Exsenátor Novák chce na svobodu, odseděl si třetinu trestu

Domácí Domácí
12. 8. 2014 12:57
Alexandr Novák má za sebou 16 měsíců ve vězení z čtyřletého trestu, který mu soud udělil za přijetí 42milionového úplatku.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: ČTK

Litoměřice - Někdejší senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák, kterého soud poslal za mříže za přijetí úplatku 42 milionů korun, chce na svobodu. Zda mu soud vyhoví, bude jasné v pátek. Informoval o tom server iDnes.cz.

Novák si již odseděl 16 měsíců z čtyřletého trestu. Po třetině, která uplynula před pár dny, má nárok požádat o podmínečné propuštění. Exsenátor do vězení nastoupil loni 2. dubna. Litoměřický soud začal žádost řešit v pondělí, v pátek padne verdikt.

Alexandr Novák byl odsouzen za přijetí 42milionového úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu dal chomutovský okresní soud, změnil krajský soud na čtyřleté vězení.

Deník Aktuálně.cz v březnu upozornil, že Novákův byznys se za poslední rok rozrostl, přestože podnikatel sedí za mřížemi. Novákova manželka Eva si s dalšími členy rodiny na začátku roku založila na Floridě firmu Property Shark, která začala obchodovat s nemovitostmi. Koupí nemovitostí se přitom  Alexandr Novák v USA i České republice zabývá řadu let. V první americké firmě ITG, kterou založil s manželkou Evou před více než šestnácti roky, je prezidentem.

"Od té doby nakoupili okolo šedesáti sedmdesáti nemovitostí. Některé si nechali a pronajímají je a část prodávali, je to klasický byznys," řekl Aktuálně.cz Novákův advokát Jan Růžek.

Jenže aktivita firmy ITG při koupi a prodeji realit na Floridě začala za poslední rok, kdy je bývalý senátor za mřížemi, stoupat.

Ve firmě se po loňském zatčení Alexandra Nováka stal viceprezidentem jeho obchodní partner Daniel Ježek. A letos v únoru byli řediteli jmenováni Richard Novák a Karel Rudolf. Deník Aktuálně.cz zjistil, že společnost ITG jen za posledních osm měsíců prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. Dnes tu má jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Policie má přitom podezření, že Alexandr Novák své obchody nadále řídí z vězení. Během březnové kontroly na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce, našli členové Vězeňské služby mobily a počítač. Vše bylo schováno ve skříňce, kde měl Novák věci s dalším vězněm.

Deník Insider později uvedl, že policie zkoumá hovory ze zabavených telefonů, dosud ale nepřišla s výsledkem vyšetřování. Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku.

Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení. I tato souhra událostí bude mít vliv na rozhodnutí o předčasném propuštění bývalého člena ODS a vlivného ústeckého podnikatele.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy