Novák s Oulickým dostali od státní firmy ČEPS odškodné

Radek Nohl Radek Nohl
15. 12. 2013 18:00
Podnikatelé inkasovali peníze za to, že přes jejich pozemky povede nové vedení
Exsenátor ODS Alexandr Novák
Exsenátor ODS Alexandr Novák | Foto: ČTK

Praha - Severočeští podnikatelé s vazbami na regionální politiku Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek dostali stovky tisíc korun za to, že přes jejich pozemky, které nakoupili v minulých letech na Lounsku, povede nové elektrické vedení státní společnosti ČEPS.

Investici v objemu zhruba 4,5 miliardy korun ČEPS připravuje na Lounsku u Výškova a skončí ve středních Čechách.

Proto, aby mohl ČEPS stavět, musí všechny majitele pozemků finančně odškodnit. To se týká i zmíněné trojice. Podle smluv, které získal deník Insider z katastru nemovitostí, bylo Novákovi, Oulickému a Ježkovi vyplaceno 372 tisíc korun.

Oulický, Novák a Ježek vlastní na Lounsku společně zhruba 32 hektarů půdy, kterou na podzim roku 2011 získali za cenu osm korun za metr čtvereční. Celkem tehdy zaplatili kolem 2,5 milionu korun.

Nejsme spekulanti

Jednání o výši odškodného začala krátce poté, co pozemky na Lounsku zmíněná trojice získala. A jelikož se státní firmě řadu měsíců nedařilo všechny tři majitele sehnat (bývalý senátor Alexandr Novák si od letošního dubna odpykává za mřížemi čtyři roky vězení), tak se jednání táhla.

Jak zjistil Insider, byly dohody o věcném břemenu, jejichž součástí je i zmíněné finanční odškodnění, podepsány teprve před několika týdny. Redakci to potvrdila mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Smlouva o zřízení věcného břemene, kterou Insider získal z katastrálního úřadu, je z 23. října 2013. Kromě zástupce společnosti ČEPS Alexandra Galla je na ní podpis Patrika Oulického, Daniela Ježka i Alexandra Nováka.

Peníze jim byly vyplaceny podle této smlouvy do třiceti dnů od jejího podepsání.

Přes pole podnikatelů povede nové vedení.
Přes pole podnikatelů povede nové vedení. | Foto: Radek Nohl

„Za jednoho z vlastníků podepsala smlouvu na základě plné moci advokátní kancelář," řekla Dvořáková na dotaz, zda dohodu podepsal i Alexandr Novák, který je nyní za mřížemi teplické věznice.

Odškodné? Tajné, tvrdí ČEPS

Zmíněnou částku zástupci státní firmy ČEPS komentovat nechtějí. Insideru ji firma nesdělila ani poté, co o ni redakce žádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„ČEPS je akciovou společností založenou podle obchodního zákoníku, hospodařící s jinými než veřejnými prostředky," zdůvodnila postoj mluvčí Dvořáková.

Tohle vlastní firma Nováka a Ježka na Floridě, podívejte se:

Patrik Oulický na zaslané dotazy nereagoval. Alexandr Novák loni v lednu v rozhovoru s deníkem Insider odmítl, že by měl nákup pozemků spekulativní důvody.

„My s pozemky obchodujeme obecně, rozhodně to není tak, že bychom tady někde chodili a koukali, že přes ně něco povede. To, že jsou tady všude dráty, za to já nemůžu," řekl tehdy Insideru bývalý senátor Novák.

Právě on už jednu zkušenost s odškodňováním má. Od RWE dostal v roce 2009 za každý metr čtvereční 200 korun za to, že přes jeho pozemek u Hory Svaté Kateřiny na Mostecku vede trasa plynovodu Gazela.

Pozemky od rodiny Daniela Ježka

Podnikatel Patrik Oulický.
Podnikatel Patrik Oulický. | Foto: ČTK

Předtím, než výše jmenovaná trojice podnikatelů zmíněné pozemky na Lounsku koupila, vlastnila je firma Energetické a dopravní stavby, jejímž akcionářem byla právě trojice Oulický, Novák a Ježek.

Předtím - až do jara 2008 - patřily pozemky na Lounsku třem ženám - Daniele Ježkové, Pavlíně Vlkové a Marii Švédové. Přičemž Pavlína Vlková a Daniela Ježková jsou příbuzné jednoho ze současných majitelů Daniela Ježka. „Ony dostaly ty pozemky v restituci a nemohly se o ně starat," řekl loni v lednu o motivaci k prodeji Alexandr Novák.

Dnes si tento někdejší senátor ODS odpykává čtyřletý trest za korupci. Daniel Ježek je nadále členem ODS, jenom letos na jaře přešel z mosteckého do děčínského sdružení. Patrik Oulický stranu opustil tento rok v březnu. Údajně nebyl spokojen s poměry uvnitř ústecké organizace.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy