Losovačky: Policie zajistila majetek firmy z kauzy Rath

Radek Nohl Radek Nohl
18. 7. 2013 15:15
Jedná se o pozemky společnosti, v níž figurovala obviněná Ivana Salačová
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vyšetřovatelé v rozsáhlé kauze "losovaček" zajistili část majetku společnosti JIPE, která figuruje i v případu zadrženého poslance Davida Ratha.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že policisté se souhlasem Vrchního státního zastupitelství v Praze zastavili pozemky ve Slaném o celkové hodnotě 4,8 milionu korun.

V kauze bylo obviněno celkem 15 osob. Na seznamu je i Ivana Salačová, kterou protikorupční policie stíhá také v případu Rath a která byla jednatelkou zmíněné společnosti JIPE (dříve FISA).

Salačová podle detektivů zařídila, aby zmíněná firma JIPE vyhrála "losovačku" na opravu kulturního domu v obci Cítov na Mělnicku. Policisté tvrdí, že konečná cena 17,5 milionu za rekonstrukci byla až příliš vysoká. Podle jejich znaleckého posudku mohla být i o 5,3 milionu nižší.

Zajištěné pozemky za 4,8 milionu

A protože firma neměla odpovídající objem peněz na účtu, zajistili vyšetřovatelé pozemky ve Slaném o celkové rozloze zhruba 5400 metrů čtverečních.

"Celková hodnota zajištěných pozemků ve výši 4 879 800 korun je srovnatelná s hodnotou neoprávněně získaného finančního prospěchu, který společnost předražením zakázky získala," píše se v dokumentu o zajištění majetku, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Salačová již dnes ve firmě nefiguruje. Jednateli jsou podle obchodního rejstříku podnikatel Jiří Fingerhut a Josef Salač, což je syn Salačové.

Deník Insider loni v prosinci, po obvinění patnáctičlenné skupiny, uvedl, že policie stíhá i Ondřeje Vithu - někdejšího stavaře spojovaného například se zákulisním hráčem ODS Pavlem Dlouhým a muže s kontakty na ministry Martina Kubu či Miroslava Kalouska.

Kromě něj protikorupční policie stíhá organizátory veřejných soutěží, losovače a zástupce firem, které podle obvinění zakázky díky zmanipulovanému losovacímu zařízení získaly. Mluvčí Jaroslav Ibehej tehdy uvedl, že detektivové svým zásahem zabránili škodě téměř 900 milionů, která by vznikla v případě dokonání trestné činnosti neoprávněným čerpáním dotací.

 

Právě se děje

Další zprávy