VZP: Luxusní léčbu rakoviny až na výjimky nezaplatíme

Radek Nohl Radek Nohl
18. 2. 2013 17:22
Podle zástupců VZP protonová léčba není podložena jasnými studiemi o přínosu
Foto: www.ptn.cz

Praha - Největší tuzemská pojišťovna VZP varuje své pacienty před tím, že ošetření nádorových onemocnění pomocí pokrokové, šetrné, ale drahé metody protonovým zářením bude platit v naprosto výjimečných případech.

Zároveň tím jedním dechem dodala, že ultramoderní Proton Therapy Center (PTC) v areálu pražské nemocnice Bulovka zatím od ní smlouvu nedostane.

"V budoucnu jsme určitě připraveni hradit rovněž protonovou léčbu, ale jen pokud bude u konkrétního pacienta jednoznačně prokázáno a doloženo, že to je pro něj jediné možné řešení," řekl ředitel odboru komunikace VZP ČR Vlastimil Sršeň.

Protonové centrum PTC za 4,2 miliardy korun léčilo do konce ledna jen dva pacienty. A dokud nedostane smlouvu od Všeobecné zdravotní pojišťovny, je výrazný přísun peněz vyloučen.

Lákají pacienty na luxusní péči

Podle zástupců VZP však léčba protonovým zářením není podložena jasnými studiemi o přínosu a bezpečnosti pro pacienty. Navíc náklady na ni jsou až o polovinu vyšší než ceny dosud užívaných účinných technologií.

Protonové centrum, ilustrační foto
Protonové centrum, ilustrační foto | Foto: http://www.ptc.cz

Pojišťovna touto zprávou reagovala mimo jiné na to, že bratři Pavel a Václav Laštovkovi, kteří za projektem stojí, objíždějí onkologická centra a pacienty do PTC lákali.

"Ano, je to jeden z důvodů a dělají to navíc mimo pravidla a nesystémově," prohlásil Sršeň.

Majitelem špičkové kliniky je nyní de facto Erste Group Immorent. Skupina Erste do projektu vstoupila v roce 2006 jen díky tomu, že bratři Laštovkové měli s VZP uzavřenou smlouvu o budoucí úhradové smlouvě.

Posudky kvůli platnosti smlouvy

Zatímco jedna strana tvrdí, že smlouva je pro pojišťovnu závazná, vedení VZP mluví o opaku. "Potvrdila nám to první právní analýza, nyní si necháváme zpracovat další," dodal Sršeň.

Bratři Laštovkové dostali od banky čas na vyřízení vztahů s VZP do jara. Pokud do té doby neuspějí, je Immorent připraven kliniku prodat a jednat s novým partnerem.

"Zájem o protonové centrum projevuje několik silných finančních skupin, například Penta, PPF a majitel zdravotnického holdingu Agel Tomáš Chrenek, ale i další investoři," řekl deníku Insider na konci ledna zdroj obeznámený se situací kolem centra.

Diskutujete o zdravotnictví v Česku? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy