95letý veterán od Tobrúku Vranský na protest proti vylučování kritiků odešel z Vodičkova svazu

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 18. 10. 2016 16:04
Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) se na úterním zasedání ústředního výboru rozhodl vyloučit tři své členy a rozpustit dvě své místní organizace. Oficiálním důvodem je reorganizace svazu, vyloučení se však domnívají, že je to kvůli kritice předsedy Jaroslava Vodičky a prezidenta Zemana. Před hlasováním navíc nebyla umožněna diskuse, a o bodu se tak rozhodovalo bez rozpravy. Kvůli tomuto postupu se rozhodl ukončit členství ve svazu válečný veterán Pavel Vranský, který je po posledních svědcích vypálení Lidic dalším významným členem, který kvůli nesouhlasu s fungováním svazu jeho řady opouští.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) trvale sužují vnitřní spory, které v úterý vyvrcholily zrušením dvou okresních organizací a vyloučením tří členů. Na protest proti "nedemokratickému postupu" ze svazu vystoupil veterán z bitvy u Tobrúku, 95letý Pavel Vranský. 

K největším oponentům vedení svazu patřila jeho kladenská organizace a její předsedkyně Gabriela Havlůjová. Na úterním zasedání ústředního výboru byl kvůli kritice zařazen bod, ve kterém se hlasovalo o vyloučení tří členů včetně Gabriely Havlůjové a zrušení dvou okresních organizací – jičínské a právě té kladenské.

Vedení ústředního výboru k tomuto bodu navíc nepřipustilo diskusi a přešlo rovnou k hlasování. V něm se nadpoloviční většina ústředního výboru usnesla na schválení tohoto bodu. Důvodem podle Havlůjové měla být „rok a půl vedená pomlouvačná kampaň proti panu Vodičkovi a i panu prezidentovi Miloši Zemanovi“, který vstoupil do jeho pražské buňky v roce 2013. Členem je i jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Toto rozhodnutí a zejména postup, jak se k němu dospělo, se hrubě nelíbilo pětadevadesátiletému válečnému veteránovi Pavlu Vranskému, který se kvůli tomu rozhodl ukončit členství v ČSBS. "Pro mě to bylo nepřijatelné, protože k tomu zkrátka došli nedemokratickým postupem. A jelikož jsem již dříve rezignoval na post místopředsedy, nyní jsem musel použít poslední možnost, kterou jsem měl. Navíc svaz, který má sloužit k udržování odkazů našich bojovníků ve 2. světové válce, nyní přistupuje k vylučování a odstraňování kritiků v organizací. A s tím já nemohu souhlasit," komentoval své rozhodnutí pro Aktuálně.cz bojovník od Tobrúku. Bojovníci za svobodu tak po třech lidických ženách přišli o dalšího důležitého člena.

Mluvčí ČSBS Vladislav Kučik nechtěl rozhodnutí ústředního výboru jakkoliv komentovat, dokud nebude mít k dispozici zápis z jednání. "Tento zápis podléhá procesu schvalování a ověřování a do té doby vám nemohu poskytnout žádné informace," sdělil Aktuálně.cz mluvčí svazu s tím, že zápis bude mít k dispozici zhruba za týden.

Později na webových stránkách svazu uvedl, že ústřední výbor "z organizačních důvodů zrušil dvě oblastní organizace". Gabrielu Havlůjovou a ještě jednu členku vyloučil, "protože soustavně v masmédiích vystupovala proti usnesením ČSBS. Takto činila i přes opakovaná upozornění na škodlivost svého jednání". Důvodem k vyloučení třetího byla "hrubá dehonestace delegátů sjezdu".

Otázkou zůstává, co bude s více než stovkou kladenských členů ČSBS, kterým nyní byla zrušena místní organizace. Mohou se sice přesunout pod jinou místní buňku, ale tou nejbližší je lidická. A tu vede Jana Bobošíková, proti které takřka jednohlasně členové kladenské organizace protestovali. "Zvažujeme alternativu vlastního spolku," prozradila Havlůjová s tím, že nepředpokládá, že by někdo z její buňky přešel do Lidic. Navíc založení vlastního spolku by mohlo být řešení i pro řadové členy z ostatních částí republiky, kteří jsou podle Havlůjové rovněž s vedením svazu nespokojeni.

Neshody se uvnitř spolku, který sdružuje účastníky bojů za osvobození, začaly objevovat v srpnu minulého roku poté, kdy do čela lidické organizace byla zvolena Jana Bobošíková. V reakci na její zvolení svaz opustily lidické ženy Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová – tedy poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie.

K názorovým střetům uvnitř ČSBS došlo i v květnu po projevu jeho předsedy Jaroslava Vodičky při terezínské tryzně, ve kterém nevybíravě hovořil o uprchlících. Za xenofobní ho ve společném prohlášení označila Židovská obec v Praze a Federace židovských obcí v ČR.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy