Nikoho jsem neuplácel, řekl u soudu exnáměstek Šiška

Marek Pokorný Domácí Marek Pokorný, Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2014 16:05
Vladimír Šiška a exšéf oboru informatiky Hojer se u soudu zpovídali z uplácení v souvislosti s výměnou dodavatele systému.
Bývalý náměstek Vladimír Šiška (vlevo) a Milan Hojer u soudu
Bývalý náměstek Vladimír Šiška (vlevo) a Milan Hojer u soudu | Foto: ČTK

Praha - Někdejší náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška i bývalý ředitel resortního odboru informatiky Milan Hojer u soudu popřeli, že by jednateli firmy OKsystem Martinu Procházkovi nabídli jako úplatek přidělení veřejné zakázky ministerstva práce v hodnotě nejméně 100 milionů korun.

Obžaloba dvojici viní z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby, oběma mužům hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení. Kvůli Šiškovu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

Soudce Petr Novák na začátku jednání upozornil, že není vyloučeno, že změní kvalifikaci na zvlášť závažný zločin vyhrožování. „To uvidíme během dokazování,“ řekl.

Jako první vypovídal Hojer. A hájil se tím, že uvedená zakázka na "přepis informačního systému státní sociální podpory do jednotné datové základny" (tedy úprava systému tak, aby mohl fungovat prostřednictvím webu) již byla prakticky domluvena před jeho příchodem na ministerstvo počátkem roku 2012.

„Již před mým nástupem byla zahájena jednání, že tuto zakázku dostanou,“ uvedl s tím, že i cenu si stanovil sám OKsystem. A citoval přitom i e-mailovou korespondenci s pracovníky OKsystemu. „Se všemi dodavateli jsem jednal na úrovni technických řešení, zajímal jsem se pouze o tu technickou část, nikdy jsem nejednal a nerozhodoval o penězích,“ řekl.

„Vždy jsem říkal, že moje role je technická a odborná a nemohu jakkoliv o zakázce rozhodovat. A nikdy jsem se neprezentoval jako osoba, která má pravomoc zakázku přidělit,“ dodal u soudu.

Soudce se pak začal ptát na schůzky, na nichž zaznělo, že firma OKsystem zakázku dostane, pokud svoji stížnost u ÚOHS stáhne. „Ale já to takto nevnímal. Já to určitě nebral tak, že je to požadavek,“ řekl Hojer, i když připustil, že tu stížnost vnímali jako „negativní záležitost“.

Hojer dále uvedl, že na ministerstvo jej jako řadového zaměstnance přivedl v lednu 2012 právě Šiška. Později byl Hojer dočasně pověřen řízením IT odboru o zhruba 30 zaměstnancích.

Monopol OKsystem

„Nesouhlasím, že bych chtěl něco uplácet, pracoval jsem jako manažer s péčí řádného hospodáře,“ zahájil svoji řeč Šiška, který před soud předstoupil jako druhý. A zdlouhavě začal líčit, jak se snažili změnit systém vyplácení sociálních dávek. „Uspořili jsme 800 milionů na náklady veřejné správy. Například tisíc pracovních míst na úřadech práce, na jejich místa měli přijít pracovníci městských úřadů,“ popisoval Šiška.

Narážel ale prý u firmy OKsystem, která na tento systém měla prakticky monopol a za 19 let své práce pro ministerstvo naúčtovala 4 miliardy - přes 200 milionů ročně. Firma OKsystem totiž na ministerstvu začala působit už v roce 1993 a původní smlouvu pravidelně prodlužovaly dodatky.

"Chtěli jsme jen nastavit normální vztahy"

„V roce 2011 se vyplácelo 1,1 milionu dávek měsíčně, o rok později – tím, že se převedly dávky z obcí - 1,8 milionu dávek měsíčně. Když to spočteme, tak došlo k úspoře padesát procent na jednu dávku,“ hájí svůj postup Šiška, podle něhož se systémovými opatřeními za jeho působení ušetřilo v resortu celkem deset miliard.

A stejně jako Hojer odmítl interpretaci žaloby, že chtěl firmu OKsystem uplatit, aby stáhla žalobu u antimonopolního úřadu. „Nechápal jsem celou dobu přístup OKsystemu, který se uchází o zakázku a na druhé straně ji napadá. Jen jsem chtěl deklaraci, že se o ni ucházejí, a ne že ji budou napadat,“ vysvětlil.

„Naším cílem nebylo se ho zbavit, jen nastavit normální dodavatelské vztahy - za normální služby normální peníze. Nyní se ale věci vracejí před rok 2012,“ řekl s narážkou na to, že od počátku roku se OKsystem v plné míře na ministerstvo vrátil. ÚOHS totiž úřadu zakázal používat služby Fujitsu.

Na schůzku s nahrávacím kufrem

Zatímco výpověď obou obžalovaných trvala po hodině, nejdéle – více než dvě hodiny -  vypovídal korunní svědek případu, jednatel firmy OKsystem Martin Procházka. Právě on podivnou nabídku ohlásil na policii. A ta jej na nadcházející schůzce vybavila nahrávacím zařízením. „Policii jsem poskytl kufr k instalaci nějakého zařízení,“potvrdil Procházka. Policie oba ministerské úředníky zatkla krátce po jejich schůzce v září 2012. Ministr Drábek kvůli kauze rezignoval.

Procházka soudu zdlouhavě popisoval historii zakázek i jednání s Šiškou a Hojerem. A posléze téměř hodinu čelil otázkám jejich advokátů. Ti se jej snažili znevěrohodnit – a poukazovali právě na to, že jeho firma přišla o důležitý zdroj příjmů. A tak nemusí být jeho výpověď zcela věrohodná. „Ty změny reálně ušetřily státu prostředky. A ano, snížily zisky OKsystemu,“ uvedl Šiška.  

Podle Procházky byl ale opak pravdou. „Jediné, co ušetřili, bylo 200 milionů naší firmě. Ve spisu ÚOHS který si vyžádal přehled faktur Fujitsu, vyplývá, že jim bylo vyplaceno 1,5 miliardy,“ uvedl Procházka.

Proces byl odročen na čtvrtek. Již nyní je ale jasné, že v brzké době neskončí, několik dalších důležitých svědků se omluvilo pro nemoc.

 

Právě se děje

Další zprávy