Další superúplněk už letos nenastane. Jaké jiné nebeské úkazy nás ale ještě čekají?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 5. 2020 13:54
Nejlepší pozorování Marsu za posledních padesát let, prstencové i úplné zatmění Slunce a na závěr roku událost století, o niž se postarají Jupiter a Saturn. I to nabídne rok 2020. Projděte si, jaké astronomické úkazy budou letos ještě k vidění.
Foto: Economia

Nejlepší pozorování Marsu za 50 let

Rok 2020 je také jedním z nejpříznivějších pro pozorování planety Mars za poslední téměř padesátku let. "Rudá planeta si svou pozornost začne získávat už v průběhu léta, kdy se pozvolna stane jednou z domén druhé poloviny noci. V září již začne být pozorovatelná prakticky celou noc vyjma večera a toho nejlepšího se dočkáme během její opozice se Sluncem 13. října 2020, kdy bude pozorovatelná celou noc. 

"Dočkáme se také třetího největší přiblížení Marsu k Zemi od roku 1971. Dne 6. října 2020 se Mars přiblíží k Zemi na 62,1 milionu kilometrů. Blíže byl jen v roce 2003 a 2018. Až do roku 2035 blíže nebude," říká Petr Horálek.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy