Soud vyzdvihl, jak exsenátor získal úplatek. Trest platí

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
30. 5. 2014 12:25
Ústavní soud ve svém rozhodnutí podrobně popsal, proč nepustil Alexandra Nováka z vězení.
Bývalý senátor Alexandr Novák u soudu.
Bývalý senátor Alexandr Novák u soudu. | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném rozsahu.

Praha - Definitivní tečku udělal Ústavní soud za korupční kauzou exsenátora Alexandra Nováka.

Jeho stížnost soudce Stanislav Balík až na několik výjimek zamítl v celém rozsahu. Svého času silný zákulisní hráč ODS si má podle verdiktu odpykat čtyřletý trest, zatím ve vězení strávil více než čtvrtinu.

Ústavní soud se stížností zabýval od loňského října. Alexandr Novák v ní soudům například vytkl, že opomenuly některé důkazy nebo nevyslechly svědky.

Bývalý senátor však také tvrdil, že byl odsouzen za skutek, který byl promlčen, a nelíbilo se mu ani, že mu soudy svým rozhodnutím odepřely právo na získání volené či veřejné funkce.

O rozhodnutí soudu již informovala ČTK, deníku Insider se nyní podařilo získat celé rozhodnutí Ústavního soudu. Novákův advokát Jan Růžek verdikt jen komentoval slovy, že proti tomu žádnou právní obranu neplánují, jelikož není možná.

Neústavnost není namístě

V šestistránkovém dokumentu soudce Balík opakovaně konstatoval, že soudy nižší instance nepochybily. Zejména pak Krajský soud v Ústí nad Labem, který Nováka odsoudil ke čtyřem rokům vězení. Podle Balíka bylo jeho zdůvodnění trestu dostatečné.

"Úvaha o nedostatečném odůvodnění, které by založilo neústavnost napadeného usnesení, tak není namístě," uvedl ve verdiktu Balík.

Ústavní soudce konstatoval, že i když si Novák pravomocný rozsudek vyslechl až téměř devět let poté, co byl obviněn, nebylo možné přehlédnout závažné okolnosti, za nichž došlo k převzetí více než čtyřicetimilionového úplatku.

Pro připomenutí, Novák se dopustil korupce jako starosta Chomutova poté, co tehdejší místostarosta nabídku odmítl a oznámil to právě nejvýše postavenému představiteli města.

Navíc soud vyzdvihl, že nelze pominout ani to, jakým rafinovaným způsobem došlo k přijetí úplatku.

Peníze totiž byly poměrně složitou cestou finančních transakcí převedeny na Novákův účet a konto jeho manželky.

Realitní byznys se rozrostl

Soudce však podle svého rozhodnutí odmítl také další části Novákovy stížnosti. Podle Balíka se, byť i o několik měsíců, podařila stihnout lhůta od přijetí úplatku k zahájení trestního stíhání. Takže k promlčení činu nedošlo.

Balík ve svém rozhodnutí rovněž uvedl, že zahraniční svědci, které chtěl Novákův obhájce nově vyslechnout, byli již dříve díky justiční spolupráci českého a kyperského ministerstva spravedlnosti předvoláni, ale k líčení se nedostavili. 

Bývalý senátor v těchto dnech pobývá v teplické věznici. Jaký je jeho zdravotní stav, na nějž si Novák před svým zadržením stěžoval, Růžek říct nechce. "Nemám povolení poskytovat tento typ informací," uvedl Růžek.

Novák jako jedna z osobností města Chomutova.
Novák jako jedna z osobností města Chomutova. | Foto: Aktuálně.cz

Deník Aktuálně.cz nedávno upozornil na to, že realitní byznys Alexandra Nováka a jeho manželky Evy v USA se v době, kdy je za mřížemi, rozrostl. Jejich společnost ITG jen za posledních osm měsíců prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily.

Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. Dnes tu má jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy