Nemocnice krajů dostávají méně, než státu i soukromníků

Petr Holub
13. 2. 2009 13:55
Pojišťovny dávají více státním a soukromým ústavům. Krajské a městské jsou na tom hůře
Za podobné výkony nestejné peníze od pojišťoven. Ilustrační snímek
Za podobné výkony nestejné peníze od pojišťoven. Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Občané ročně platí zdravotnictví částkou přes dvě stě miliard korun, pojišťovny však s nimi zacházejí, jako by to nebyly veřejné peníze.

Jednotlivým nemocnicím každoročně navyšují platby o desítky a někdy i stovky milionů bez toho, aby vypisovaly výběrová řízení, nebo postupovaly s jasnou strategií.

Vydělávají na tom státní nemocnice a soukromníci.

Změna s nástupem Julínka

Prokázal to průzkum Aktuálně.cz, který zjišťoval, jak nemocnicím platí v Moravskoslezském a Olomouckém kraji dvě největší pojišťovny VZP a ZPMV. Dohromady rozdělují tři čtvrtiny peněz na zdravotní péči.

Obě pojišťovny dávají přednost oběma státním nemocnicím v Ostravě a Olomouci. Zároveň preferují soukromou síť Agel, kterou založil majitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek. Stěžovat si nemůže ani soukromá Hornická nemocnice v Karviné, která byla dříve součástí OKD.

Pojišťovny přitom sledují obdobnou strategii. V letech 2004 až 2006 zvyšovala VZP peníze všem stejně, za dva roky cca o 15 procent. O málo lépe na tom byly zmíněné soukromé nemocnice, kterým příjmy narostly o 20 procent.

To se změnilo po roce 2006, kdy se stal ministrem Tomáš Julínek a předsedou správní rady VZP jeho první náměstek Marek Šnajdr. Příjmy fakultních a soukromých nemocnic od největší pojišťovny rostly dvakrát rychleji než u jejich krajské a městské konkurence.

Mezi poraženými je i soukromá nemocnice Hranice, kde ovšem vlastní kontrolní balík akcií města Hranice a Lipník nad Bečvou.

Převrat na vnitru

Ještě větší obrat zažila v roce 2006 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, kde po výměně ministra nastoupil nový ředitel Jaromír Gajdáček.

Před tímto datem nedávala pojišťovna vnitra přednost soukromým společnostem a fakultní nemocnice dokonce platila méně. Růst příjmů u státních a privátních nemocnic je od té doby o desetinu až pětinu vyšší, než u konkurence.

Nemocnice Agel si díky rychlejšímu navýšení oproti konkurenci polepšily za dva roky o 120 milionů, Hornická nemocnice o 25 milionů.

Za navýšením hledej výkony

Pojišťovny komentují svá data zdrženlivě.

Pojišťovna ministerstva vnitra nepostupuje podle své mluvčí Hany Kadečkové podle "nějaké vlastní strategie" a rozhodně nedává žádnému ze zdravotnických zařízení nezaslouženou výhodu.

"Za navýšením plateb je vždy nutné hledat výkonnost nemocnice, strukturu poskytované péče a míru vysoce specializovaných výkonů. Je tedy zcela jistě možné, že některé nemocnice dostaly více prostředků než jiné, ale vždy na základě podložených výkonů provedených ve prospěch našich klientů klientů a vždy v souladu s platnou právní úpravou," vysvětluje Kadečková.

Blízko ke státu

Při takovém systému mají jednodušší pozici státní nemocnice. Zástupci státu jako investora do nových přístrojů a oddělení jsou schopny zajistit, aby pojišťovny jejich výkony proplatily. Zvlášť to platí pro VZP a ZPMV, kde mají většinu zástupci současné vlády.

Rychlé zvyšování plateb pro soukromé nemocnice může mít stejný důvod. Nejrychleji rostou tradičně platby pojišťoven pro Chrenkovu nemocnici v Třinci-Podlesí, kde pojišťovny podporují rozvoj kardiologického centra.

Od roku 2006 do roku 2008 se zvýšily platby pojišťovny Ministerstva vnitra o třetinu, platby VZP o čtvrtinu. Vedle pražské Nemocnice Na Homolce a Ústavu pro hematologii a krevní transfuzi je Podlesí jedinou českou nemocnicí, kde pojišťovny platí za lůžko víc, než pět milionů korun ročně.

VZP rozdělování peněz na severní Moravě zatím nekomentovala.

Dvě kategorie nemocnic
(podle plateb od dvou největších pojišťoven)
ZPMV VZP
Nemocnice Platby 08 Nárůst Platby 08 Nárůst
(miliony Kč) 06-08 04-06 (miliony Kč) 06-08 04-06
Karviná (soukromá) 13,7 29% 51% 122,8 27% 20%
Ostrava (fakultní) 210,4 16% 27% 1318,9 18% 15%
Olomouc (fakultní)* 286,4 16% 19% 1546,8 15% 16%
Nemocnice Agel 152,1 14% 34% 1553,9 16% 21%
Krajské nemocnice 164,1 3% 40% 2098,6 9% 12%
Ostrava (městská) 73,3 1% 35% 457,2 9% 15%
Hranice (soukromá)* 13,2 -6% 36% 177,1 6% 13%

Zdroj: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, Všeobecná zdravotní pojišťovna

*Údaje u VZP pouze do roku 2007

Do plateb pro nemocnice Agel se počítají nemocnice Třinec-Podlesí, Vítkovice, Český Těšín, Rýmařov, Šumperk, Valašské Meziříčí

Pod krajskými nemocnicemi se rozumějí nemocnice Moravskoslezského kraje: Krnov, Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná-Ráj, Třinec-Sosna

 

Právě se děje

Další zprávy