Motorkáře jste neprověřili a odměna za chování je málo. Soud řekl, proč neměl Novák opustit vězení

Radek Nohl Radek Nohl
8. 5. 2016 6:34
Nejvyšší správní soud jako první přezkoumal práci chomutovského žalobce a soudce, který pustil na svobodu podnikatele Alexandra Nováka. Soudce Jiří Palla přišel na několik chyb a ve svém rozhodnutí konstatuje, že nebyl důvod, aby se bývalý senátor ODS a starosta Chomutova dostal na svobodu.
Podnikatel Alexandr Novák.
Podnikatel Alexandr Novák. | Foto: ČTK

Praha, Chomutov - K propuštění vlivného severočeského podnikatele Alexandra Nováka z vězení nebyl důvod. Nejvyšší správní soud to konstatuje ve svém rozhodnutí a uvádí, že žalobce Ladislav Kosán i soudce Ivan Novák pochybili, když bývalého senátora a starostu Chomutova pustili na svobodu.

Jejich práci detailně přezkoumal předseda senátu Jiří Palla. Ten, jak je známo, potrestal Kosána snížením platu o deset procent na devět měsíců. V písemném rozsudku, který před několika dny dokončil, navíc vysvětluje, proč byl Alexandr Novák propuštěn z vězení neprávem. Nejvyšší správní soud je přitom první, kdo celý proces propuštění Nováka na svobodu, přezkoumal.

Severočeský podnikatel byl propuštěn z vězení před rokem na začátku května. Tehdy uplynul jen měsíc od pravomocného rozhodnutí, který Novákovu žádost zamítl. Během této doby získal ve vězení jednu kázeňskou odměnu. Podle soudce se ale nestalo nic, co by mělo názor soudu změnit a Nováka z vězení propustit.

"V jedné prokazatelně udělené kázeňské odměně nelze spatřovat žádný významný posun v chování odsouzeného," uvedl Palla. Dále podle něj nebyla splněna ani další podmínka: že by se Novák mohl na svobodě napravit.

Byla žádost motorkářů účelová?

Nejvyšší správní soud se podivil také nad tím, že se žalobce Kosán a soudce Novák důkladně nezabývali fungováním motorkářského sdružení Gryphons. To se za Nováka zaručilo. "V řízení o podmíněném propuštění vznikly pochybnosti," konstatuje Palla.

Vysvětlil, že Gryphons vzniklo krátce poté, co podnikatel před třemi roky skončil ve vězení. Novák se členem sdružení stal v lednu 2015 poté, co podal žádost o podmíněné propuštění. A motorkáři zažádali o jeho propuštění z vězení jen dva dny po zamítnutí předešlé žádosti.

"Nebylo možné zcela vyloučit, že další žádost o podmíněné propuštění byla motivována výhradně snahou dosáhnout pobytu odsouzeného na svobodě bez skutečného úmyslu či reálné možnosti se na dovršení jeho nápravy podílet," uvedl soudce. Žalobce Kosán pochybení v této kauze opakovaně odmítal. Alexandr Novák měl podle něj splnit všechny předpoklady, aby na svobodě mohl vést řádný život.

Soudce zapomněl na příkaz k zatčení

Před tím než byl Novák v dubnu 2013 zadržen, trávil několik týdnů v USA. Policejní prezidium mělo přitom zprávy, že podnikatel disponuje cestovními doklady na jiné jméno a chce se ve Spojených státech usadit. Nakonec se ale vrátil do Čech. Soudce Ivan Novák v té době vydal příkaz, aby byl podnikatel zadržen.

U Nejvyššího správního soudu, kde zmíněný sudce vypovídal jako svědek, řekl, že podnikatele propustil, protože jeho hodnocení bylo po všech stránkách kladné. Do sporu se s Pallou dostál poté, co prohlásil, že nic nenasvědčovalo tomu, že by se odsouzený vyhýbal nástupu do vězení.

Když mu Palla poté předložil dokument, v němž soudce Novák píše, že je možné, že podnikatel uprchne, uvedl, že si na sepsání tohoto dokumentu již nevzpomíná. Zarazil se zároveň nad tím, že od začátku letošního roku agendu podmíněně propuštěných vězňů neřeší. Což mu nadřízení z chomutovského soudu nijak nevysvětlili. Pár dní po těchto svých slovech byl soudce Novák zadržen a obviněn za přijetí úplatku v případu propuštění podnikatele Tomáše Maliny na svobodu.

Alexandr Novák se k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nevyjádřil. Nebral telefon a nereagoval ani na zaslané SMS zprávy. Za pochybení byl již žalobce Kosán potrestán. Krajský státní zástupce Jan Jakovec ho ale vyzval k okamžité rezignaci. To Kosán zatím odmítá. Soudce Nováka ministr spravedlnosti Robert Pelikán po obvinění dočasně zprostil funkce. Nyní tak nemůže až do pravomocného ukončení případu soudit. 

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy