Nákup bytů se mi nepovedl, stěžoval si soudce přátelům. Pak si podle policie vzal úplatek

Radek Nohl Radek Nohl
28. 5. 2016 6:30
Chomutovský soudce Ivan Novák si v roce 2010 koupil ve Vejprtech dům s deseti byty, ale dodnes se mu investované peníze nevrátily zpět. Od té doby prodal jen třetinu bytů, a navíc si před dvěma roky vzal na nemovitost úvěr. Detektivové z protikorupční policie, kteří Ivana Nováka stíhají za přijetí úplatku, během monitorování schůzek a z odposlechů zaznamenali, jak soudce svým známým říká, že kvůli této investici není příliš v dobré finanční situaci.
Ivan Novák si od města Vejprty koupil bytový dům za 1,9 milionu korun.
Ivan Novák si od města Vejprty koupil bytový dům za 1,9 milionu korun. | Foto: © ČT24

Chomutov - Před šesti roky se chomutovský soudce Ivan Novák pustil do milionové investice. Pořídil si bytový dům ve Vejprtech, kde žije. Jenže doteď se mu peníze za tento obchod nevrátily. Prodal jen tři z deseti bytů, a navíc musel před dvěma roky požádat i o úvěr.

Detektivové z protikorupční policie, kteří Ivana Nováka stíhají za přijetí úplatku od advokáta Josefa Douchy, během monitorování schůzek a z odposlechů zaznamenali, jak soudce svým známým říká, že kvůli této investici není příliš v dobré finanční situaci. Jsou proto přesvědčeni, že Novák penězi od advokáta mohl tento problém řešit.

Novák, kterého ministr spravedlnosti Robert Pelikán před několika týdny dočasně zbavil funkce, a nyní tak nemůže soudit, si bytový dům koupil od města Vejprty v roce 2010 za 1,9 milionu korun. Ze smluv, které deník Aktuálně.cz získal z katastru nemovitostí, redakce zjistila, že peníze zaplatil ve třech splátkách.

První byty prodal Novák dva roky poté, co s radnicí kupní smlouvu podepsal. Za největší byt o rozloze 82 metrů čtverečních zaplatil nový majitel 890 tisíc korun, za druhý dali další zájemci 300 tisíc. Pak ale Novák prodal byt až za dva roky. Muž z Ruska mu za něj zaplatil 260 tisíc. Od té doby už žádný další neprodal. Navíc soudce před koncem roku 2014 podepsal úvěrovou smlouvu, podle které může čerpat půjčku až do jednoho milionu korun.  

V jaké finanční situaci Novák byl, nyní zjišťují kriminalisté. Zdroje blízké vyšetřování Aktuálně.cz potvrdily, že odposlechy ještě předtím, než byl soudce obviněn, zaznamenaly jeho hovory s přáteli o tom, že se mu zmíněná investice příliš nepovedla.

Jeho advokát Vlastimil Němec ovšem odmítá, že by soudce měl velké finanční problémy. "Nikdy jsem v průběhu vyšetřování nezaznamenal, že by někdy klient sděloval něco o nedostatku peněžních prostředků," uvedl Němec.

Věděl jsem, že mě sledují, řekl soudce

Policie je přesvědčena, že advokát Doucha předal soudci, který řešil případ podmíněného propuštění milionáře Tomáše Maliny z vězení, úplatek 80 tisíc korun. Peníze Ivan Novák podle policie dostal při společném setkání. Detektivové zadokumentovali jejich schůzku před jedním z nákupních center a pak také v prodejně Novákova syna. V ní byli sami, ale policisté monitorovali, jak si Doucha i Novák během schůzky několikrát odskočili na záchod. Kde přesně se údajné předání úplatku uskutečnilo, vyšetřovatelé nezjistili.

Soudce i advokát shodně tvrdí, že si peníze nepředali. Ivan Novák při výslechu popsal, že 80 tisíc v ten samý den vracel ženě, která si od něj chtěla jeden z bytů ve Vejprtech koupit, ale nakonec od obchodu odstoupila. Když jí soudce peníze dal, detektivové ji zadrželi, peníze si nafotili a poté je vrátili zpět.

Nováka policisté sledovali až domů. Na vyšetřovatele působil celý den nervózně. Několikrát zastavoval a na kruhovém objezdu se otočil třeba i třikrát dokola, než si vybral tu cestu, kterou pojede. Při výslechu před policisty tvrdil, že o nich věděl. "Nechoval se nervózně, spíše se svými 'sledovateli' hrál hru na slepou bábu," podotkl Němec.

Celníci při kontrole peníze nenašli

Během této cesty navíc Nováka zastavili také celníci. Při kontrole mu v autě ale žádné další peníze nenašli. "Nebylo nalezeno nic závadového, ani nic, co by i jen spekulativně mohlo být za závadové považováno," prohlásil Němec.

Státní zástupce Radim Dragoun na začátku května zamítl stížnosti, které Doucha i Novák proti svému obvinění podali. Vyšetřovaní tak pokračuje a detektivové v současné době prověřují všechna tvrzení, která při výslechu řekli oba obvinění i svědci.

"Čeká se také, jak bude naloženo s listinami a elektronickými soubory, které byly zajištěny u obviněného advokáta. Jelikož nebyl dán na místě souhlas přítomného zástupce České advokátní komory, bude nutné, aby byl nahrazen souhlasem krajského soudu," uvedl Dragoun. Vyšetřování případu tak ještě několik měsíců potrvá.

Rozhovory na ČT Sport nejsou nepříjemné, tak to je, ale nejde o peníze, nemáme čas na přípravu, tvrdí šéfkomentátor ČT Sport Robert Záruba. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Hamáček podal trestní oznámení na autory reportáže Seznam Zprávy, rezignovat nehodlá

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pátek podal trestní oznámení na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Vyloučil, že by kvůli kauze rezignoval. Naopak podle lídra ODS Petra Fialy by měl skončit, protože buď lhal veřejnosti, nebo se dopustil špatného úsudku.

Hamáček trestní oznámení avizoval minulý týden. Na server plánuje podat i civilní žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun. Podle webu Seznam Zprávy hovořil Hamáček na interní schůzce o úmyslu "vyměnit mezinárodní skandál" kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá.

Podle Hamáčka se mohli autoři reportáže dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. "V pátek jsem trestní oznámení podal," řekl dnes v Partii na televizi Prima. Vicepremiér dnes řekl, že česká diplomatická reakce na zjištění o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích v roce 2014 byla jednoznačným úspěchem, nicméně reportáž Seznamu z kauzy udělala "bramboračku". Zopakoval, že cesta do Moskvy měla svůj účel, stejně tak jako načasování jejího zrušení. "Na vnitru jsme mohli těžko plánovat, že v době, kdy budeme vyhošťovat ruské diplomaty, budu sedět v Moskvě," prohlásil.

Podle opozičních lídrů naopak z kauzy dělá "bramboračku" Hamáček. "Podstatné je to, že lhal veřejnosti, že nechtěl jet do Moskvy. Ukazuje se, že cesta byla naplánovaná," podotkl Fiala. V případu se podle něj možná Hamáček dopustil jen neskutečné naivity a měl špatný úsudek, ale i to by bylo důvodem pro rezignaci. Také podle lídra Pirátů Ivana Bartoše jsou Hamáčkovy argumenty nedůvěryhodné. "Vyjádření ukazují, že ten původní příběh není pravdivý," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy