Nová čísla ze záchranky: Každý šestý pacient se odmítá

Radek Nohl Radek Nohl
19. 3. 2013 6:00
Data záchranné služby ukazují, že pražské nemocnice nechtějí přijímat pacienty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Záchranná služba se po zrušení stovek lůžek v pražských nemocnicích a kvůli novému zákonu stále častěji potýká s vážným problémem: roste počet případů, kdy záchranářům zdravotnické zařízení odmítne přijmout pacienta.

A nejde jen o výjimky. Data, která má deník Aktuálně.cz k dispozici, ukazují, že za prvních čtrnáct dní v březnu odmítly nemocnice pražské záchrance přijmout zhruba každého šestého pacienta.

"Problémy v návaznosti péče v Praze trvají a možná se ještě zhoršují a zhorší, když se ruší lůžka, uzavírají oddělení a omezuje péče," řekl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Nemocnice i ministerstvo zdravotnictví komplikace odmítají. To, že však nejde jen o několik případů, potvrzuje také šéf středočeské záchranky Martin Houdek.

"Telefonicky se to stává běžně, že jsme odmítáni, zvláště u vážných stavů, kdy potřebujeme pacienta umístit na takzvané intenzivní lůžko," uvedl Houdek.

Záchranáři: Problémy jsou každý den

Záchranáři říkají, že registrují dva typy takzvaných odmítnutých pacientů. Buď je nemocnice nechtějí přijmout přímo při příjmu ve zdravotnickém zařízení, nebo právě ještě při cestě do něj.

Největší komplikace (celý přehled v infoboxu) registruje záchranná služba v Thomayerově nemocnici, Nemocnici Na Bulovce a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Jak dopadly nemocnice?

Nemocnice na tuberkulózu

  • Ústřední vojenská nemocnice - 13 přijatých, 1 odmítnutý
  • Motol - 22 přijatých, 2 odmítnutí
  • IKEM 7 přijatých, 1 odmítnutý
  • Vinohradská nemocnice - 44 přijatých, 6 odmítnutých
  • Thomayerova nemocnice - 14 přijatých, 3 odmítnutí
  • Bulovka - 13 přijatých, 3 odmítnutí
  • Všeobecná fakultní nemocnice - 24 přijatých, 5 odmítnutých
Zdroj: Záchranná služba hlavního města Prahy. Jde o čísla do poloviny března.

Aktuální čísla pražských záchranářů ukazují, že krčská nemocnice a Bulovka během prvních 14 dnů v březnu odmítly přijmout zhruba každého pátého pacienta. Vinohradská nemocnice pak každého sedmého.

"Konfliktní situace mezi našimi posádkami a personálem zejména ve velkých pražských nemocnicích jsou bohužel každodenním chlebem," popisuje ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

A pokud dojde například k dopravní nehodě, při níž je zraněn větší počet osob, nejsou na to podle Schwarze nemocnice v Praze připraveny.

"Z odborného hlediska lze říci, že Praha má v celé zemi radikálně nejvíce akutních lůžek, a to jako město i jako spádová oblast," odmítá výtky první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

K omezení péče prý nedošlo

Komplikace nepřipouští ani zdravotnická zařízení. "Problémy jsme nezaznamenali," uvedla mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová s tím, že od začátku roku, kdy zrušili na 140 lůžek, nedošlo ani k omezení péče.

Důvodem odmítání je podle záchranářů a některých lékařů třeba nedostatek míst v nemocnicích. Další argument je, že zdravotnická zařízení nechtějí přijmout pacienty, kteří jsou opilí, jde-li o bezdomovce nebo cizince.

"Podobné výpady od pražské záchranné služby se opakují, pokud ale vím, tak většinou bez doložení konkrétního podnětu," zareagoval náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

"Nemám důvod pochybovat, že pokud nemocnicím předloží konkrétní případy k přešetření, tak přešetřeny a vyhodnoceny budou. Pokud by se jednalo o neoprávněná odmítnutí pacienta, pak by se jimi pochopitelně zabývalo i ministerstvo zdravotnictví," dodal Nosek.

Pacienty převáží z oddělení na oddělení

Chirurg z vinohradské nemocnice Miloš Voleman, který je zároveň i místopředsedou lékařských odborů, řekl, že kvůli nedostatku lůžek se pacienti v jejich zdravotnickém zařízení převážejí z jednoho oddělení na druhé.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Takový postup potvrdil i mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Podle něj museli kvůli úhradové vyhlášce, změně DPH a rostoucím cenám energie provést nová opatření a mimo jiné i dočasně uzavřeli některá lůžka.

"Nezbytná akutní péče byla zajištěna. Pro případ, že by nebylo k dispozici volné lůžko, mají lékaři za povinnost pacienta, který hospitalizaci potřebuje, umístit na kterékoli další oborově příbuzné lůžko v nemocnici," uvedl Matýsek.

Přesto se komplikace objevují. Vinohradská nemocnice podle údajů pražských záchranářů nejvíce pacientů za první březnové dny přijala, ale zároveň jich také nejvíce ze všech velkých zdravotnických zařízení odmítla. Podle Matýska ale v žádném případě neodmítli ani jeden akutní případ.

Diskutujte o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy