reklama
 
 

Exsenátor Novák chce na svobodu, odseděl si třetinu trestu

12. 8. 2014 12:57
Alexandr Novák má za sebou 16 měsíců ve vězení z čtyřletého trestu, který mu soud udělil za přijetí 42milionového úplatku.

Litoměřice - Někdejší senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák, kterého soud poslal za mříže za přijetí úplatku 42 milionů korun, chce na svobodu. Zda mu soud vyhoví, bude jasné v pátek. Informoval o tom server iDnes.cz.

Novák si již odseděl 16 měsíců z čtyřletého trestu. Po třetině, která uplynula před pár dny, má nárok požádat o podmínečné propuštění. Exsenátor do vězení nastoupil loni 2. dubna. Litoměřický soud začal žádost řešit v pondělí, v pátek padne verdikt.

Alexandr Novák byl odsouzen za přijetí 42milionového úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu dal chomutovský okresní soud, změnil krajský soud na čtyřleté vězení.

Deník Aktuálně.cz v březnu upozornil, že Novákův byznys se za poslední rok rozrostl, přestože podnikatel sedí za mřížemi. Novákova manželka Eva si s dalšími členy rodiny na začátku roku založila na Floridě firmu Property Shark, která začala obchodovat s nemovitostmi. Koupí nemovitostí se přitom  Alexandr Novák v USA i České republice zabývá řadu let. V první americké firmě ITG, kterou založil s manželkou Evou před více než šestnácti roky, je prezidentem.

"Od té doby nakoupili okolo šedesáti sedmdesáti nemovitostí. Některé si nechali a pronajímají je a část prodávali, je to klasický byznys," řekl Aktuálně.cz Novákův advokát Jan Růžek.

Jenže aktivita firmy ITG při koupi a prodeji realit na Floridě začala za poslední rok, kdy je bývalý senátor za mřížemi, stoupat.

Ve firmě se po loňském zatčení Alexandra Nováka stal viceprezidentem jeho obchodní partner Daniel Ježek. A letos v únoru byli řediteli jmenováni Richard Novák a Karel Rudolf. Deník Aktuálně.cz zjistil, že společnost ITG jen za posledních osm měsíců prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. Dnes tu má jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Policie má přitom podezření, že Alexandr Novák své obchody nadále řídí z vězení. Během březnové kontroly na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce, našli členové Vězeňské služby mobily a počítač. Vše bylo schováno ve skříňce, kde měl Novák věci s dalším vězněm.

Deník Insider později uvedl, že policie zkoumá hovory ze zabavených telefonů, dosud ale nepřišla s výsledkem vyšetřování. Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku.

Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení. I tato souhra událostí bude mít vliv na rozhodnutí o předčasném propuštění bývalého člena ODS a vlivného ústeckého podnikatele.

autor: Domácí | 12. 8. 2014 12:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama