Nová čísla ze záchranky: Každý šestý pacient se odmítá

Radek Nohl Radek Nohl
19. 3. 2013 6:00
Data záchranné služby ukazují, že pražské nemocnice nechtějí přijímat pacienty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Záchranná služba se po zrušení stovek lůžek v pražských nemocnicích a kvůli novému zákonu stále častěji potýká s vážným problémem: roste počet případů, kdy záchranářům zdravotnické zařízení odmítne přijmout pacienta.

A nejde jen o výjimky. Data, která má deník Aktuálně.cz k dispozici, ukazují, že za prvních čtrnáct dní v březnu odmítly nemocnice pražské záchrance přijmout zhruba každého šestého pacienta.

"Problémy v návaznosti péče v Praze trvají a možná se ještě zhoršují a zhorší, když se ruší lůžka, uzavírají oddělení a omezuje péče," řekl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Nemocnice i ministerstvo zdravotnictví komplikace odmítají. To, že však nejde jen o několik případů, potvrzuje také šéf středočeské záchranky Martin Houdek.

"Telefonicky se to stává běžně, že jsme odmítáni, zvláště u vážných stavů, kdy potřebujeme pacienta umístit na takzvané intenzivní lůžko," uvedl Houdek.

Záchranáři: Problémy jsou každý den

Záchranáři říkají, že registrují dva typy takzvaných odmítnutých pacientů. Buď je nemocnice nechtějí přijmout přímo při příjmu ve zdravotnickém zařízení, nebo právě ještě při cestě do něj.

Největší komplikace (celý přehled v infoboxu) registruje záchranná služba v Thomayerově nemocnici, Nemocnici Na Bulovce a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Jak dopadly nemocnice?

Nemocnice na tuberkulózu
Foto: Ludvík Hradilek

  • Ústřední vojenská nemocnice - 13 přijatých, 1 odmítnutý
  • Motol - 22 přijatých, 2 odmítnutí
  • IKEM 7 přijatých, 1 odmítnutý
  • Vinohradská nemocnice - 44 přijatých, 6 odmítnutých
  • Thomayerova nemocnice - 14 přijatých, 3 odmítnutí
  • Bulovka - 13 přijatých, 3 odmítnutí
  • Všeobecná fakultní nemocnice - 24 přijatých, 5 odmítnutých
Zdroj: Záchranná služba hlavního města Prahy. Jde o čísla do poloviny března.

Aktuální čísla pražských záchranářů ukazují, že krčská nemocnice a Bulovka během prvních 14 dnů v březnu odmítly přijmout zhruba každého pátého pacienta. Vinohradská nemocnice pak každého sedmého.

"Konfliktní situace mezi našimi posádkami a personálem zejména ve velkých pražských nemocnicích jsou bohužel každodenním chlebem," popisuje ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

A pokud dojde například k dopravní nehodě, při níž je zraněn větší počet osob, nejsou na to podle Schwarze nemocnice v Praze připraveny.

"Z odborného hlediska lze říci, že Praha má v celé zemi radikálně nejvíce akutních lůžek, a to jako město i jako spádová oblast," odmítá výtky první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

K omezení péče prý nedošlo

Komplikace nepřipouští ani zdravotnická zařízení. "Problémy jsme nezaznamenali," uvedla mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová s tím, že od začátku roku, kdy zrušili na 140 lůžek, nedošlo ani k omezení péče.

Důvodem odmítání je podle záchranářů a některých lékařů třeba nedostatek míst v nemocnicích. Další argument je, že zdravotnická zařízení nechtějí přijmout pacienty, kteří jsou opilí, jde-li o bezdomovce nebo cizince.

"Podobné výpady od pražské záchranné služby se opakují, pokud ale vím, tak většinou bez doložení konkrétního podnětu," zareagoval náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

"Nemám důvod pochybovat, že pokud nemocnicím předloží konkrétní případy k přešetření, tak přešetřeny a vyhodnoceny budou. Pokud by se jednalo o neoprávněná odmítnutí pacienta, pak by se jimi pochopitelně zabývalo i ministerstvo zdravotnictví," dodal Nosek.

Pacienty převáží z oddělení na oddělení

Chirurg z vinohradské nemocnice Miloš Voleman, který je zároveň i místopředsedou lékařských odborů, řekl, že kvůli nedostatku lůžek se pacienti v jejich zdravotnickém zařízení převážejí z jednoho oddělení na druhé.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Takový postup potvrdil i mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Podle něj museli kvůli úhradové vyhlášce, změně DPH a rostoucím cenám energie provést nová opatření a mimo jiné i dočasně uzavřeli některá lůžka.

"Nezbytná akutní péče byla zajištěna. Pro případ, že by nebylo k dispozici volné lůžko, mají lékaři za povinnost pacienta, který hospitalizaci potřebuje, umístit na kterékoli další oborově příbuzné lůžko v nemocnici," uvedl Matýsek.

Přesto se komplikace objevují. Vinohradská nemocnice podle údajů pražských záchranářů nejvíce pacientů za první březnové dny přijala, ale zároveň jich také nejvíce ze všech velkých zdravotnických zařízení odmítla. Podle Matýska ale v žádném případě neodmítli ani jeden akutní případ.

Diskutujte o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy