Plán na obchod se zdravím žije. Chrenek by vydělal

Petr Holub
4. 2. 2009 7:35
Sloučení zachrání Agel před pádem do dluhů
Tomáš Chrenek na startu vysílání televize Barrandov TV.
Tomáš Chrenek na startu vysílání televize Barrandov TV. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Plán na sloučení zdravotních pojišťoven Agel, Hutnická, Česká národní a Metal Aliance stále žije.

Na spojení, které by vytvořilo třetí největší subjekt na trhu s pojištěním s obratem přes 20 miliard korun ročně, může podle  zjištění Aktuálně.cz vydělat desítky milionů pojišťovna Agel.

Tu založil podnikatel Tomáš Chrenek a jeho projekt se propadá do potíží.

Kdo to zaplatí

Svědčí o tom jednoduchý výpočet.

Pojišťovna nemá peníze na tzv. preventivní programy, které slíbila klientům. Pojištěnců vykázala počátkem roku téměř 60 tisíc a každý může získat podporu až 1500 korun na sportovní pomůcky, obroučky brýlí, antikoncepci, očkování nebo nehrazené léky.

Pokud nabídky využije jen polovina klientů, pojišťovna zaplatí 50 milionů.

Potřebné peníze může dodat zakladatel Chrenek, může také nechat pojišťovnu zadlužit, ale je tu i zmíněná třetí možnost -  sloučení s jinou zdravotní pojišťovnou, která preventivní programy Agelu uhradí.

Třinecké tajemství

Ve hře pro slučování zůstávají pojišťovny Metal Aliance, Česká národní a Hutnická, jejichž ředitelé možné sloučení nevyloučili ani na přímý dotaz.

Přirozeným favoritem na sloučení je posledně jmenovaná pojišťovna HZP. K jejím zakladatelům patří Třinecké železárny, které patří rovněž Chrenkovi. To mu umožňuje delegovat své lidi do správní rady, která o případném sloučení rozhodne.  

Ředitelka marketingu pojišťovny Agel Mária Adamová informace Aktuálně.cz nepotvrdila ani nevyvrátila: "Nebudeme reagovat na jakékoli vaše otázky ohledně skupiny Agel," opakovala dva týdny staré stanovisko mluvčího Agelu Tomáše Želazka.

Podle Adamové Agel svým mlčením neporušuje zákon o svobodě informací, který ukládá všem institucím průběžně informovat, jak zacházejí s veřejnými prostředky: "Jakmile bude schválena výroční zpráva, tak ji zveřejníme."   

Foto: Aktuálně.cz
Jaké máme mít zdravotnictví? Hledali jste odpověď

Příliš malý na zisk

Potíže Agelu s financováním preventivních programů se však dají vyčíst z veřejně dostupných čísel.

Nezáleží na celkové částce, kterou Agel vybere na zdravotním pojištění, protože na prevenci smí využít pouze peníze z provozního fondu a z fondu prevence.

Provozní fond Agelu přitom musí být každý měsíc ve ztrátě. Pojišťovny dostávají na pojištěnce 1100-1200 korun měsíčně. Agel tak může počítat s měsíčními příjmy do 70 milionů korun. Na provoz z toho podle zákona smí využít 3,5 procenta, tedy 2,5 milionu korun.

Tato částka nemůže stačit.  Jiné malé pojišťovny s omezenou sítí poboček mají nejméně pětkrát víc pojištěnců a jejich provozní fondy tedy mají nejméně pětkrát vyšší příjmy. Naprostou většinu této částky přitom za provoz utratí.

Na fondu prevence nemůže mít Agel prakticky žádné peníze. Podle zákona ho smějí pojišťovny naplnit pouze z penále za nezaplacené pojistné, případně z darů. Agel začal vybírat pojistné teprve loni v dubnu a na případné penále tedy ještě nemá nárok.

Vstupní investice

Informace z otevřených zdrojů se podařilo potvrdit neoficiálními čísly z účtů Agelu.

Pojišťovna loni vybrala nebo přerozdělením získala na pojistném 170 milionů, za zdravotní péči utratila 90 milionů. Proto má v základním fondu přebytek, který však nemůže utratit za prevenci ani za provoz. Jiné pojišťovny ostatně mají "neužitečné" přebytky v řádech miliard.

Za provoz loni Agel utratil 80 milionů, z toho 50 milionů se utratilo za reklamu při hledání nových pojištěnců. Většinu této částky musel dodat zakladatel Chrenek, protože z vybraného pojistného směl Agel za provoz utratit jen 6 milionů.

Na fondu prevence se loni shromáždilo 12 milionů, které pojišťovna získala sponzorským darem, tyto peníze však byly mezitím utraceny.

Marketingová ředitelka Adamová nechtěla komentovat ani tyto údaje.

Konec dobrodružství?

Zakladatel Chrenek tedy investoval do nové pojišťovny v prvním roce téměř 100 milionů. Pokud dobrodružství neukončí a nesloučí pojišťovnu se silnějším partnerem, v druhém roce může přijít o srovnatelnou částku.

Agel přitom není jeho soukromým majetkem, ale má povinný veřejnoprávní status, jako všechny ostatní pojišťovny. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy