Nová fakta k Opencard: Víme, o koho se policie zajímá

Kateřina Eliášová
11. 3. 2010 16:10
Policie prověřuje Pavla Kolbeka z odboru informatiky. Předtím pracoval pro Haguess
Snímek více než ilustrační
Snímek více než ilustrační | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Razie kvůli projektu Opencard, při níž protikorupční služba vtrhla na pražský magistrát, má zatím jeden konkrétní výsledek.

Jak se podařilo zjistit redakci Aktuálně.cz, do hledáčku kriminalistů se dostal pracovník odboru informatiky Petr Kolbek. Vedoucí oddělení strategického rozvoje a ekonomického řízení.

"Byli i u mě v kanceláři, mluvili se mnou. Víc vám neřeknu, mám obavu z toho, že řeknu něco, co bych v rámci vyšetřování neměl," řekl Aktuálně.cz Kolbek.

Proč se o něj policie zajímá?

Petr Kolbek ještě před příchodem na odbor informatiky pracoval ve firmě Haguess. Společnosti, která má kontroverzní projekt Opencard na starost.

Z Haguess na magistrát

Ještě v roce 2004, konkrétně poslední tři měsíce v roce, pracoval Petr Kolbek pro Haguess. Poté odešel do Pražských služeb a odtud rovnou na odbor informatiky. Působil tu od 1. října 2007, po odchodu někdejšího ředitele Ivana Seyčka pak odbor informatiky krátce řídil.

Právě provázanost firmy Haguess a lidí na pražském magistrátu, kteří měli projekt Opencard na starost, je jedním z důvodů, proč pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS) podala trestní oznámení, na jehož základě začala policie Opencard vyšetřovat.

Ryšlinková tvrdí, že si firma Haguess ušila projekt Opencard na míru. Materiály s podmínkami pro budoucího provozovatele karty, které v květnu 2006 radním předložil magistrátní odbor informatiky, podle ní vznikly na počítači majitele Haguessu Jaroslava Turka. Uvedené materiály se přitom staly jedním ze základů pro výběrové řízení. Turek to na přímý dotaz popřel.

Kolbek řídil Opencard

Kolbek neřekl, co konkrétně měl ve firmě Haguess na starosti. Ani to, proč odtud odešel a proč zamířil na pražský magistrát.

Nejasný je i jeho vztah k samotnému projektu Opencard. Kolbek se od něj distancuje.

"Účastnil jsem se pouze jednání koncepčních skupin. Vylučuji, že bych měl jakoukoliv odpovědnost za projekt Opencard," řekl Aktuálně.cz.

Jeho bývalý nadřízený, ředitel odboru informatiky Václav Kraus, který magistrát loni opustil, tvrdí ale něco jiného.

"Pan Kolbek měl na starosti všechny rozvojové projekty, řídil je. To znamená i projekt Opencard," tvrdí Kraus.

Právě na Krausova bedra se po zveřejnění prvního auditu k projektu Opencard snesla největší vlna kritiky. Auditoři uvedli, že odbor informatiky je hlavním viníkem problémů. "Nevěděl jsem, že pan Kolbek předtím pracoval pro Haguess," řekl Kraus.

Policisté v kauze Opencard prošetřují, zda se někdo z pracovníků magistrátu či z firmy Haguess nedopustil spáchání trestných činů porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majeku. "Se mnou zatím policie nemluvila," uvedl exředitel odboru informatiky Kraus.

Stejnou odpověď uvedl i ředitel firmy Haguess Petr Stránský.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Hamáček podle informací MF DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Babiše. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně Sputnik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy