Další superúplněk už letos nenastane. Jaké jiné nebeské úkazy nás ale ještě čekají?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 5. 2020 13:54
Nejlepší pozorování Marsu za posledních padesát let, prstencové i úplné zatmění Slunce a na závěr roku událost století, o niž se postarají Jupiter a Saturn. I to nabídne rok 2020. Projděte si, jaké astronomické úkazy budou letos ještě k vidění.
Zatmění měsíce 21. ledna 2019 nad Českými Budějovicemi.
Zatmění měsíce 21. ledna 2019 nad Českými Budějovicemi. | Foto: ČTK

Zatmění Měsíce

Druhé ze dvou měsíčních zatmění v tomto roce nastane 5. června 2020. V Praze Měsíc vychází ve 20 hodin 53 minut SEČ, největší přiblížení úplňku k plnému zemskému stínu se odehraje ve 21 hodin 25 minut SEČ.

Podle astrofotografa bude jen nevýrazné, polostínové, přesto by si ho neměli nechat ujít zejména fotografové. "Měsíc v tom okamžiku bude svým jižním okrajem asi 0,2° severně od plného zemského stínu, takže polostínové zatmění snáze odhalí až fotografie. A právě ta by mohla být nejzajímavější, zejména při fotografickém číhání na měsíční východ za nějakými vzdálenými kulturními památkami. Soumrak bude dosti pomalý, takže Měsíc bude stoupat ještě na světlé obloze a kontrastně se vyjímat vůči objektům na obzoru."

 

Právě se děje

před 8 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy