95letý veterán od Tobrúku Vranský na protest proti vylučování kritiků odešel z Vodičkova svazu

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 18. 10. 2016 16:04
Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) se na úterním zasedání ústředního výboru rozhodl vyloučit tři své členy a rozpustit dvě své místní organizace. Oficiálním důvodem je reorganizace svazu, vyloučení se však domnívají, že je to kvůli kritice předsedy Jaroslava Vodičky a prezidenta Zemana. Před hlasováním navíc nebyla umožněna diskuse, a o bodu se tak rozhodovalo bez rozpravy. Kvůli tomuto postupu se rozhodl ukončit členství ve svazu válečný veterán Pavel Vranský, který je po posledních svědcích vypálení Lidic dalším významným členem, který kvůli nesouhlasu s fungováním svazu jeho řady opouští.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) trvale sužují vnitřní spory, které v úterý vyvrcholily zrušením dvou okresních organizací a vyloučením tří členů. Na protest proti "nedemokratickému postupu" ze svazu vystoupil veterán z bitvy u Tobrúku, 95letý Pavel Vranský. 

K největším oponentům vedení svazu patřila jeho kladenská organizace a její předsedkyně Gabriela Havlůjová. Na úterním zasedání ústředního výboru byl kvůli kritice zařazen bod, ve kterém se hlasovalo o vyloučení tří členů včetně Gabriely Havlůjové a zrušení dvou okresních organizací – jičínské a právě té kladenské.

Vedení ústředního výboru k tomuto bodu navíc nepřipustilo diskusi a přešlo rovnou k hlasování. V něm se nadpoloviční většina ústředního výboru usnesla na schválení tohoto bodu. Důvodem podle Havlůjové měla být „rok a půl vedená pomlouvačná kampaň proti panu Vodičkovi a i panu prezidentovi Miloši Zemanovi“, který vstoupil do jeho pražské buňky v roce 2013. Členem je i jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Toto rozhodnutí a zejména postup, jak se k němu dospělo, se hrubě nelíbilo pětadevadesátiletému válečnému veteránovi Pavlu Vranskému, který se kvůli tomu rozhodl ukončit členství v ČSBS. "Pro mě to bylo nepřijatelné, protože k tomu zkrátka došli nedemokratickým postupem. A jelikož jsem již dříve rezignoval na post místopředsedy, nyní jsem musel použít poslední možnost, kterou jsem měl. Navíc svaz, který má sloužit k udržování odkazů našich bojovníků ve 2. světové válce, nyní přistupuje k vylučování a odstraňování kritiků v organizací. A s tím já nemohu souhlasit," komentoval své rozhodnutí pro Aktuálně.cz bojovník od Tobrúku. Bojovníci za svobodu tak po třech lidických ženách přišli o dalšího důležitého člena.

Mluvčí ČSBS Vladislav Kučik nechtěl rozhodnutí ústředního výboru jakkoliv komentovat, dokud nebude mít k dispozici zápis z jednání. "Tento zápis podléhá procesu schvalování a ověřování a do té doby vám nemohu poskytnout žádné informace," sdělil Aktuálně.cz mluvčí svazu s tím, že zápis bude mít k dispozici zhruba za týden.

Později na webových stránkách svazu uvedl, že ústřední výbor "z organizačních důvodů zrušil dvě oblastní organizace". Gabrielu Havlůjovou a ještě jednu členku vyloučil, "protože soustavně v masmédiích vystupovala proti usnesením ČSBS. Takto činila i přes opakovaná upozornění na škodlivost svého jednání". Důvodem k vyloučení třetího byla "hrubá dehonestace delegátů sjezdu".

Otázkou zůstává, co bude s více než stovkou kladenských členů ČSBS, kterým nyní byla zrušena místní organizace. Mohou se sice přesunout pod jinou místní buňku, ale tou nejbližší je lidická. A tu vede Jana Bobošíková, proti které takřka jednohlasně členové kladenské organizace protestovali. "Zvažujeme alternativu vlastního spolku," prozradila Havlůjová s tím, že nepředpokládá, že by někdo z její buňky přešel do Lidic. Navíc založení vlastního spolku by mohlo být řešení i pro řadové členy z ostatních částí republiky, kteří jsou podle Havlůjové rovněž s vedením svazu nespokojeni.

Neshody se uvnitř spolku, který sdružuje účastníky bojů za osvobození, začaly objevovat v srpnu minulého roku poté, kdy do čela lidické organizace byla zvolena Jana Bobošíková. V reakci na její zvolení svaz opustily lidické ženy Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová – tedy poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie.

K názorovým střetům uvnitř ČSBS došlo i v květnu po projevu jeho předsedy Jaroslava Vodičky při terezínské tryzně, ve kterém nevybíravě hovořil o uprchlících. Za xenofobní ho ve společném prohlášení označila Židovská obec v Praze a Federace židovských obcí v ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy