Exsenátor Novák chce na svobodu, odseděl si třetinu trestu

Domácí Domácí
12. 8. 2014 12:57
Alexandr Novák má za sebou 16 měsíců ve vězení z čtyřletého trestu, který mu soud udělil za přijetí 42milionového úplatku.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: ČTK

Litoměřice - Někdejší senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák, kterého soud poslal za mříže za přijetí úplatku 42 milionů korun, chce na svobodu. Zda mu soud vyhoví, bude jasné v pátek. Informoval o tom server iDnes.cz.

Novák si již odseděl 16 měsíců z čtyřletého trestu. Po třetině, která uplynula před pár dny, má nárok požádat o podmínečné propuštění. Exsenátor do vězení nastoupil loni 2. dubna. Litoměřický soud začal žádost řešit v pondělí, v pátek padne verdikt.

Alexandr Novák byl odsouzen za přijetí 42milionového úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu dal chomutovský okresní soud, změnil krajský soud na čtyřleté vězení.

Deník Aktuálně.cz v březnu upozornil, že Novákův byznys se za poslední rok rozrostl, přestože podnikatel sedí za mřížemi. Novákova manželka Eva si s dalšími členy rodiny na začátku roku založila na Floridě firmu Property Shark, která začala obchodovat s nemovitostmi. Koupí nemovitostí se přitom  Alexandr Novák v USA i České republice zabývá řadu let. V první americké firmě ITG, kterou založil s manželkou Evou před více než šestnácti roky, je prezidentem.

"Od té doby nakoupili okolo šedesáti sedmdesáti nemovitostí. Některé si nechali a pronajímají je a část prodávali, je to klasický byznys," řekl Aktuálně.cz Novákův advokát Jan Růžek.

Jenže aktivita firmy ITG při koupi a prodeji realit na Floridě začala za poslední rok, kdy je bývalý senátor za mřížemi, stoupat.

Ve firmě se po loňském zatčení Alexandra Nováka stal viceprezidentem jeho obchodní partner Daniel Ježek. A letos v únoru byli řediteli jmenováni Richard Novák a Karel Rudolf. Deník Aktuálně.cz zjistil, že společnost ITG jen za posledních osm měsíců prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. Dnes tu má jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Policie má přitom podezření, že Alexandr Novák své obchody nadále řídí z vězení. Během březnové kontroly na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce, našli členové Vězeňské služby mobily a počítač. Vše bylo schováno ve skříňce, kde měl Novák věci s dalším vězněm.

Deník Insider později uvedl, že policie zkoumá hovory ze zabavených telefonů, dosud ale nepřišla s výsledkem vyšetřování. Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku.

Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení. I tato souhra událostí bude mít vliv na rozhodnutí o předčasném propuštění bývalého člena ODS a vlivného ústeckého podnikatele.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barceloně uzavřeli kvůli demonstrantům baziliku Sagrada Familia

V Barceloně v pátek uzavřeli baziliku Sagrada Familia (Svatá rodina), která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek. Důvodem byla skupina demonstrantů před vchodem. Informoval o tom deník El País.

V katalánské metropoli se čekají odpoledne masové demonstrace za propuštění uvězněných separatistických politiků, demonstruje se i jinde v tomto španělském regionu. Provoz je podle místních médií omezen na dvou desítkách silnic i několika dálnicích.

Bazilika Sagrada Familia se uzavřela krátce před polednem, na twitteru této barcelonské památky bylo oznámeno, že se ruší návštěvy kvůli skupině demonstrantů před vchodem.

před 19 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 19 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy