Další superúplněk už letos nenastane. Jaké jiné nebeské úkazy nás ale ještě čekají?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 5. 2020 13:54
Nejlepší pozorování Marsu za posledních padesát let, prstencové i úplné zatmění Slunce a na závěr roku událost století, o niž se postarají Jupiter a Saturn. I to nabídne rok 2020. Projděte si, jaké astronomické úkazy budou letos ještě k vidění.
Úplné zatmění Slunce v Jižní Americe
Úplné zatmění Slunce v Jižní Americe | Foto: Reuters

Prstencové zatmění Slunce

Velkou podívanou nabídne i 21. červen 2020, ovšem ne z našeho území, nýbrž pouze ve velmi úzkém pásu nad centrální Afrikou, Arabským poloostrovem, Indií, Nepálem a Čínou. Zde se odehraje jedno z nejhlubších prstencových zatmění Slunce v tomto století.

Měsíc v maximální fázi ve středu pásu nad Nepálem zakryje 99,4 % slunečního disku. "Podobně hluboké prstencové zatmění se naposledy ukázalo v únoru 2017 nad Argentinou a znovu se odehraje až v roce 2032, ovšem kompletně nad oceánem," upozorňuje Petr Horálek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy