Na vodu s alkoholem. Vodákům hrozí pokuty, varuje policie

David Kohout, Michael Labutta
1. 8. 2015 18:45
Usednout po jednom pivu za volant by mělo být pro všechny řidiče tabu. Stejné pravidlo přitom platí i pro vodáky. S jejím dodržováním si však nikdo hlavu neláme.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Každým rokem na české řeky míří davy lidí, kteří si vodáctví spojují více s alkoholem než pobytem v přírodě. Na vodě přitom platí úplně stejná pravidla jako na sjezdovce či cyklostezce, tedy nulová tolerance alkoholu. Pokud někdo toto nařízení poruší, musí počítat s pokutou, která se v nejčastějších případech pohybuje okolo jednoho tisíce korun, v ojedinělých případech může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Problém je však v tom, že kontrolovat několik desítek tisíc lidí, kteří se v tomto období vydávají na vodu, je takřka nemožné. Státní plavební správa (SPS), která je kontrolou pověřena, přiznává, že nemá kapacity na to, aby mohla vodáky na řekách efektivně kontrolovat. "Pro nás je kontrola vodáků čistě jen okrajovou záležitostí. Tu standardně zajišťuje policie, protože se musíme soustředit na dopravně významné vodní toky," říká ředitel pražské pobočky SPS Hynek Beneš.

Zároveň potvrzuje, že stejně jako v případě silniční dopravy je tolerance alkoholu nulová. "Jste-li vůdcem plavidla, neměl byste požít žádný alkohol," vysvětluje.

Kontrola vodáků tedy podle plavební správy padá na bedra policie. Ta tuto kompetenci ale odmítá. "Policie nemůže řešit konzumaci alkoholických nápojů přímo na řece, protože jí to nepřísluší. Tyto otázky by měla řešit Státní plavební správa, povodí konkrétní řeky a zároveň i živnostenský odbor," přehazuje zpátky zodpovědnost mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

SPS však přiznává, že na kontroly nemá lidi. "Na vodáky se proto plavební správa z kapacitních důvodů příliš nesoustředí," dodává Beneš.

Hlavní činnost policie však leží v řešení problémů, které úzce souvisí s konzumací alkoholu. "Na základě ochrany zdraví před návykovými látkami, kdy se kontroluje, zda není prodáván alkohol osobám mladších 18 let, dále i zda tam není páchána související trestná činnost - krádeže osobních věcí vodáků, vandalismus, výtržnictví," vysvětluje Matzner.

Problém s alkoholem podtrhují plovoucí bary

Před několika lety navíc vtrhnul zejména na Vltavu fenomén plovoucího baru. "Je to člun či vor, kde pro vodáky připravují míchané nápoje. Funguje to tak, že tam přijedete, obsluha vám umíchá do kelímku nějaký nápoj a zase odjedete," popisuje vodačka Aneta Kalová a zároveň dodává:  "Z vody se vytratil veškerý sportovní duch. Dnes se tu jezdí lidé pouze opít," dodává Kalová.

A to není jediný problém. "Řeka je pro vodáky a toto na vodu nepatří, myslím si, že možností je zde tolik, že není problém zastavit každých pět kilometrů", říká Jiří Šťovíček z občanského sdružení Půjčovny lodí a Kempy na Vltavě.

Šťovíčkovi dále vadí i to, že tyto bary znečišťují řeky a navíc dodává, že do kempu se pak lidé dostávají ve stavu, ve kterém akorát dělají nepořádek.

Jako reakce na tento trend se v posledních letech formují spolky, jakými jsou právě sdružení Půjčovny lodí a kempy na Vltavě nebo Sdružení pro Vltavu. To se vymezuje proti současnému stavu a požaduje změnu. "Snažíme se vytvořit nástroje, které by tyto nešvary úplně odstranily či alespoň kontrolovaly, místo toho bychom chtěli zatraktivnit řeku, tak aby to zase bylo více o vodě, a ne o alkoholu," dodává na závěr Šťovíček.

 

Právě se děje

Další zprávy