Policie kvůli praní špinavých peněz šetří Oulického a Nováka

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
Aktualizováno 13. 3. 2014 13:21
Podnikatelé zřejmě skrytě investovali do kasina, pozemky od Karlovarského kraje koupila jejich firma o třetinu pod cenou.
Patrik Oulický.
Patrik Oulický. | Foto: ČTK

Praha - Protikorupční policie vyšetřuje vlivného podnikatele Patrika Oulického a exsenátora Alexandra Nováka, údajně kvůli praní špinavých peněz.

Uvedl to ve čtvrtek Český rozhlas - Radiožurnál, podle kterého oba muži zřejmě skrytě investovali do kasina.

Oulický byl v médiích často označován za "kmotra" ústecké ODS, loni ale ze strany vystoupil. Novák býval považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. Předloni byl odsouzen za korupci a také ODS opustil.

Trestní oznámení na Oulického a Nováka podalo podle rozhlasu už před dvěma lety ministerstvo financí. "Tímto případem se skutečně zabýváme, je ve fázi prověřování. V tuto chvíli nebudeme poskytovat žádné bližší informace," řekl Radiožurnálu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kraj šel o třetinu pod cenu

Deník Insider již před dvěma roky upozornil na to, že firma Via Capri, kterou v té době z poloviny vlastnila společnost Energetické a dopravní stavby a jejíž akcionáři jsou právě Oulický a Novák, chtěla otevřít nedaleko hranic s Německem v Háji u Aše kavárnu s online hernou.

Pozemky pro kavárnu s online hernou, které jsou v okolí bývalé celnice, koupili Novák a spol. od Karlovarského kraje. Obvyklá cena se tu podle znaleckého posudku, který si krajský úřad nechal zpracovat, pohybuje přes 300 korun za metr čtvereční.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Firma Via Capri zaplatila za každý metr o třetinu méně. Za pozemky tak nakonec dali 406 400 korun. "Kupní cena byla stanovena dohodou," vyčetl deník Insider z dokumentu, ve kterém náměstek hejtmana komunista Jaroslav Borka zdůvodnil, proč firma zákulisních hráčů neplatila cenu určenou podle znaleckého posudku.

Rozhlas má prý dokumenty a svědectví, které potvrzují, že Oulický a Novák investovali každý 17 milionů korun do luxusního kasina v Aši na Chebsku.

"Existuje smlouva o půjčce. Půjčili mi peníze, společnosti Denizati," řekl Radiožurnálu Jaroslav Volmut, který je místopředsedou představenstva firmy W.G.G. provozující dané kasino a jednatelem Denizati, která podle rozhlasu drží polovinu akcií W.G.G. Volmut je podle obchodního rejstříku v čele celkem osmi firem, v jedné z nich spolu s Novákem.

Bývalý senátor Novák je nyní ve vězení kvůli přijetí úplatku ve výši více než 40 milionů korun a jeho advokát se k případu nechtěl vyjadřovat, uvedl rozhlas. Oulický také nechtěl kauzu blíže komentovat. "Já s kasiny a takovými nesmysly nemám nic společného," řekl Radiožurnálu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy