Policie kvůli praní špinavých peněz šetří Oulického a Nováka

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
Aktualizováno 13. 3. 2014 13:21
Podnikatelé zřejmě skrytě investovali do kasina, pozemky od Karlovarského kraje koupila jejich firma o třetinu pod cenou.
Patrik Oulický.
Patrik Oulický. | Foto: ČTK

Praha - Protikorupční policie vyšetřuje vlivného podnikatele Patrika Oulického a exsenátora Alexandra Nováka, údajně kvůli praní špinavých peněz.

Uvedl to ve čtvrtek Český rozhlas - Radiožurnál, podle kterého oba muži zřejmě skrytě investovali do kasina.

Oulický byl v médiích často označován za "kmotra" ústecké ODS, loni ale ze strany vystoupil. Novák býval považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. Předloni byl odsouzen za korupci a také ODS opustil.

Trestní oznámení na Oulického a Nováka podalo podle rozhlasu už před dvěma lety ministerstvo financí. "Tímto případem se skutečně zabýváme, je ve fázi prověřování. V tuto chvíli nebudeme poskytovat žádné bližší informace," řekl Radiožurnálu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kraj šel o třetinu pod cenu

Deník Insider již před dvěma roky upozornil na to, že firma Via Capri, kterou v té době z poloviny vlastnila společnost Energetické a dopravní stavby a jejíž akcionáři jsou právě Oulický a Novák, chtěla otevřít nedaleko hranic s Německem v Háji u Aše kavárnu s online hernou.

Pozemky pro kavárnu s online hernou, které jsou v okolí bývalé celnice, koupili Novák a spol. od Karlovarského kraje. Obvyklá cena se tu podle znaleckého posudku, který si krajský úřad nechal zpracovat, pohybuje přes 300 korun za metr čtvereční.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Firma Via Capri zaplatila za každý metr o třetinu méně. Za pozemky tak nakonec dali 406 400 korun. "Kupní cena byla stanovena dohodou," vyčetl deník Insider z dokumentu, ve kterém náměstek hejtmana komunista Jaroslav Borka zdůvodnil, proč firma zákulisních hráčů neplatila cenu určenou podle znaleckého posudku.

Rozhlas má prý dokumenty a svědectví, které potvrzují, že Oulický a Novák investovali každý 17 milionů korun do luxusního kasina v Aši na Chebsku.

"Existuje smlouva o půjčce. Půjčili mi peníze, společnosti Denizati," řekl Radiožurnálu Jaroslav Volmut, který je místopředsedou představenstva firmy W.G.G. provozující dané kasino a jednatelem Denizati, která podle rozhlasu drží polovinu akcií W.G.G. Volmut je podle obchodního rejstříku v čele celkem osmi firem, v jedné z nich spolu s Novákem.

Bývalý senátor Novák je nyní ve vězení kvůli přijetí úplatku ve výši více než 40 milionů korun a jeho advokát se k případu nechtěl vyjadřovat, uvedl rozhlas. Oulický také nechtěl kauzu blíže komentovat. "Já s kasiny a takovými nesmysly nemám nic společného," řekl Radiožurnálu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy