Řídil Novák byznys z vězení? Exsenátora prověřuje policie

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
2. 8. 2014 7:30
Policie jej podezřívá, že v době výkonu trestu používal mobilní telefon.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice – Jeden z nejznámějších českých vězňů současnosti, bývalý senátor ODS Alexandr Novák, čelí podezření, že i zpoza mříží, kde si odpykává svůj čtyřletý trest, mohl komunikovat s rodinou nebo řídit svůj byznys.

Policisté ve spolupráci s Vězeňskou službou letos v březnu provedli razii na fotbalovém stadionu v Teplicích, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce.

Mladá fronta Dnes tehdy informovala, že policie při prohlídce našla ve skříňkách, kde měl své osobní věci Novák a jeden z jeho spoluvězňů, počítač. Podle zjištění deníku Insider ale bylo ve skříňkách i několik mobilních telefonů. Insideru to řekl policejní zdroj, který je obeznámen s průběhem vyšetřování.

Novákův advokát Jan Růžek ale tvrdí, že u jeho klienta se nic nenašlo. "Vše bylo ve vedlejší skříňce, která patřila tomu druhému vězni," řekl Růžek.

Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku. Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení.

Policie sejmula Novákovi otisky

Případ policisté vyšetřují již přes pět měsíců. "Prověřování tohoto případu zatím není ukončeno," doplnil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Podle informací deníku Insider ale kriminalisté zhruba v polovině června vzali Novákovi otisky prstů. Ty nyní porovnávají právě s otisky, které se našly na zabavených věcech. "Ano, před měsícem můj klient odevzdával otisky prstů," potvrdil Růžek.

Novák si čtyřletý trest vězení za přijetí 43milionového úplatku odpykává od loňského dubna. Jeho byznysu se ale i přesto poměrně daří.

Obchodu se daří i ve vězení

Deník Aktuálně.cz letos v březnu zjistil, že aktivity jeho americké firmy ITG, kterou Alexandr Novák založil na Floridě se svou manželkou Evou před více než šestnácti roky a v níž je dnes prezidentem, se začaly v posledním roce zvyšovat.

Společnost ITG v době, kdy je Novák ve vězení, prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. A letos na jaře tu měla jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Kdo však tento obchod s nemovitostmi řídí, není jasné. Růžek říká, že to neví. A další podnikatelé, kteří ve firmě působí, s novináři nekomunikují.

Článek vyšel 30. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy