Exsenátor Novák chce na svobodu, odseděl si třetinu trestu

Domácí Domácí
12. 8. 2014 12:57
Alexandr Novák má za sebou 16 měsíců ve vězení z čtyřletého trestu, který mu soud udělil za přijetí 42milionového úplatku.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: ČTK

Litoměřice - Někdejší senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák, kterého soud poslal za mříže za přijetí úplatku 42 milionů korun, chce na svobodu. Zda mu soud vyhoví, bude jasné v pátek. Informoval o tom server iDnes.cz.

Novák si již odseděl 16 měsíců z čtyřletého trestu. Po třetině, která uplynula před pár dny, má nárok požádat o podmínečné propuštění. Exsenátor do vězení nastoupil loni 2. dubna. Litoměřický soud začal žádost řešit v pondělí, v pátek padne verdikt.

Alexandr Novák byl odsouzen za přijetí 42milionového úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu dal chomutovský okresní soud, změnil krajský soud na čtyřleté vězení.

Deník Aktuálně.cz v březnu upozornil, že Novákův byznys se za poslední rok rozrostl, přestože podnikatel sedí za mřížemi. Novákova manželka Eva si s dalšími členy rodiny na začátku roku založila na Floridě firmu Property Shark, která začala obchodovat s nemovitostmi. Koupí nemovitostí se přitom  Alexandr Novák v USA i České republice zabývá řadu let. V první americké firmě ITG, kterou založil s manželkou Evou před více než šestnácti roky, je prezidentem.

"Od té doby nakoupili okolo šedesáti sedmdesáti nemovitostí. Některé si nechali a pronajímají je a část prodávali, je to klasický byznys," řekl Aktuálně.cz Novákův advokát Jan Růžek.

Jenže aktivita firmy ITG při koupi a prodeji realit na Floridě začala za poslední rok, kdy je bývalý senátor za mřížemi, stoupat.

Ve firmě se po loňském zatčení Alexandra Nováka stal viceprezidentem jeho obchodní partner Daniel Ježek. A letos v únoru byli řediteli jmenováni Richard Novák a Karel Rudolf. Deník Aktuálně.cz zjistil, že společnost ITG jen za posledních osm měsíců prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. Dnes tu má jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Policie má přitom podezření, že Alexandr Novák své obchody nadále řídí z vězení. Během březnové kontroly na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce, našli členové Vězeňské služby mobily a počítač. Vše bylo schováno ve skříňce, kde měl Novák věci s dalším vězněm.

Deník Insider později uvedl, že policie zkoumá hovory ze zabavených telefonů, dosud ale nepřišla s výsledkem vyšetřování. Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku.

Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení. I tato souhra událostí bude mít vliv na rozhodnutí o předčasném propuštění bývalého člena ODS a vlivného ústeckého podnikatele.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy