Exsenátor Novák chce na svobodu, odseděl si třetinu trestu

Domácí Domácí
12. 8. 2014 12:57
Alexandr Novák má za sebou 16 měsíců ve vězení z čtyřletého trestu, který mu soud udělil za přijetí 42milionového úplatku.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: ČTK

Litoměřice - Někdejší senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák, kterého soud poslal za mříže za přijetí úplatku 42 milionů korun, chce na svobodu. Zda mu soud vyhoví, bude jasné v pátek. Informoval o tom server iDnes.cz.

Novák si již odseděl 16 měsíců z čtyřletého trestu. Po třetině, která uplynula před pár dny, má nárok požádat o podmínečné propuštění. Exsenátor do vězení nastoupil loni 2. dubna. Litoměřický soud začal žádost řešit v pondělí, v pátek padne verdikt.

Alexandr Novák byl odsouzen za přijetí 42milionového úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu dal chomutovský okresní soud, změnil krajský soud na čtyřleté vězení.

Deník Aktuálně.cz v březnu upozornil, že Novákův byznys se za poslední rok rozrostl, přestože podnikatel sedí za mřížemi. Novákova manželka Eva si s dalšími členy rodiny na začátku roku založila na Floridě firmu Property Shark, která začala obchodovat s nemovitostmi. Koupí nemovitostí se přitom  Alexandr Novák v USA i České republice zabývá řadu let. V první americké firmě ITG, kterou založil s manželkou Evou před více než šestnácti roky, je prezidentem.

"Od té doby nakoupili okolo šedesáti sedmdesáti nemovitostí. Některé si nechali a pronajímají je a část prodávali, je to klasický byznys," řekl Aktuálně.cz Novákův advokát Jan Růžek.

Jenže aktivita firmy ITG při koupi a prodeji realit na Floridě začala za poslední rok, kdy je bývalý senátor za mřížemi, stoupat.

Ve firmě se po loňském zatčení Alexandra Nováka stal viceprezidentem jeho obchodní partner Daniel Ježek. A letos v únoru byli řediteli jmenováni Richard Novák a Karel Rudolf. Deník Aktuálně.cz zjistil, že společnost ITG jen za posledních osm měsíců prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. Dnes tu má jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Policie má přitom podezření, že Alexandr Novák své obchody nadále řídí z vězení. Během březnové kontroly na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce, našli členové Vězeňské služby mobily a počítač. Vše bylo schováno ve skříňce, kde měl Novák věci s dalším vězněm.

Deník Insider později uvedl, že policie zkoumá hovory ze zabavených telefonů, dosud ale nepřišla s výsledkem vyšetřování. Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku.

Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení. I tato souhra událostí bude mít vliv na rozhodnutí o předčasném propuštění bývalého člena ODS a vlivného ústeckého podnikatele.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy