Novák může opustit vězení, i když ho znovu šetří policie

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
14. 8. 2014 20:30
Bývalý senátor za ODS si odseděl třetinu ze čtyřletého trestu za přijetí úplatku 42 milionů korun. Soud má v pátek rozhodnout, zda ho pustí na svobodu.
Bývalý senátor Alexandr Novák chce z vězení na svobodu.
Bývalý senátor Alexandr Novák chce z vězení na svobodu. | Foto: ČTK

Litoměřice - Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák odsouzený za korupci má první šanci dostat se z vězení.

Okresní soud v Litoměřicích bude v pátek projednávat, zda ho na svobodu podmínečně pustí poté, co si odseděl třetinu ze čtyřletého trestu za přijetí úplatku 42 milionů korun.

V osvobození přitom Novákovi nemusí zabránit ani nové policejní vyšetřování, které se rozjelo během Novákova výkonu trestu. Novák ani nikdo další totiž nebyl v čerstvé kauze obviněn, a tudíž soud při rozhodování nemůže brát takový případ v potaz. Na Nováka musí pohlížet jako na nevinného.

"Soud vychází ve vztahu k případným dalším trestním řízením, včetně řízení o kázeňském přestupku důsledně podle principu presumpce neviny," řekla v obecné rovině místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová.

Detektivové spustili další Novákův případ po jarní razii na fotbalovém stadionu v Teplicích, kde Novák pomáhal jako údržbář.

Policie našla ve skřínce, kam si odsouzenci (Novák se svým kolegou) ukládali své věci, například mobilní telefon. Trestanci přitom telefonovat nesmějí.

Exsenátor dostal řadu pochval

Novákův advokát Jan Růžek klienta hájí tím, že zadržené věci nebyly jeho. "To se nenašlo u něj, ale ve vedlejší skříňce. Navíc v den, kdy na tom pracovišti vůbec nebyl," řekl Růžek.

Bývalý politik má navíc pro páteční soud v zásobě plusové body. Ven z vězení mu může pomoci třeba hodnocení jeho kázně za mřížemi. V záznamech neexistuje žádný škraloup, který by mu při rozhodnutí soudu o propuštění uškodil.

"Má řadu pochval, kázeňský trest nemá žádný," řekl Aktuálně.cz advokát Růžek. A jeho slova potvrzuje i státní zástupce Zdeněk Hammer, který nyní Novákův případ dozoruje. "Pokud si dobře vzpomínám, tak tam nic negativního není," prohlásil Hammer.

Medializace klientovi škodí, řekl advokát

Právě žalobce Hammer však navrhl litoměřickému soudci Vlastimilu Nedvědovi, který o propuštění rozhoduje, aby se spis doplnil právě i o informace z policejního zásahu na stadionu v Teplicích.

I proto obhájce Růžek nehýří optimismem. Razie podle něj může mít na verdikt negativní vliv. "Medializace mému klientu škodí, každý zloděj aut má nárok na tisíckrát spravedlivější proces," tvrdí Růžek.

Advokát se pustil i do ostřejších vyjádření. Všichni soudci jsou dle jeho názoru "podělaní z médií". "Mají panickou hrůzu z toho, že jim televize dá před ústa mikrofon s otázkou: Proč jste pustil takového kmotra a gaunera?" podotkl Novákův obhájce.

Čeká se na znalecké posudky

Teplická policie případ vyšetřuje od března a ještě není u konce. "Čeká se na vypracování znaleckých posudků, to je otázka měsíců," řekl Aktuálně.cz mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Alexandr Novák ještě ani nebyl u výslechu, jen mu byly před několika týdny odebrány otisky prstů.

Bývalý senátor je ve vězení od loňského dubna. Nejprve pykal na pražském Pankráci, poté se přemístil do Teplic a poslední týdny tráví v Litoměřicích.

Odsouzen byl Novák za přijetí úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu dal chomutovský okresní soud, změnil na čtyřleté vězení až odvolací krajský soud.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy