Řídil Novák byznys z vězení? Exsenátora prověřuje policie

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
2. 8. 2014 7:30
Policie jej podezřívá, že v době výkonu trestu používal mobilní telefon.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice – Jeden z nejznámějších českých vězňů současnosti, bývalý senátor ODS Alexandr Novák, čelí podezření, že i zpoza mříží, kde si odpykává svůj čtyřletý trest, mohl komunikovat s rodinou nebo řídit svůj byznys.

Policisté ve spolupráci s Vězeňskou službou letos v březnu provedli razii na fotbalovém stadionu v Teplicích, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce.

Mladá fronta Dnes tehdy informovala, že policie při prohlídce našla ve skříňkách, kde měl své osobní věci Novák a jeden z jeho spoluvězňů, počítač. Podle zjištění deníku Insider ale bylo ve skříňkách i několik mobilních telefonů. Insideru to řekl policejní zdroj, který je obeznámen s průběhem vyšetřování.

Novákův advokát Jan Růžek ale tvrdí, že u jeho klienta se nic nenašlo. "Vše bylo ve vedlejší skříňce, která patřila tomu druhému vězni," řekl Růžek.

Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku. Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení.

Policie sejmula Novákovi otisky

Případ policisté vyšetřují již přes pět měsíců. "Prověřování tohoto případu zatím není ukončeno," doplnil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Podle informací deníku Insider ale kriminalisté zhruba v polovině června vzali Novákovi otisky prstů. Ty nyní porovnávají právě s otisky, které se našly na zabavených věcech. "Ano, před měsícem můj klient odevzdával otisky prstů," potvrdil Růžek.

Novák si čtyřletý trest vězení za přijetí 43milionového úplatku odpykává od loňského dubna. Jeho byznysu se ale i přesto poměrně daří.

Obchodu se daří i ve vězení

Deník Aktuálně.cz letos v březnu zjistil, že aktivity jeho americké firmy ITG, kterou Alexandr Novák založil na Floridě se svou manželkou Evou před více než šestnácti roky a v níž je dnes prezidentem, se začaly v posledním roce zvyšovat.

Společnost ITG v době, kdy je Novák ve vězení, prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. A letos na jaře tu měla jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Kdo však tento obchod s nemovitostmi řídí, není jasné. Růžek říká, že to neví. A další podnikatelé, kteří ve firmě působí, s novináři nekomunikují.

Článek vyšel 30. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy