Nic tak vážného se nestalo, říká o vylučování a odchodu členů šéf svazu bojovníků za svobodu

Michaela Vařeková
26. 10. 2016 17:06
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička dlouhodobě čelí kritice. Naposledy kvůli tomu, že jeho svaz vyloučil některé odbojné členy a rozpustil místní organizace. Ze svazu na protest proti nedemokratickým metodám následně odešel i pětadevadesátiletý veterán od Tobrúku Pavel Vranský. "Přitom se nic tak vážného nestalo. Hlasovali jsme a v důsledku hlasování došlo ke zrušení dvou oblastních organizací a tří osob," konstatuje Vodička v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vznikl při udělování ocenění ve Valdštejnském paláci, kde jeho organizace vyznamenala 13 lidí.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. | Foto: Vojtěch Marek

Mezi lidmi, které jste letos ocenili, jsou veteráni z druhé světové války, operní pěvkyně i mladíci, kteří zachránili lidský život. Podle čeho se řídíte při výběru vyznamenaných?

Vybíráme podle zásluh, letos konkrétně jsme volili takové osobnosti, na které nikdo jiný s oceněním nepamatoval.

Ve svém proslovu jste uvedl, že je třeba lákat do řad svazu mladé lidi. Zároveň jste si posteskl, že vám na takové aktivity chybějí peníze a že příjmy svazu rok od roku klesají. Kdo stojí za snižováním rozpočtu svazu? Kdo o přídělech rozhoduje?

To nebudu komentovat.

Když hovoříme o nových a mladých členech, nelze pominout skutečnost, že ze svazu v poslední době odešla řada členů emeritních, například veterán Pavel Vranský, ženy spojené s ležáckou tragédií nebo dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová. Jaká je situace nyní?

Mluvíte o situaci, která se stala v současné době. Přitom se nic tak vážného nestalo. Hlasovali jsme a v důsledku hlasování došlo ke zrušení dvou oblastních organizací a tří osob. Je podle vás hlasování demokratické?

To zřejmě záleží na situaci. Jaké byly důvody ke zrušení kladenské a jičínské organizace?

Důvody byly reorganizačního rázu. Jičínská organizace požádala o zrušení sama, členové se neuměli dohodnout. Kladenská organizace byla zrušená proto, že poblíž Kladna jsou další dvě stejné organizace.

Co se stalo se členy těchto zrušených organizací?

Jsou dál členy svazu, mohou vstoupit do libovolné organizace, pokud si to budou přát.

Když se vrátíme k hlasování o vyloučení členů, například někdejší místopředseda Pavel Vranský vystoupil ze svazu poté, co uvedl, že nebyl zpraven o tom, o čem se hlasovalo.

My jsme diskutovali dva roky jeden a ten samý problém. Potom už k žádné diskusi nedošlo. Problém, který se řešil na každém zasedání ústředního výboru, nakonec všechny unavil. Pan Vranský byl mnoho let ve vedení, věděl o všem, o čem se jedná. S problémem byl obeznámen.

O jakém problému mluvíte?

Nebudu ten problém nyní popisovat. Příští týden budeme mít brífink, pokud dorazíte tam, dozvíte se všechno podstatné.

Nemrzí vás, že plukovník Pavel Vranský už není členem?

To mě mrzí velmi. Ale necítím vůči němu zášť. Každý je svůj člověk na svém místě. Naopak jsme doporučili pana Vranského na nejvyšší vojenské vyznamenání.

Je pravda, že oni tři členové byli vyloučeni proto, že nesouhlasili se smýšlením svazu? Jedním z důvodů byla prý i kritika prezidenta Zemana.

To není pravda. Nebyli vyloučeni za to, že by se vyjádřili kriticky k prezidentovi. Nebudu to dále komentovat.

Můžete se vyjádřit k otevřenému dopisu, který na svém profilu zveřejnil spisovatel Jiří Padevět?

Na pana Padevěta nereaguji. Možná kdysi býval dobrým zemědělským inženýrem, jeho nynější činnost bych nechtěl komentovat. Dokonce jsem slyšel, že jeho poslední knížka je dost špatná.

Stále vnímáte uprchlíky jako tak významnou hrozbu?

Ano. Vnímám to stále stejně a stále stejně to i vnímat budu.

Ptám se na to, zda se u vás riziko alespoň pocitově nezmenšilo poté, co lehce upadl mediální zájem.

Myslíte mediální zájem o mě, nebo o uprchlíky?

Teď mám na mysli uprchlíky.

Riziko je stále stejné. Podívejte se, jak to vypadá v zahraničí. Myslím, že bychom stále měli mít obavy. Vy obavy nemáte?

Já vám pouze nyní pokládám dotazy.

A já se nyní ptám vás. Vy se nebojíte toho, že se u nás může stát něco podobného jako ve Francii nebo kdekoliv jinde ve světě?

O nic méně, než se obávám nástupu oněch "hnědých" nálad, před kterými tu dnes varoval pan Pavol Sečkár (předseda Slovenského svazu protifašistických bojovníkov, na akci byl přítomný).

To máte pravdu. Ale můžu vám říct, že na to, co jsem řekl, zaznělo zároveň spoustu dobrých ohlasů. Tisíc lidí, tisíc názorů. Nemůžete nikdy chtít, aby tisíc lidí reagovalo stejně.

 

Právě se děje

Další zprávy