Rok sedí ve vězení. Novákův byznys v USA přesto vzkvétá

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
26. 3. 2014 5:30
Na poli realit se rodině Novákových na Floridě daří. Manželka odsouzeného severočeského podnikatele Alexandra Nováka založila další firmu.
Bývalý senátor Alexandr Novák, který si dnes odpykává čtyřletý trest v teplické věznici.
Bývalý senátor Alexandr Novák, který si dnes odpykává čtyřletý trest v teplické věznici. | Foto: ČTK

Praha - Realitní byznys bývalého senátora ODS Alexandra Nováka a jeho manželky Evy se téměř na den přesně rok od jeho zadržení rozrostl.

Deník Aktuálně.cz z veřejných registrů zjistil, že byla před několika dny v americkém státě Florida zřízena nová firma, která začala s nákupem nemovitostí.

Společnost Property Shark vznikla letos na začátku března a působí v ní rodinní příbuzní severočeského podnikatele. Kromě jeho ženy Evy Novákové i Richard Novák a vedle nich chomutovský podnikatel Karel Rudolf.

Na novou firmu redakce narazila během pátrání po aktivitách Alexandra Nováka. Aktuálně.cz z registrů na Floridě také vyčetlo, že se druhé společnosti, v níž přímo působí, daří tak, že jen za několik měsíců prodala v USA nemovitosti v hodnotě desítek milionů korun.

Bývalý senátor a severočeský podnikatel Alexandr Novák je v současné době za mřížemi teplické věznice, kde příští týden načne druhý rok ze svého čtyřletého trestu za přijetí zhruba 42milionového úplatku.

Realitní byznys na Floridě

Koupí nemovitostí se Alexandr Novák v USA i České republice zabývá řadu let. V první americké firmě ITG, kterou založil s manželkou Evou před více než šestnácti roky, je prezidentem.

Část z apartmánového domu nové firmy Property Shark.
Část z apartmánového domu nové firmy Property Shark. | Foto:

"Od té doby nakoupili okolo šedesáti sedmdesáti nemovitostí. Některé si nechali a pronajímají je a část prodávali, je to klasický byznys," řekl Aktuálně.cz Novákův advokát Jan Růžek.

Jenže aktivita firmy ITG při koupi a prodeji realit na Floridě začala za poslední rok, kdy je bývalý senátor za mřížemi, stoupat.

Ve firmě se po loňském zatčení Alexandra Nováka stal viceprezidentem jeho obchodní partner Daniel Ježek. A letos v únoru byli řediteli jmenováni Richard Novák a Karel Rudolf.

Prodané domy za miliony

Deník Aktuálně.cz zjistil, že společnost ITG jen za posledních osm měsíců prodala přes dvacet domů, které jí ještě loni v polovině roku patřily.

Celkově tehdy vlastnila nemovitosti v hodnotě 40 milionů korun. Dnes tu má jen šest nemovitostí, jejichž cena je podle veřejných registrů zhruba 5,8 milionu korun.

Na kongresu ODS. Poté, co byl Novák odsouzen, stranu opustil.
Na kongresu ODS. Poté, co byl Novák odsouzen, stranu opustil. | Foto: Ludvík Hradilek

Policie krátce po loňském zatčení severočeského podnikatele uvedla, že již tehdy jeho realitní byznys monitorovala. Koneckonců zjistila takový detail, že si kromě nemovitostí pořídil na Floridě i nový motocykl. A také proto se policisté obávali, že chce tehdy obviněný Alexandr Novák do USA utéct.

Kdo však realitní byznys v USA řídí dnes, kdy je za mřížemi, není jasné. Novákův obhájce Jan Růžek říká, že to neví, a vyjádření dalších společníků z firmy ITG se Aktuálně.cz získat nepodařilo.

Luxusní apartmány u pláže

S obchody začala i nová firma Property Shark. Jako první si společnost pořídila apartmánový dům v oblasti Treasure Island.

Podle oficiálních stránek jde o atraktivní lokalitu nedaleko oceánu s rozsáhlými několikakilometrovými plážemi, golfovými hřišti, tenisovými kurty či přístavy pro lodě. I tato nemovitost je jen několik metrů od pláže a její cena je odhadována na více než deset milionů korun.

U převodu této nemovitosti je na dokumentu z veřejného rejstříku podpis dvojice Richard Novák a Karel Rudolf.

 

Právě se děje

Další zprávy