Česká republika - Zavřené školy a školní jídelny, omezený provoz na některých úřadech, nemocnice přijímající jen akutní případy, zavřená muzea, divadla či zoo.
Taková byla středeční stávka, kterou odboráři označují jako největší za posledních dvacet let.
Podle odborářského předáka Jaroslava Zavadila se do ní aktivně zapojilo přes 140 tisíc lidí. Demonstrací, které byly svolány do 21 měst, se však dohromady zúčastnilo "jen" několik tisíc lidí. A to je výrazně méně, než odboráři avizovali. Původně totiž hovořili až o 40 tisících protestujících.
Vláda, proti jejímž škrtům je protest směřován, jim ustoupit nehodlá. V předvečer stávky definitivně potvrdila změnu v platovém systému státních zaměstnanců. A premiér Petr Nečas poděkoval těm, kteří nestávkují.
Stávku státních zaměstnanců sledujeme v online reportáži:
TIP: Jak stávka ovlivňuje váš život? Souhlasíte s ní, nebo jste proti? Pište nám (nebo posílejte fotografie) na e-mail [email protected], nebo se podělte s ostaními čtenáři na naší stránce na Facebooku, či na Twitteru.
16:07 - Dnešní stávky zaměstnanců státní a veřejné správy se podle odborů zúčastnilo přes 148 tisíc z celkového počtu asi 650 tisíc státních zaměstnanců. Dalších 190 tisíc pracovníků vyjádřilo stávkujícím podporu. ČTK to sdělila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Nejvíce účastníků stávky bylo ze zdravotnictví, asi 60 tisíc. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové jich je nejvíce v Moravskoslezském kraji.
15:44 - Na Jiráskově náměstí zvaném Kuří rynek v centru Ostravy se po třetí hodině odpoledne sešla skupina asi 300 protestujících. Byli mezi nimi úředníci ze státní zprávy, ale také například zaměstnanci okresního soudu v Ostravě a lidé z Národního divadla Moravskoslezského. Organizátoři malého shromáždění měli k dispozici pouze málo výkonný megafon, takže už dvacet metrů od řečníka stojícího na lavičce nebylo srozumitelné, co přítomným říká. "Část přítomných lidí se na Kuří rynek pouze přesunula ze sousedního Masarykova náměstí, kde před tím popíjeli medovinu na vánočních trzích," hlásí reportér Aktuálně.cz Tomáš Netočný.
15:29 - Stávka uzavřela i Základní školu v Kozelkově ulici v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku. "Myslím, že rodiče chápou náš názor, že nahoře to dělají špatně. Žádnou negativní reakci na to, že stávkujeme, jsem nezaznamenala," řekla ČTK ředitelka školy Jana Bernartová. Pro děti zůstal kvůli stávce uzavřený i Dům dětí a mládeže v Hradci Králové. "Rodiče i děti jsme informovali o stávce od začátku prosince, žádný nesouhlasný názor jsem nezaznamenal," řekl ředitel hradeckého domu dětí Vojtěch Horák.
15:22 - V hlavním městě se demonstrace zúčastnilo podle odhadů policie asi 1000 lidí, podle organizátorů však dvojnásobek. Odboráři přitom očekávali, že celkem na 21 českých náměstí přijde 40 tisíc demonstrantů. Ve většině měst však účast nepřekročila 500.
14:49 - "Asi bych měl stávkují podpořit, protože nikdo nemá rád, když mu zaměstnavatel šahá na peníze. Přesto je nepodporuji. Dle mého jsou vládní reformy nezbytným krokem k potřebným změnám - které naopak podporuji. Doba je zlá a žádá si utažení opasků. Což se ovšem týká jak státních zaměstnanců, tak pánů poslanců," tvrdí čtenář Jan Ježdík z Opočna na Rychnovsku.
14:32 - V Olomouci nemuselo jít o poslední demonstraci. Alespoň podle šéfa tamních odborářů Jiřího Šafáře. Další se prý dají čekat například v souvislosti se změnami v zákoníku práce. "Je to o tom, že jsme naprosto nespokojeni s tím, jak tato vláda vládne," doplnil Šafář.
14:06 - "Se stávkou rozhodně souhlasím," píše čtenář Vladko a pokračuje: "Ba dokonce si myslím, že je třeba přitvrdit. Protože to, co si ta dnešní rádoby vláda a všichni poslanci dovoluji, je neuvěřitelné! Ta drzost a arogance vůči obyčejným lidem.
Všem běžným lidem by jen škrtali a zvyšovali ceny a daně. Ale sami sobě na své penízky nesáhnou."
14:04 - Před krajským úřadem v Českých Budějovicích protestovalo zhruba 400 lidí. Byli mezi nimi pracovníci Jihočeského divadla, hasiči i pracovníci školství.
14:00 - V Olomouci na prostranství před sídlem krajského úřadu demonstrovaly stovky lidí, šéf krajských odborů Jiří Šafář jejich počet odhadl na zhruba 700.
13:58 - "Stávka je jen na ochranu lemplů, kteří se bojí mzdy dle ohodnocení kvality jejich práce. Když se jim ve státním nelíbí, ať si to zkusí jinak. Každý má možnost. Jako asi všichni, kdo se soukromě živí, mám práci, kterou na ulici neudělám," vzkázal do redakce čtenář Libor Křivanec.
13:51 - U nákupního centra Bondy v Mladé Boleslavi se na dnešní stávce odborů sešlo podle odhadů kolem 150 lidí. V Jihlavě protestovalo v parku Gustava Mahlera 200 až 300 lidí, na opavské Dolní náměstí to bylo téměř 700 stávkujících.
13:46 - V Liberci protestovalo proti vládním škrtům na 200 lidí, zaplnili přednáškový sál liberecké nemocnice. Podobný počet protestujících se sešel také na hlavním náměstí v České Lípě.
13:38 - "Státní zaměstnanci, zvažte proč vlastně protestujete, proti komu a kdo vás vede. Pokud jste chtěli naštvat ty, kteří jsou v soukromé sféře, tak se vám to podařilo," píše mimo jiné čtenář Petr Fojta.
Blog Jaromíra Drábka na Aktuálně.cz: Lži odborových předáků překročily myslitelnou mez |
13:35 - Zdravotníci nemají podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) žádný reálný důvod ke stávce. Příští rok jim platy neklesnou. "Platová tabulka se nezmění, takže nepřijdou až o 40 procent tarifního platu, jak původně kvůli vládním úsporám hrozilo," řekl dnes ministr novinářům. Kromě toho prý dojednal s řediteli fakultních nemocnic, že objem mzdových prostředků příští rok zachovají. Do budoucna chce Heger směřovat do platů více peněz.
13:34 - Za stav financí mohou politici, nejvíc by se mělo šetřit na nich, zní v diskusi na naší stránce na Facebooku. Šárka Juračková napsala: "Politikům bych dala průměrný plat a pak bych jim přidávala podle toho, co pro Českou republiku udělali, za dobré a přínosné zákony, za práci pro nás lidi. My je platíme ze svých daní, tak proč máme platit špatná rozhodnutí, hloupost a nepřítomnost našich zákonodárců?"
13:20 - Odborový předák Jaroslav Zavadil tvrdí, že protestu se na Palackého náměstí v Praze zúčastnilo 1500 až 2000 lidí. Podle našeho reportéra Petra Jemelky jich však byla sotva tisíckovka.
13:19 - „Demonstrace proti vládním škrtům se v Pardubicích odehrála na tradičním protestním místě - na schodech Východočeského divadla, kde probíhala už i sametová revoluce v roce 1989," hlásí z města perníku reportérka Aktuálně.cz Zuzana Hronová. „Sešly se zde asi dvě stovky lidí. Jednalo se o velmi pokojné a tiché shromáždění, neboť řečníci měli nefunkční megafon, takže je nebylo slyšet. Do zadnějších řad dolehlo jen několik jednotlivých zdůrazňovaných slov: „solidarita", „vláda", chybí", „není" a „dluhy", „stát", „splácet nebudeme". Čili řečníci zřejmě říkali něco v tom smyslu, že společnost má být založena na solidaritě. Jenže smysl pro solidaritu vládě chybí. Stát má pak své dluhy (vzniklé špatným vládnutím - to hlásal jeden z nemnohých transparentů) a ty shromáždění pracovníci krácením svých platů splácet nechtějí," popisuje.
13:12 - Protestující opouštějí i prostor před Janáčkovým divadlem v Brně. Demonstrace se zde zúčastnily dvě tisícovky odborářů. Mnozí s transparenty a píšťalkami. Organizátoři jim při vstupu rozdávali samolepky s nápisem "stávka". Jednu z nich nosil i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který přišel demonstranty podpořit. Na brněnskou akci přijeli i zástupci rakouských odborů, kteří k jejímu průběhu přispěli ozvučením prostranství.
13:08 - Jen okolo tří stovek odborářů přišlo ve Zlíně vyjádřit nesouhlas se snižováním platů. Sešli se u brány Svitu, hlásí z východu Moravy spolupracovnice Aktuálně.cz. "O zhruba půl hodiny později už bylo po všem," dodává.
13:03 - Za skandování „Svrhnout vládu!" končí po zhruba hodině demonstrace na ústeckém Lidickém náměstí.
12:57 - „Je třeba začít šetřit někde jinde. Proč vysíláme vojáky do Afghánistánu, když není na výplaty?" ptá se jeden ze zaměstnanců Národního archivu, který také protestoval na Palackého náměstí v Praze.
12:56 - Demonstrace skončila také ve Znojmě, kde se ke společnému protestu sešlo na 500 lidí.
12:54 - Opravdu máme příliš moc úředníků? V diskusi na naší stránce na Facebooku s tím nesouhlasí Beata Tejedi: "Jsem prostě zvědavá, co by na to řekli všichni ostatní ne-úředníci, kdyby teda bylo o 50 % míň úředníků (opravdu se nezastávám těch, kteří tam nemají opravdu co dělat). Třeba na soudech by čekali 7 let, než by jiim přiznali dítě, nebo 5 let, než je rozvedou. Hmm, zajímavé, že? Nebo na úřadech. Počkáte si rok nebo 2 na občanku, pas nebo řidičák? Navíc, nadávejte si jak chcete, ale jste to zrovna vy, kdo úřadům přiděláváte jenom práci. Nesmyslné žaloby, teď např. se stala taková věc, že úřady kvůli většině lidí, co si včas nevyměnili řidičáky, musí prodlužovat pracovní doby. A myslíte si, že to těm úředníkům proplatí?? Ze své zkušenosti vám řeknu, že se to opravdu nevyplatí. Za 35 kč si nekoupíte ani mlíko a pečivo," argumentuje.
12:47 - Odborový předák Jaroslav Zavadil právě ukončil demonstraci na pražském Palackého náměstí.
12:46 - "Vláda by měla konečně začít naslouchat občanům, ne si dělat, co chce. Stát si musí zajistit příjmy jinde, ne z kapes státních zaměstnanců," řekla jedna z protestujících na Palackém náměstí v Praze.
12:41 - Na odborářskou demonstraci na Baťkově náměstí v centru Hradce Králové po poledni dorazilo asi 700 lidí. Transparenty, pískáním a troubením dávají najevo svůj nesouhlas s plánem vlády na snížení mezd ve veřejném sektoru. Nyní na demonstraci vystupují zástupci jednotlivých odborových svazů. Na jednom z transparentů stálo "Proč chcete kuchařkám brát? Vy nevíte, jaký máme plat?"
12:38 - "Práce nám neubývá, naopak jí máme stále více. Po plánovaných změnách nám ještě přibude," řekla na demonstraci v Ústí nad Labem odborář z ústeckého magistrátu Petr Šebek. Lidí na Lidickém náměstí postupně přibývá. K protestujícím hovoří další řečníci. "Naše trpělivost přetekla, musime se bránit," prohlásil další z odborářů. Lidé tleskají. "Musíme být za chvíli v práci," řekl jeden z demonstrantů, který právě opouští náměstí.
12:35 - Na Palackého náměstí postupně promluvili zástupci některých odborových organizací. Slovo si vzal také bývalý odborový šéf a nynější europoslanec Richard Falbr. Ten mimo jiné ostře kritizoval současnou i dvě předchozí vlády. Prezidenta republiky označil za všeználka, plány Nečase a jeho ministrů za "gejzír stupidity".
Proti čemu se bouří odbory
- Zaměstnanci placení státem na tom budou hůře než dosud - kromě úředníků zřejmě také hasiči, policisté či někteří lékaři.
- Výjimkou mají být platy učitelů - ty klesnout nemají.
- Koalice chce snížit každému rezortu rozpočet na platy o 10 procent, konkrétní dopad záleží na jednotlivých šéfech. Další tři roky se objem mzdových prostředků nezvýší, což má vést k tlaku na růst efektivity státní správy.
- V ideálním případě si tedy schopní úředníci mohou i polepšit (nebo zůstat na dosavadní úrovni), pokud úřad ušetří jinde - třeba i propuštěním méně schopných kolegů.
- Dosavadní tarifní systém platů chtějí strany výhledově nahradit odměňováním podle výsledků, umožňujícím větší motivaci úředníků k efektivnímu výkonu. Plán na zrušení platových stupňů, tedy automatického růstu platu podle odpracovaných let, však zřejmě bude odložen (původně měla změna platit od ledna 2011).
12:25 - "Pokud se to někomu nelíbí, ať jde podnikat, nebo si najde jiné zaměstnání. Myslím, že jsou placení až moc," napsal na adresu státních úředníků čtenář Jiří Kopeček.
12:17 - Na Palackého náměstí v Praze začínají projevy odborářů. Jako první hovoří odborový boss Jaroslav Zavadil. "Aktivně se stávky účastní 120 tisíc lidí, aktivně ji podporuje 185 tisíc a 90 tisíc lidí s ní sympatizuje," řekl před asi dvěma tisícovkami demonstrantů.
12:15 - „Stávku považuju za zbytečnost, stejně se tím nic nezmění - peníze nám vezmou, akorát sobě si přidají, tak co bych někde mrzla," konstatuje úřednice Marie K. z Pardubicka.
12:11 - O situaci v Ústí nad Labem informuje reportér Aktuálně.cz Radek Nohl: Na Lidickém náměstí začala plánovaná demonstrace. Zatím je tu zhruba 250 lidí, někteří mají transparenty. "Nechceme platit dluhy za špatné vládnutí," píše se na jednom z nich.
12:09 - Demonstraci v Brně podpořili i odboráři ze Slovenska a Rakouska. Protest už začal také ve Znojmě.
12:04 - „Souhlasím se stávkou, neboť současná vláda provádí protilidovou politiku, která vyhovuje jen těm nejbohatším," napsal do redakce čtenář Emil Sedmík.
11:44 - Souhlasíte se stávkou, nebo jste proti? Diskutujete o tom na naší stránce na Facebooku. Kateřina Grusová sama pracuje na úřadě, tady je úryvek jejího příspěvku: "Pracuji na odboru sociálních věcí, často na mě v zaměstnání křičí opilí (ne vždy) lidé: "kdy že jim to dám ty peníze"; nebo "ať jim dám ty prachy", (křičí ti lidé, kteří v životě nepracovali a nikdy pracovat nebudou, protože proč by pracovali, když jim stát peníze dá bez práce), za tak směšné peníze. Nevím jestli někde nějaký úředník má nadprůměrný plat, já mám sotva polovičku průměrného platu a jsem ráda, že jsem ráda. Je to hrůza, a z toho nic mi ještě vezmou. Takže s vysokoškolským vzděláním na tom budu... no pěkně v ..." popisuje svoje zkušenosti. Celý názor a argumenty dalších čtenářů čtěte zde.
11:26 - ČSSD požádala o přerušení jednání poslanecké sněmovny na dvě hodiny. Důvod je jasný, řada jejich poslanců míří na Palackého náměstí, kde za zhruba 30 minut začíná ohlášená odborářská demonstrace.
11:13 - Stávkují i někteří zaměstnanci ústeckého muzea. Aktuálně.cz to řekl jeho vědecký tajemník Václav Houfek. Společně se připojí k protestu, který je naplánovaný na 12:05 na místním Lidickém náměstí. Tady se podle odborů sejde zhruba 500 demonstrantů.
11:11 - "Provoz všech oddělení nemocnice nebude přerušen ani v ambulantní, operativní či hospitalizační péči," informuje předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon.
11:08 - Omezený je provoz pobočky krajského soudu v Liberci, kde museli soudci kvůli stávce zapisovatelek a soudních úředníků zrušit projednávání trestních kauz. Nekoná se proto ani soud s bývalým policejním ředitelem Miroslavem Dvořákem. "Bez zapisovatelky to nejde," řekl ČTK předseda senátu Richard Skýba
11:06 - Na naší stránce na Facebooku si dále vyměňujete názory na stávku. "Státní a soukromý sektor si jsou velmi podobné v té nejzákladnější úrovni. Je to obojí práce, za kterou je člověk zaplacen. Základ je stejný. A v rámci soukromého sektoru existují i neziskové organizace (ačkoliv se to spíše řadí k sektoru občanskému). Nicméně myslet si, že každý obchodník je vydřiduch je hloupost, stejně jako myslet si , že každý úředník je lenoch. Nicméně to nemění nic na faktu, že v soukromém sektoru s krizí přirozeně okamžitě klesaly mzdy. Zatímco státní zaměstnanci to v podstatě nepocítili. Teď to bohužel pocítí a nelíbí se jim to. Ale jiné řešení není. Chtěli byste, aby se přestalo s opravami silnic? Aby se snižovala zdravotní péče? Myslím , že ne.," napsala," argumentuje Adam Kracík.
11:00 - "Stávkujeme. Na úřadu je přibližně pět zaměstnanců, kteří vyřizují neodkladné záležitosti. Pokud se někdo přijde na úřad práce zaregistrovat, bude mu to samozřejmě umožněno. Zatím dorazilo na 30 lidí, vše jde bez komplikací," popsala situace na zlínském úřadu práce mluvčí Miriam Majdyšová.
10:57 - "Snižování platů zaměstnancům ve státní a veřejné sféře o 10 procent a změny v systému tarifního odměňování považuji za velmi špatný krok," uvedl předseda Senátu a někdejší odborový šéf Milan Štěch (ČSSD). Organizátorům stávky popřál, aby se jejich akce uskutečnila v dobré a klidné atmosféře. Podle prezidenta Václava Klause chtějí odboráři stávkou odčinit to, že neprotestovali, když se problém veřejných financí rozbíhal. "Odborářští bossové nechápou, o co u nás jde," řekl dnes prezident.
10:52 - Nespokojení státní zaměstnanci se v Jihomoravském kraji sejdou na dvou místech. Protestní shromáždění začnou ve 12:05 v Brně u Janáčkova divadla a ve Znojmě na Masarykově náměstí. V Brně se má sejít několik tisíc lidí, ve Znojmě zhruba tisícovka.
10:48 - V Královéhradeckém kraji zůstala uzavřená Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Základní škola v Chlumci nad Cidlinou či některé školní jídelny. Ke stávce se připojili také zaměstnanci některých úřadů či soudů. Odboráři v nemocnicích stávkují pouze symbolicky a normálně také fungují radnice.
10:45 - „Se státními zaměstnanci na úřadech moc dobré zkušenosti nemám," napsal do redakce čtenář Zdeněk Hlaváček. „Troufám si říci, že ochota z jejich strany není žádná (samozřejmě se zajisté najdou i výjimky). Zrovna dnes dopoledne jsem v centru města Ústí nad Labem potkal paní, která dělá na ´sociálce´, jak si pořizovala nákup (třeba měla dovolenou). Myslím si, že platy státních zaměstnanců nejsou až tak malé. Se stávkou prostě nesouhlasím," říká.
10:40 - Mírně alternativní pohled na stávku nabídla v diskusi na Facebooku s trochou nadsázky Petra Šrámková Babišová: "Neprobíhá právě zdarma personální audit? Dnes se zjistí, kolik lidí je v úřední den nepotřebných," napsala.
10:28 - „Dejte dětem větší svačinu," radilo v dopise rodičům vedení Základní školy Březinova v Jihlavě. Zdejší jídelna totiž nevaří, ve stávce je všech 14 zaměstnankyň. "Mají neplacené volno, zaplatí si sociální a zdravotní pojištění," řekl ředitel školy Pavel Říha.
10:20 - Pouze symbolicky se ke stávce připojí mateřské a základní školy na Ústecku. Uzavřena je školka v Chlumci a Speciální základní a praktická škola Trmice. "V dalších regionech Ústeckého kraje ale budou radikálnější. Osm škol je zavřených v Chomutově. V Děčíně zůstanou bez oběda děti v jídelně ve Sládkově ulici. Uzavřeny tu jsou i další mateřské a základní školy či školní družiny," říká reportér Aktuálně.cz Radek Nohl. Mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková uvedla, že stávku symbolicky podpoří jedenáct škol, které Ústecký kraj zřizuje.
10:12 - Podle odborářů je dnes na jihu Moravy zavřeno 86 škol. "Tato data se od ranních hodin aktualizují. Počet by se ale již neměl měnit," řekl ČTK předseda krajské rady odborového svazu školství Leopold Králík. Podle něj dalších 98 škol stávkuje částečně. Celkem se do stávky zapojilo 2870 pracovníků ze školství.
10:05 - Státní zaměstnanci pomáhají lidem a zaslouží si být dobře zaplacení, přesvědčuje v diskusi na Facebooku Magdaléna Hlaváčová: "Nechápu, proč se tady neustále srovnává státní a soukromý sektor. Vždyť to jsou dvě naprosto diametrálně odlišné věci. Vy ze soukromého sektoru si neustále stěžujete, že jsou na vás uředníci hnusný a že nedělají svojí práci. Já takovýho úředníka ještě za život nepotkala. Je to asi taky o přístupu, s jakou náladou na ten úřad jdete, ženy a muži, co tam pracujou, jsou tam pro VÁS. A pokud si někdo stěžuje na soukromej sektor, tak proč tam proboha lezete? Je jasný, že tam Vás šéf bude vždycky honit, honit, protože ve vás vidí prachy, ale my ve státním pomáháme lidem. Je to jenom o výběru. A prachy ve státním sektoru jsou fakt směšný. Kde jsou ty doby - kdy doktor nebo učitel bylo vážené povolání," argumentuje.
10:03 - „Zaměstnanci Krajského úřadu Plzeňského kraje dnešní stávku nepodporují," stojí v prohlášení, které zveřejnila mluvčí krajského úřadu Petra Jarošová. "Neexistují u nás žádné odborové organizace. Všichni zaměstnanci dnes pracují bez omezení, stejně jako v jiný úřední den," upozorňuje Jarošová.
09:57 - Na tři stovky demonstrantů se sešlo na náměstí v Chebu. "Zásadně odmítáme, aby úsporná opatření vlády byla jen na straně škrtů mezd zaměstnanců, ale aby zároveň vláda pracovala na navýšení příjmů státního rozpočtu," zaznělo například v prohlášení odborářů.
09:52 - "Ke stávce se dnes připojují i administrativní zaměstnanci ústeckého okresního soudu," hlásí z Ústí nad Labem reportér online deníku Aktuálně.cz Radek Nohl. Podle mluvčího soudu Jana Tichého stávkuje osmdesát pracovníků. „Nestávkují jen ti, kteří se musí účastnit jednání a s nimi i soudci a justiční stráž. Chod soudu ohrožen není," dodal Tichý.
09:50 - Předsedkyně odborové organizace při Městském úřadě v Bohumíně Zorka Ilyková chápe, že je nutné šetřit, ale škrty by měly být spravedlivé. "Na vyrovnání státního dluhu se musí podílet všichni, ne jen zaměstnanci a rodiny s dětmi, ale i politikové, kteří schvalovali předražené státní zakázky a v klidu přihlížejí daňovým únikům," uvedla Ilyková. Podle ní jsou nyní chystané škrty jen začátkem a hrozí, že střední vrstvy by se mohly ocitnout na hranici chudoby.
09:46 - V Chrudimi je pro veřejnost uzavřena budova Městského úřadu v Pardubické ulici, kde se do stávky zapojila nadpoloviční většina zaměstnanců a nejsou na pracovišti. Připojila se také část soudních zaměstnanců, někde se zavřely i další úřady v Pardubickém kraji. Po poledni se stávkující sejdou před pardubickým divadlem, organizátoři očekávají účast několika stovek lidí.
09:41 - Odboráři chtějí podle prezidenta Václava Klause dnešní stávkou odčinit to, že neprotestovali, když se problém veřejných financí rozbíhal. Zadlužení státu se mělo řešit již dávno a na jeho vyřešení je třeba hlubších reforem, a ne jen částečných škrtů, uvedl na dnešní diskusní snídani byznysmenů s politiky organizované týdeníkem Euro prezident Václav Klaus.
09:39 - Podporujete stávku, nebo ne? Čtenáři na Facebooku od rána snášejí argumenty pro i proti. Jakub Sumanský patří k odpůrcům stávky státních zaměstnanců: "Absolutně nesouhlasím s jejich přístupem. Vemte si třeba nás v soukromé sféře: jsme v práci od 8 do 6 a pořád se musíme snažit. Odměny dostáváme pouze za výkon a když zaměstnavatel řekne, že snižuje výplaty, tak neřekneme ani popel, protože je to práce a práce nás živí. Z našich daní jsou placení úředníci, kteří - když potřebujete pomoc - tak jsou na vás nepříjemní a máte pocit, že je vlastně otravujete. Doteď jim stačilo odsedět pár let a hned mají automaticky přidáno. Beze snahy... Ať se klidně sníží základ a dostávají odměny za výkon," argumentuje.
09:36 - V nemocnicích na Plzeňsku funguje víkendový provoz, péče nebude podle odborů nikde ohrožena. Sloužící zdravotníci a lékaři podporují protest nálepkami na pláštích. Zájem o ně byl podle regionálního zástupce odborových svazů zdravotnictví Václava Matouška obrovský. Na protest přijedou do Plzně autobusy z dobřanské psychiatrické léčebny, rokycanské a horažďovické nemocnice a hodně jich má být z plzeňské fakultní nemocnice.
09:33 - "Jsem soukromý projektant. Příjmy za rok 2010 mám nižší o 25 % při stejném množství práce. Dáte mi peníze? Asi ne, tak je nechtějte po mě. Soudruhu Štěchu, Zavadile, Škromachu, Gottwalde, Zápotocký a další," napsal do redakce čtenář z Olomouce podepsaný jako "R. Hynek, soukromý projektant, odpůrce stávek a Hanácký děda".
09:30 - Stávkující v Olomouckém kraji se dnes pět minut po poledni sejdou v Olomouci a v Jeseníku. Odbory avizují účast stovek lidí.
09:23 - "Do Brna se začínají sjíždět i lidé z okolí. Právě mi volali ze základní školy z Domašova, že v jedenáct hodin ukončí vyučování a pojedou do Brna," hlásí předsedkyně jihomoravských odborářů Stanislava Slavíková. Podle ní je možné, že do Brna na protestní akci přijedou i lidé z kraje Vysočina. "Někteří to mají do Brna blíž, než na jiná protestní shromáždění, která dnes proběhnou," řekla Slavíková.
09:07 - „Je mi z politků špatně," napsala do redakce čtenářka Michaela Koutná a pokračuje: „Dle mého názoru stávka nic neřeší, politici si jako berani budou stejně stát za svým. Ale já se stávkou souhlasím - tito obyčejní lidé, kterých se mají vládní škrty týkat nejvíce, za situaci, která v naší zemi je, nemohou! Ti, kteří nesou největší vinu se topí v penězích, bydlí v luxusních vilách a mají vše na háku. A ti, kteří si hrají na zachránce našeho státu, a sice naši současní politici, si ze svých stotisícových platů vezmou 5 %, ale obyčejným občanům o mzdě 17.000 Kč vezmou rovných 10 %."
09:07 - Na naší stránce na Facebooku se rozjela debata o tom, zda je stávka oprávněná, nebo ne: "Určitě pro, těmto zaměstnancům by se mělo ještě přidat, protože nebýt jich, tak by se o nás neměl kdo postarat a něčemu nás naučit... Za to, že vláda během desítky let všechno rozkradla, by se měl najít jiný způsob dorovnání státního dluhu," myslí si uživatelka Kristie Strange. "Jsem proti, státní správa zaměstnává příliš mnoho lidí, je příliš drahá. Když odboráři blokují propouštění nadbytečných lidí, je snižování platů logický krok," oponuje Zdeněk Mitáček.
09:00 - Na severu Moravy a ve Slezsku stávkuje na 12 tisíc státních zaměstnanců, přičemž polovina jich pracuje ve školství. K protestu proti úsporám vlády Petra Nečase se v regionu přihlásilo 295 školských zařízení, z toho 192 je zcela uzavřených. Stávkuje se i na soudech, katastrálních úřadech či správách sociálního zabezpečí.
08:52 - Ve středních Čechách se do stávky zapojilo 31 škol, celkem jde o 450 zaměstnanců. Další pedagogičtí pracovníci protest podporují. Do práce nepřišlo ani 2000 úředníků. Některé úřady otevřely jen podatelny nebo informační centra. Naopak nemocnice by měly fungovat bez omezení.
08:40 - Chebské náměstí se kolem 9. hodiny zaplní protestujícími. Stávka se dotkne i některých úřadů, například radnice bude zajišťovat jen provoz podatelny, ověřování podpisů nebo službu CzechPointu a sekretariát starosty. Naopak Karlovarská krajská nemocnice provoz nijak neomezí.
08:30 - Šest z deseti Katastrálních úřadů pro Jihočeský kraj i přes úřední den zůstalo pro veřejnost zavřeno. Na jihu Čech zůstalo zavřeno i několik základních a mateřských škol a školních jídelen. Celkem se ke stávce v kraji připojilo několik tisíc lidí, na většině pracovišť to ale lidé nepocítí. Účast zaměstnanců je jen symbolická.
08:22 - Ve Zlínském kraji zůstala zavřená čtyři školská zařízení na Uherskohradišťsku. V dalších 41 organizacích školákům nenavaří a neuklidí. Zavřená je třeba základní škola v Uherském Brodě. Činnost dnes omezil například i zlínský úřad práce nebo vsetínský okresní soud.
08:12 - K protestu se připojují i zaměstnanci některých soudů a státních zastupitelství. Stávkovat budou administrativní pracovníci. Soudci a státní zástupci stávkovat nemohou. Připojí se například Obvodní soud pro Prahu 1 či zhruba čtyřicítka zaměstnanců Obvodního soudu pro Prahu 3. Na pražských státních zastupitelstvích se stávky zúčastní zhruba dvě třetiny administrativních a manuálních pracovníků.
08:01 - Pro odboráře začíná hodina H, stávka se rozjíždí. Hlavní část protestů je v plánu krátce po 12. hodině.
07:58 - Jako jedni z mála mají ze stávky radost tisíce školáků, jejich rodiče však už méně. Zhruba 500 škol totiž dnes neotevře žákům své brány úplně, 2000 jich omezí svůj provoz částečně. Například tím, že nebudou fungovat družiny či jídelny.
07:21 - Ostravský magistrát nestávkuje, hlásí ze severu Moravy mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Dodala, že v krajském městě se bude stávkovat zhruba ve třetině mateřských, základních a středních škol. "Ke stávce se připojí 1210 zaměstnanců těchto zařízení," informovala Aktuálně.cz.
07:18 - Pražští pacienti stávku zřejmě nejvíce pocítí ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Tam sice z 2200 zaměstnanců stávkuje jen 34, ale 20 z nich jsou sestry kliniky anestezie a resuscitace. Zhruba 400 zaměstnanců podepsalo petici na podporu platových požadavků zdravotníků. Ostatní velké fakultní nemocnice v hlavním městě by měly poskytovat veškerou péči bez omezení.
06:58 - Jako první se v brzkém ránu zapojili do stávky pracovníci nemocnic, akutních pacientů se ale akce dotknout nemá. Stávka se uskuteční v 89 zdravotních zařízeních, která budou pracovat ve víkendovém režimu. Tam, kde stávku připravovali, nezvali na dnešek pacienty, neplánovali operace.