Odmítám, že bych řídil donašeče StB, říká místopředseda Svazu bojovníků za svobodu Andres

Aleš Ligas
1. 11. 2016 16:49
Místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Milan Andres v úterý na tiskové konferenci v Praze odmítl, že by před rokem 1989 řídil donašeče Státní bezpečnosti v československé armádě. K přesné náplni své práce v armádě se nevyjádřil. Informaci o tom, že Andres pracoval před rokem 1989 pro vojenskou kontrarozvědku, která spadala pod Státní bezpečnost (StB), přinesl v neděli pořad České televize 168 hodin. Předseda ČSBS Jaroslav Vodička prohlásil, že v souvislosti s případem Andresovu rezignaci nežádá.
Místopředseda ČSBS Milan Andres
Místopředseda ČSBS Milan Andres | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Milan Andres, který je místopředsedou Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), odmítl, že by před rokem 1989 řídil donašeče Státní bezpečnosti (StB) v československé armádě. "Já to vyvracím. Tento pojem neznám. Byl jsem zařazen k útvaru pro ochranu vojsk české armády na teritoriu republiky. Víc vám k tomu neřeknu," vysvětloval svou práci v armádě před rokem 1989.

Předseda Jaroslav Vodička v pondělí pro Český rozhlas připustil, že ho tato skutečnost překvapila. To však v úterý na konferenci Andres vyvrátil. "Já nevím, co bych měl tajit. Předložil jsem čisté lustrační osvědčení a životopis. Předseda i předsednictvo ČSBS moji situaci znají. Byl jsem řádným důstojníkem armády," dodal. Negativní lustrační osvědčení podle něj dokazuje, že s StB nespolupracoval. Uvedl také, že až do roku 2005 měl prověrku přísně tajné podle standardů NATO.

Čisté lustrační osvědčení ale zpochybňují badatelé. Podle nich Andres pracoval pod vojenskou kontrarozvědkou, a Státní bezpečnost tak nebyla jeho přímým zaměstnavatelem. Čisté lustrační osvědčení tudíž bez problému spolu s dalšími lidmi dostal.

"Oni sice pracovali na správě StB, ale nebyli kmenovými zaměstnanci, byli příslušníky vojsk ministerstva vnitra. Tam právě došlo k této chybě nebo k opomenutí při formulaci lustračního zákona," vysvětlil pro Český rozhlas Radek Schovánek z Centra pro dokumentaci totalitních režimů.

"Žádnou rezignaci nikdo nepožaduje a doufám, že ji ani nezvažuje," uvedl Vodička s tím, že zveřejněné informace by neměly vést k odchodu Andrese z vedení ČSBS.

Podle České televize působil Andres ve vojenské kontrarozvědce, kde podle personálního spisu řídil donašeče uvnitř armády. Vojenská kontrarozvědka politicky dohlížela na vojáky v podnicích, které pro armádu pracovaly.

Sdružení československých zahraničních letců, které je součástí ČSBS, v úterý také poslalo stížnost k Radě České televize pro podezření na nevyvážené a jednostranné sdělování skutečností, provázejících všední spory a změny uvnitř ČSBS. V dopisu uvádí, že se jedná o propagandistickou kampaň vedenou Českou televizí, která poučuje a modeluje diváky k vytváření si zkreslených představ o lidech, na které redaktor ukáže prstem.

ČSBS je v poslední době zmiňován zejména v souvislosti s odchodem či vylučováním členů, kteří kritizovali jeho vedení za nedemokratické praktiky. Patřili k nim válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války nebo dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová.

Místopředseda ČSBS Emil Kulfánek v úterý prohlásil, že všechna vyloučení byla za konkrétní prohřešky, konkrétně za poškozování dobrého jména svazu. Odmítl také, že by hlasování ústředního výboru ČSBS o vyloučení členů bez předchozí diskuze bylo nedemokratické. "Nevím o tom, že by nějaký zákon, ani občanský zákoník, obsahoval nějaké ustanovení, že před hlasováním musí diskuse proběhnout," řekl.

Podle něj se svaz ani nepotýká s výrazným odlivem členů, jak uváděla některá média. "Svaz se nerozpadá. Mezi lety 2012 až 2015 se počet členů snížil jen zhruba o deset procent. Což je méně než v letech předchozích," uvedl Kulfánek. V současné době má svaz skoro pět tisíc členů.

 

Právě se děje

Další zprávy