Ignorujete poplatky? Přijde trest, varuje ministryně

Kateřina Eliášová
11. 2. 2009 18:40
Ministryně zatím tají, co přesně chystá
Daniela Filipiová - vítězná.
Daniela Filipiová - vítězná. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová má další plán, jak trestat krajská zdravotnická zařízení, která podle ní porušují zákon při vybírání zdravotnických poplatků.

Představit jej chce během týdne, zatím jej tají.

"Nechci nic prozrazovat, nechci, aby se na to mohly kraje připravit," řekla Filipiová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V současné chvíli už proti krajským nemocnicím vytáhly zdravotní pojišťovny. Ty vedou správní řízení a hodlají pokutovat ty ústavy, které za pacienty platí poplatky formou darovacích smluv.

Poplatky se ve středu zabývala i sněmovna.

Koaličním poslancům se podařilo zabránit plánu socialiastů zrušit plošné vybírání zdravotnických poplatků. Přijali senátní návrh na jejich omezení. Zákon teď čeká na podpis prezidenta.

A.cz: Dnes se podařilo koalici zamezit úplnému zrušení poplatků. Cítíte to jako první velký úspěch ve své nové funkci?

V žádném případě. V době, kdy se poplatky řešily, jsem byla řadová senátorka, ne ministryně. Jsem nicméně ráda, že dnes zvítězil zdravý rozum.

Tomáš Julínek
Tomáš Julínek | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Váš předchůdce skončil kvůli chybné komunikaci. Budete se snažit této chyby vyvarovat? Jak teď nový systém představíte veřejnosti?

Mám docela ucelenou představu, jakým způsobem prezentovat veřejnosti, co vlastně poplatky  znamenají, kam jdou a co přinášejí. Prostě fakta, čísla a jednoduchá slova. Chci to dát brzy jak na titulní stránku ministerstva, tak rozeslat to do médií. Chci, aby lidé opravdu věděli, co poplatky znamenají.

Poplatky nejsou jen ziskem lékařů a lékáren

A.cz: Můžete být konkrétní?

Chci, aby lidé měli jasný přehled o tom, že 30 korun v lékárně není příjmem lékárníka. Že kdyby se zrušil poplatek, tak by se jim dramaticky zvýšila cena léků. Chci jim to takto vysvětlit, jednoduše, neříkat lidem něco o maržích nebo DPH. To samé u lékařů, že díky poplatkům například vybaví čekárnu, aby pacientovi bylo lépe nebo dá více peněz zdravotní sestře. A nemocnice si zase například zaplatí částečný úklid.

A.cz: Zůstává podle vás i po dnešní korekci  jejich regulační role?

Určitě. Je pravda, že zisk z poplatků bude asi o tři miliardy nižší, ale stále ten efekt tady je.

A.cz: Kraje v čele s hejtmany za ČSSD ale dělají vše proto, aby pacient nemusel poplatek platit. Jak konkrétně se k tomu ministerstvo postaví?

Pojišťovny teď dělají kontroly a tam, kde došly k závěru, že dochází k porušování zákona, zahajují správní řízení. Zákon jasně říká, že když dojde k porušování vybírání poplatků, a to buď k neoprávněnému vybírání nebo nevybírání, tak je pojištovna povinna zasáhnout, zahájit správní řízení nebo udělit pokutu 50 tisíc korun. Může taky zrušit smlouvu s tím daným zdravotnickým zařízením, ale to je krajní varianta.

Chystám další restrikce

A.cz: Jiné formy postihu nezvažujete?

Ano, o dalších krocích už přemýšlíme, ale teď to nechci říct. Kraje by se na to mohly připravit.

A.cz: Můžete aspoň prozradit termín, kdy takový krok spustíte?

Týden, maximálně dva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy