Vysoké školy žalují ministerstvo školství, kvůli eurodotacím

ČTK ČTK
14. 4. 2014 10:36
Univerzity si stěžují na "úřední šikanu". Pravidla pro čerpání jsou podle nich nad rámec zákona a neustále se mění.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Některé vysoké školy podaly nebo se chystají podat žaloby na ministerstvo školství kvůli "úřední šikaně".

Nelíbí se jim přístup úřadu při čerpání peněz z evropských dotací, kvůli němuž prý univerzity a vědecká pracoviště přicházejí o velké finanční částky.

Upozornily na to pondělní Lidové noviny. Ministerstvo se hájí, že postupuje v souladu s pravidly a právním řádem Česka.

Ministerstvo školství rozděluje dotace v programech Výzkum a vývoj pro inovace a Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Podle rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petra Sáhy ministerstvo určuje pravidla ještě nad rámec zákona o veřejných zakázkách a navíc je neustále mění.

Ministerští úředníci navíc vydávají rozhodnutí o snížení dotace a neoprávněném použití financí bez možnosti opravných kroků.

Kvestor Masarykovy univerzity Ladislav Janíček poukázal i na nejednoznačný přístup ministerských úředníků. Stalo se prý, že ve dvou zcela identických projektech bylo rozhodnuto jednou souhlasně a podruhé nesouhlasně.

MŠMT: Projekty musí být dobře připravené

Podle informací Lidových novin žaloby k Městskému soudu v Praze podaly zlínská Univerzita Tomáše Bati, brněnská Masarykova univerzita a loni také Vysoká škola báňská v Ostravě a Fyziologický ústav Akademie věd. Další instituce se zřejmě připojí, dodal list. Samotné instituce tyto informace oficiálně nepotvrdily.

Ministr školství Marcel Chládek před dvěma měsíci řekl, že z evropských fondů na vědu chce jeho úřad vyčerpat ještě 4,5 miliardy korun.

Původně se počítalo se ztrátou 7,5 miliardy, ale připravil takzvaný havarijní plán řešení, kterým by se mohla část peněz ještě dočerpat. Klíčové však podle něj je, aby byly projekty dobře připravené a nehrozilo, že je Unie odmítne proplatit úplně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy