reklama
 
 

Vysoké školy žalují ministerstvo školství, kvůli eurodotacím

14. 4. 2014 10:36
Univerzity si stěžují na "úřední šikanu". Pravidla pro čerpání jsou podle nich nad rámec zákona a neustále se mění.

Praha - Některé vysoké školy podaly nebo se chystají podat žaloby na ministerstvo školství kvůli "úřední šikaně".

Nelíbí se jim přístup úřadu při čerpání peněz z evropských dotací, kvůli němuž prý univerzity a vědecká pracoviště přicházejí o velké finanční částky.

Upozornily na to pondělní Lidové noviny. Ministerstvo se hájí, že postupuje v souladu s pravidly a právním řádem Česka.

Ministerstvo školství rozděluje dotace v programech Výzkum a vývoj pro inovace a Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Podle rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petra Sáhy ministerstvo určuje pravidla ještě nad rámec zákona o veřejných zakázkách a navíc je neustále mění.

Ministerští úředníci navíc vydávají rozhodnutí o snížení dotace a neoprávněném použití financí bez možnosti opravných kroků.

Kvestor Masarykovy univerzity Ladislav Janíček poukázal i na nejednoznačný přístup ministerských úředníků. Stalo se prý, že ve dvou zcela identických projektech bylo rozhodnuto jednou souhlasně a podruhé nesouhlasně.

MŠMT: Projekty musí být dobře připravené

Podle informací Lidových novin žaloby k Městskému soudu v Praze podaly zlínská Univerzita Tomáše Bati, brněnská Masarykova univerzita a loni také Vysoká škola báňská v Ostravě a Fyziologický ústav Akademie věd. Další instituce se zřejmě připojí, dodal list. Samotné instituce tyto informace oficiálně nepotvrdily.

Ministr školství Marcel Chládek před dvěma měsíci řekl, že z evropských fondů na vědu chce jeho úřad vyčerpat ještě 4,5 miliardy korun.

Původně se počítalo se ztrátou 7,5 miliardy, ale připravil takzvaný havarijní plán řešení, kterým by se mohla část peněz ještě dočerpat. Klíčové však podle něj je, aby byly projekty dobře připravené a nehrozilo, že je Unie odmítne proplatit úplně.

autor: ČTK | 14. 4. 2014 10:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama