Praha - Šestiletý trest vězení, který uložil Městský soud v Praze letos v dubnu bývalému náměstkovi ministra práce a sociálních věcí Vladimíru Šiškovi, zrušil odvolací soud. A stejně tak podle jeho verdiktu neplatí pětiletý trest pro někdejšího vedoucího ministerského IT odboru Milanu Hojerovi.
Podle nařízení pražského vrchního soudu tak bude muset podřízená instance rozhodnout ještě jednou. Proč? To zatím vrchní soud odmítá uvést. "Rozhodnutí se musí nejdříve doručit oběma stranám," uvedl mluvčí Jan Fořt.
Veřejné odvolací jednání se mělo konat ve čtvrtek, soud ale překvapivě rozhodl už ve středu v neveřejném zasedání, které se koná bez státního zástupce, právníků a obžalovaných a děje se tak zpravidla ve chvíli, kdy lze dopředu usoudit, jaké padne rozhodnutí.
Drábkův pád
Kauza, kvůli které rezignoval v říjnu 2012 Šiškův přímý nadřízený, ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), se týká elektronického systému na výplatu sociálních dávek.
Drábkem řízené ministerstvo v roce 2011 vypovědělo v roce 2011 smlouvu dosavadnímu provozovateli systému vyplácení firmě OKsystem Martina Procházky. A namísto ní uzavřelo bez soutěže smlouvu se společností Fujitsu Technology Solutions.
Proti tomu protestoval dosavadní dodavatel Procházka a podal i stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Vzápětí se na něj obrátili Hojer se Šiškou a nabídli mu, že výměnou za stažení stížnosti dostane jinou zakázku za sto milionů korun. Procházka vše ale oznámil policii, která jej vybavila odposlechovým zařízením a následné schůzky s oběma úředníky zmonitorovala.
Po zatčení Šišky ministr Drábek rezignoval; státní zástupce posléze oba úředníky obžaloval z uplácení a zneužití pravomoci. Soud však nakonec jejich jednání překvalifikoval na vydírání. Šiškovi vyměřil šestiletý trest vězení, Hojerovi pak o rok nižší.
Oba odsouzení úředníci u prvoinstančního soudu trvali na tom, že chtěli provoz úřadu zlevnit. "Nesouhlasím, že bych chtěl někoho uplácet, pracoval jsem jako manažer s péčí řádného hospodáře," hájil se například Šiška a zdlouhavě líčil, jak se snažili změnit systém vyplácení sociálních dávek.
"Uspořili jsme 800 milionů na náklady veřejné správy. Například tisíc pracovních míst na úřadech práce, na jejich místa měli přijít pracovníci městských úřadů," popisoval.
Drábkovi nástupci ale nakonec došli k jiným počtům. Zatímco v roce 2011, kdy je zajišťovala převážně firma OKsystem, vydalo ministerstvo za provoz informačních systémů 629 milionů, v letech 2012 a 2013 pod taktovkou Fujitsu to byl takřka dvojnásobek – 1,16 a poté 1,19 miliardy korun.