Praha - Na ministerstvu školství se vrátili do minulého století. Zní to zvláštně, ale úředníci ze sekce programů pro vědu a výzkum nuceně opustili počítače a dokumenty zpracovávají ručně namísto dnes již naprosto běžné elektronické verze.
Může za to nevydařená zakázka na nový počítačový program za dvacet milionů, o kterou se začala kvůli podezření z manipulace již před třemi lety zajímat policie.
Přestože soudce její práci nakonec ostře zkritizoval a obžalované aktéry minulý týden osvobodil, mají na úřadu ministra Marcela Chládka (ČSSD) stále potíže.
Agendu, kterou dříve zpracovával specializovaný program, musí úředníci nyní dělat ručně. "Co jsme dříve měli hotové za pět minut, zpracováváme dvě nebo tři hodiny," uvedla jedna z pracovnic postiženého odboru. Nepřála si ale zveřejnit jméno, nemá totiž oprávnění hovořit s novináři.
Pozor, odposlechy!
Program přitom ministerstvo mělo od firmy eProjekty k dispozici již od roku 2007 a bylo s ním i podle tehdejších vyjádření svých představitelů nadmíru spokojeno. Jenže v listopadu 2011 končila platnost licencí a muselo vše znovu vysoutěžit. Tendr ale zhatila policie.
Detektivové totiž v jiné kauze odposlouchávali jednoho z aktérů tendru – majitele firmy Terciér Tomáše Krause, jehož společnost pro obce a úřady připravuje veřejné zakázky. Kraus sám je stíhán v obřím případě zmanipulovaných zakázek za stamiliony korun.
V odposleších Krause policie narazila na to, jak se s ním domlouvá majitel firmy eProjekty Josef Hájek na zmanipulování zmíněné soutěže na ministerstvu školství tak, aby ji vyhrál právě on. A do telefonu říkal, že dokáže v krajním případě i zařídit výměnu doručené nabídky, pokud by nebyla nejnižší.
Policie následně zatkla a obvinila nejen Hájka a Krause, ale i ministerskou úřednici Světlanu Trojanovou, která byla blízkou přítelkyní Hájka a měla přípravu zakázky na starosti.
Kraus s Trojanovou nakonec skončili u soudu s obviněním ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání zakázky. Hájek se přitom procesu nedožil; v roce 2012 zemřel.
Všichni chtěli, aby pokračoval
Případ dostal na stůl pražský soudce Libor Vávra, který minulý týden oba dva obžalované zprostil obžaloby. Podle Vávry diletantským způsobem selhala policie, která si celý případ „odvodila“ pouze z odposlechů, aniž by shromáždila další důkazy. Trojanová prý navíc víceméně jen plnila pokyny nadřízených.
"Vedoucí pracovníky nikdy kriminálka nepodezírala, ani neobešla. Odposlechy zachycují pouze důsledek pokynů v rámci ministerstva," zkritizoval soudce policii v odůvodnění osvobozujícího verdiktu.
"Je evidentní, že to byl produkt, který se osvědčil a byl dál poptáván," okomentoval soudce předmětný software.
"Všichni chtěli, aby pokračoval. Kromě ministra Dobeše, který nechtěl podepsat nic, a proto se to stále vracelo," dodal Vávra, který poukázal i na alibismus nadřízených Trojanové – od vedoucích oddělení až po náměstka - před soudem. "Bylo až dojemné sledovat ty, kteří pobírají vysoké prostředky, ale snaží se přesvědčit soud, že oni za nic neodpovídali," podotkl.
Podle Vávry se ani neprokázalo, že by – jak tvrdila obžaloba – byla odhadovaná cena zakázky 20 milionů předražená.
Znalec oslovený soudem naopak došel k tomu, že byla pro ministerstvo velmi výhodná. "Nechápu, proč do toho vůbec vstupovalo trestní řízení – za této situace dovozovat úmysl obžalovaných způsobit škodu není možné," uzavřel soudce. Zproštění ještě není pravomocné, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.
Důležitý a neocenitelný…
Paradoxní je, že systém, který si všichni předtím pochvalovali, si ministerstvo znovu nepořídilo a úředníci už více než dva roky dělají vše ručně a mnohem složitěji.
Platnost licence sice na krátkou dobu prodloužilo ministerstvo dodatkem, ale počátkem roku 2012 muselo program zcela přestat používat. "V případě jejího dalšího prodlužování (licence) by byl flagrantním způsobem porušen zákon o veřejných zakázkách," přiznala mluvčí resortu Klára Bílá.
Podle Bílé se chybějící systém negativně projevil. "Ukončení smlouvy přineslo zvýšení administrativní zátěže jednotlivým pracovníkům ministerstva," připustila Bílá, podle níž elektronická aplikace spravující projekty vědy a výzkumu citelně chybí.
"Je důležitá a neocenitelná jak pro ulehčení práce od rutinní administrativní zátěže pracovníků ministerstva, tak pro zvýšení komfortu pro uchazeče o podporu a pro řešitele projektů," dodala Bílá.
Podotkla však, že úředníci práci zatím zvládají v současném počtu a s posílením týmu se v nejbližší budoucnosti nepočítá.
Opravdu chybí?
Ministerstvo navíc zatím nebude ani vypisovat soutěž na nový program. Resort totiž podle Bílé zvažuje pořídit jednotný systém pro více agend.
"Je proto třeba provést důkladné analýzy prostředí a požadavků jednotlivých poskytovatelů," vysvětlila mluvčí.
Článek vyšel 11. září 2014 v sesterském deníku Insider.