Další superúplněk už letos nenastane. Jaké jiné nebeské úkazy nás ale ještě čekají?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 5. 2020 13:54
Nejlepší pozorování Marsu za posledních padesát let, prstencové i úplné zatmění Slunce a na závěr roku událost století, o niž se postarají Jupiter a Saturn. I to nabídne rok 2020. Projděte si, jaké astronomické úkazy budou letos ještě k vidění.
Roj perseid a Mléčná dráha na obloze v makedonském Kozjaku (13. srpna 2019)
Roj perseid a Mléčná dráha na obloze v makedonském Kozjaku (13. srpna 2019) | Foto: Reuters

Oblíbené Perseidy

Nejoblíbenější meteorický roj Perseidy se sice v srpnu 2020 netěší nejlepším podmínkám, ale i tak by byla škoda si ho nechat ujít. Maximum roje vychází na 12. srpna odpoledne, tedy ještě v době denního světla, navíc Měsíc bude v poslední čtvrti a bude tento "ohňostroj" rušit. "Nebude možné uvidět ty nejslabší meteory, ale v obou nocích (z 11. na 12. srpna a z 12. na 13. srpna zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní) jistě rozzáří na několik desítek výrazných meteorů v každé hodině," slibuje Horálek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy