Řídil Novák byznys z vězení? Exsenátora prověřuje policie

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
2. 8. 2014 7:30
Policie jej podezřívá, že v době výkonu trestu používal mobilní telefon.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice – Jeden z nejznámějších českých vězňů současnosti, bývalý senátor ODS Alexandr Novák, čelí podezření, že i zpoza mříží, kde si odpykává svůj čtyřletý trest, mohl komunikovat s rodinou nebo řídit svůj byznys.

Policisté ve spolupráci s Vězeňskou službou letos v březnu provedli razii na fotbalovém stadionu v Teplicích, kde Novák v rámci výkonu trestu uklízel a prováděl údržbářské práce.

Mladá fronta Dnes tehdy informovala, že policie při prohlídce našla ve skříňkách, kde měl své osobní věci Novák a jeden z jeho spoluvězňů, počítač. Podle zjištění deníku Insider ale bylo ve skříňkách i několik mobilních telefonů. Insideru to řekl policejní zdroj, který je obeznámen s průběhem vyšetřování.

Novákův advokát Jan Růžek ale tvrdí, že u jeho klienta se nic nenašlo. "Vše bylo ve vedlejší skříňce, která patřila tomu druhému vězni," řekl Růžek.

Pokud policisté zjistí, že Alexandr Novák mobilní telefony používal, může být kázeňsky potrestán od napomenutí až po samotku. Když ho však kriminalisté obviní z porušení zákona, může být odsouzen až k dalším dvěma rokům ve vězení.

Policie sejmula Novákovi otisky

Případ policisté vyšetřují již přes pět měsíců. "Prověřování tohoto případu zatím není ukončeno," doplnil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Podle informací deníku Insider ale kriminalisté zhruba v polovině června vzali Novákovi otisky prstů. Ty nyní porovnávají právě s otisky, které se našly na zabavených věcech. "Ano, před měsícem můj klient odevzdával otisky prstů," potvrdil Růžek.

Novák si čtyřletý trest vězení za přijetí 43milionového úplatku odpykává od loňského dubna. Jeho byznysu se ale i přesto poměrně daří.

Obchodu se daří i ve vězení

Deník Aktuálně.cz letos v březnu zjistil, že aktivity jeho americké firmy ITG, kterou Alexandr Novák založil na Floridě se svou manželkou Evou před více než šestnácti roky a v níž je dnes prezidentem, se začaly v posledním roce zvyšovat.

Společnost ITG v době, kdy je Novák ve vězení, prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily. Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. A letos na jaře tu měla jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Kdo však tento obchod s nemovitostmi řídí, není jasné. Růžek říká, že to neví. A další podnikatelé, kteří ve firmě působí, s novináři nekomunikují.

Článek vyšel 30. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy