bývalou rektorku doprovází manžel, kampaně se účastní i jejich děti.

Stratégem je Tomáš Mrkvička, jeden z předních českých marketérů, který se na volebních kampaních v minulosti už mnohokrát podílel. Hned při svém prvním angažmá pomohl v roce 2018 Pirátům do Evropského parlamentu. "Teď působí jako komunikační stratég na volné noze. Od začátku byl například v týmu Air Bank, s brandem a komunikací pomáhá Liftagu, Seznamu nebo Slevomatu," uvedl mluvčí týmu Štěpán Neubauer. 

S odstupem za třemi hlavními favority řadí průzkumy senátora Pavla Fischera. Klíčovou postavou je u něj Alena Wagner Ježková, manažerka kampaně, mediální a PR konzultantka. Bývalému velvyslanci ve Francii pomáhala už při prezidentských volbách v roce 2018, napsala také knihu Hovory s Pavlem Fischerem.

Politik a diplomat vůbec sází na sehraný tým z dřívějška. Do kampaně se připojil například PR konzultant Jan Urban, který pracoval v předchozí prezidentské a senátní kampani a byl čtyři roky nejbližším spolupracovníkem Pavla Fischera v Senátu. Důležitou postavou je také Jiří Bulan, který rovněž spolupracoval na předchozích kampaních a v této se stará o dobrovolníky. A také mluvčí Mária Pfeiferová, dříve dlouholetá novinářka. "Pana Fischera jsem poprvé potkala před 25 lety při práci v prezidentské kanceláři Václava Havla," uvedla. 

Pokud by Fischer postoupil do druhého kola s Andrejem Babišem, má podle předvolebních modelů šanci bývalého premiéra porazit. Přestože nyní za Pavlem i Nerudovou výrazně zaostává.

Video: Babiš v úzkých. Na Ukrajině je fašismus, chci znát váš názor, ptala se ho žena (4. 11. 2022)

V kampani navštívil Andrej Babiš i Košťany na Teplicku. Lidé se ho ptali na válku na Ukrajině a tvrdili, že je tam fašismus. Šéf ANO jim neoponoval. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy