Czechs protest austerity in largest strike in 20 years

Aktualne.cz
8. 12. 2010 12:51
Czech public sector workers protested changes and cuts in salaries
Trade unions' manifestation in Prague
Trade unions' manifestation in Prague | Foto: Petr Jemelka

Czech Republic - Closed schools and school cafeterias, limited service in public offices, hospitals receiving only urgent cases, closed museums, theaters or zoos.

Today's strike is the largest one the Czech Republic has seen in the last 20 years, Czech unions claim, estimating that as much as 100,000 people has joined the protest, with the same number supporting it. In addition, 40,000 will join manifestations in 21 cities of the Czech Republic.

Read more: UPDATE: Prague city hall elects new mayor amid protests

The protest is aimed primarily against the government's regulation about state employees' salaries, approved yesterday.

The regulation introduces a new system of determining public employees' salaries. So far, the salaries have been determined strictly by the number of years of work in public office, education and position, with state employees being divided into different „wage classes". 

The new system will give public offices much larger freedom and flexibility in determining the salaries they pay to their staff.

In addition, the government plans to cut the sum for salaries by 10 percent.

The changes are part of the government's overall austerity reforms aimed at cutting the Czech Republic's budget deficit and sovereign debt.

Read more: Czech govt loses majority in Senate. Reforms in danger

In the afternoon, the spokeswoman of the Czech-Moravian Confederation of Trade Unions, Jana Kašparová, said to the Czech News Agency that 148,000 out of roughly 650,000 state employees actively participated in the strike, while another 190,000 expressed their support.

The Czech Republic has roughly 10,7 million inhabitants and massive demonstrations or strikes are very rare in the country.

In the recent months, most EU countries have witnessed some protests or strikes against austerity measures and budget cuts, including Britain, Ireland, France and Spain.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy