Řídil Novák byznys z vězení? Exsenátora prověřuje policie

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
2. 8. 2014 7:30
Policie jej podezřívá, že v době výkonu trestu používal mobilní telefon.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice – Jeden z nejznámějších českých vězňů současnosti, bývalý senátor ODS Alexandr Novák, čelí podezření, že i zpoza mříží, kde si odpykává svůj čtyřletý trest, mohl komunikovat s rodinou nebo řídit svůj byznys.

Policisté ve spolupráci s Vězeňskou službou letos v březnu provedli razii na fotbalovém stadionu v Teplicích, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce.

Mladá fronta Dnes tehdy informovala, že policie při prohlídce našla ve skříňkách, kde měl své osobní věci Novák a jeden z jeho spoluvězňů, počítač. Podle zjištění deníku Insider ale bylo ve skříňkách i několik mobilních telefonů. Insideru to řekl policejní zdroj, který je obeznámen s průběhem vyšetřování.

Novákův advokát Jan Růžek ale tvrdí, že u jeho klienta se nic nenašlo. "Vše bylo ve vedlejší skříňce, která patřila tomu druhému vězni," řekl Růžek.

Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku. Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení.

Policie sejmula Novákovi otisky

Případ policisté vyšetřují již přes pět měsíců. "Prověřování tohoto případu zatím není ukončeno," doplnil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Podle informací deníku Insider ale kriminalisté zhruba v polovině června vzali Novákovi otisky prstů. Ty nyní porovnávají právě s otisky, které se našly na zabavených věcech. "Ano, před měsícem můj klient odevzdával otisky prstů," potvrdil Růžek.

Novák si čtyřletý trest vězení za přijetí 43milionového úplatku odpykává od loňského dubna. Jeho byznysu se ale i přesto poměrně daří.

Obchodu se daří i ve vězení

Deník Aktuálně.cz letos v březnu zjistil, že aktivity jeho americké firmy ITG, kterou Alexandr Novák založil na Floridě se svou manželkou Evou před více než šestnácti roky a v níž je dnes prezidentem, se začaly v posledním roce zvyšovat.

Společnost ITG v době, kdy je Novák ve vězení, prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. A letos na jaře tu měla jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Kdo však tento obchod s nemovitostmi řídí, není jasné. Růžek říká, že to neví. A další podnikatelé, kteří ve firmě působí, s novináři nekomunikují.

Článek vyšel 30. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy