Hegerovi se reforma zasekla, klíčové zákony se zpožďují

Radek Nohl Radek Nohl
10. 3. 2013 8:35
Ministerstvo oproti plánu neposlalo do konce února na vládu ani jeden zákon
Leoš Heger ve své kanceláři.
Leoš Heger ve své kanceláři. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože úřad ministra zdravotnictví Leoše Hegera ještě na konci roku 2012 plánoval, že změny, které se týkají třeba reformy zdravotních pojišťoven, zákazu kouření v restauracích či opatřeních v souvislosti s metanolovou aférou dá vládě do konce února, nyní se ukazuje, že tento termín o několik měsíců posunul.

Ministerstvo si tak zároveň zkomplikovalo cestu k tomu, aby tyto tři zákony byly platné od 1. ledna 2014.

Úřad odklad zdůvodňuje slovy, že chce, aby byl dostatečný čas pro připomínky, a podle mluvčí ministerstva Viktorie Plívové nyní hodlá zákony zaslat na vládu v průběhu prvního pololetí.

"Jedná se o novely, respektive zákony, které jsou poměrně složité a navrhují jak komplexní změny, tak technické úpravy vyplývající z potřeb praktického uplatnění. Nejedná se o žádné 'technické normy', dostatek času pro zapracování připomínek a jejich vypořádání je proto z našeho pohledu kruciální," zdůvodňuje Plívová, proč k odkladu došlo.

Šéf výboru: Heger svou šanci promrhal

Ministerstvo například plánuje, že odmění pacienty, jež se budou starat o své zdraví. Počítá i se zveřejňováním všech smluv nebo se snížením počtu členů ve správní radě VZP. Naopak Heger již neuvažuje o dvousložkovém pojistném.

"Ministr svoji šanci promrhal. Teď se většina ve sněmovně bude hledat velice obtížně," řekl Aktuálně.cz předseda zdravotního výboru a poslanec ODS Boris Šťastný.

Naráží tak na fakt, že některé zákony Heger před volbami jen tak neprosadí. Ministr před koncem loňského roku například Aktuálně.cz řekl, že se už nebude snažit o to, aby politici neusedali ve správních radách zdravotních pojišťoven. Což bylo pro některé velmi problematické.

A není ani jasné, jak se poslanci postaví k novele, která má zakázat kouření v hospodách. O to se úřad snažil již několikrát. Jenže vždy ve sněmovně došlo k tomu, že se zákon nakonec schválil s různými výjimkami.

Problémy nebudou, říká ministerstvo

Zástupci ministerstva se ale problémů nebojí. "Pokud někteří poslanci z koaličních řad vládní návrh zákona z nějakého důvodu nepodpoří, je to věc předsedů těch stran, potažmo pana premiéra," prohlásil Hegerův první náměstek Marek Ženíšek.

A mluvčí ministerstva doplnila, že na prosazení důležitých zákonů je ještě dostatečně dlouhá doba. Úřad dál podle Plívové počítá s tím, že budou platné od začátku příštího roku.

Jako první poputuje do vlády zákon o návykových látkách, v němž se počítá také s omezením prodeje alkoholu. Hotový byl již na podzim, kvůli metanolové aféře se jej ale ministerstvo rozhodlo přepracovat.

Jeho odklad je podle mluvčí Plívové nutný kvůli tomu, že ve vnitřním připomínkovém řízení k němu byla řada připomínek a ty očekávají i nyní, kdy půjde zákon do vnějšího připomínkového řízení. "Očekávám, že do půlky roku to bude ve sněmovně. To ale není reforma," uvedl Šťastný. 

Podívejte se do kanceláře ministra Leoše Hegera:

Revoluční změny v pojišťovnách

Změny plánuje Hegerův úřad také v zákonu o pojišťovnách. V něm chce snížit počet členů správní rady VZP ze 30 na 15 (pět volených vládou, zbytek sněmovnou).

Zároveň hodlá úřad zamezit tomu, aby v radách zasedaly osoby spjaté s Nejvyšším kontrolním úřadem, Českou národní bankou, jinou zdravotní pojišťovnou nebo poskytovatelem péče, s nímž má pojišťovna uzavřenou smlouvu.

Foto: Ondřej Besperát

V tomto zákoně navíc chce také těm pacientům, kteří se o sebe budou starat, dát možnost na to, aby mohli dostávat bonus 1000 korun za rok. Lékařské komoře se ale nejen tento zákon nelíbí.

"Budeme se snažit, aby neprošel. Podle nás by ministerstvo udělalo nejlépe, když už žádný zákon nepředkládalo. Jejich příprava legislativy nás přivádí k šílenství," řekl prezident lékařské komory Milan Kubek.

Již dříve ministerstvo stáhlo také zákon o hluku. Nově chce, aby byl součástí normy o ochraně veřejného zdraví. A ta na vládu podle ministerstva odejde v červnu.

"Považuji za fatální chybu ministra Hegera, že nepředložil jediný reformní krok, který by vedl k ekonomické reformě," dodal Šťastný. 

Diskutujete o zdravotnictví v Česku? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy