Praha - Trojici rozhodců z kauzy Diag Human zatím 9,3 milionu korun od státu nedostane. Poté, co se kvůli odměně střetli ministři Andrej Babiš (ANO) a Svatopluk Němeček (ČSSD), se vláda v pondělí dohodla, že konečné rozhodnutí o vyplacení peněz odloží.
Důvodem je fakt, že současné vedení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) má na odměnu pro rozhodce jiný názor než předešlí ředitelé. Ti neměli s miliony pro Milana Kindla, Petra Kužela a Jiřího Schwarze problém. Šéfka úřadu Kateřina Arajmu je ale teď opačného názoru.
To, že se stanovisko úřadu změnilo, řekl Babiš Němečkovi během dnešního dne. "Byl jsem panem ministrem financí informován, že postoj ÚZSVM je v této věci jiný, než jsme obdrželi začátkem letošního roku. V debatě chci pokračovat v okamžiku, kdy obdržím toto změněné stanovisko," řekl Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Šéfka majetkového úřadu miliony rozhodcům dát nechce
Na počátku roku 2015 vedl ÚZSVM František Dittrich. A pod jeho vedením úřad s vyplacením 9,3 milionu souhlasil. Podobně jako v roce 2013, kdy byl ředitelem Miroslav Vaněk. Arajmu je ale nyní stejně jako Babiš proti. "Zvýšená odměna nemá žádný smluvní základ. Není důvod ji zvyšovat," prohlásila ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?
- Lucembursko: Obě strany očekávají nařízení nového termínu jednání, na kterém bude soud chtít věc projednat a vzápětí rozhodnout. Kdy odvolací soud rozhodne, lze jen obtížně předjímat.
- Velká Británie: Česká republika uspěla u londýnského soudu 22. 5. 2014. Diag Human se neodvolal, a tak je rozhodnutí pravomocné. Nyní ještě probíhá řízení o celkové částce nákladů řízení. Zatím byla vyčíslena jen záloha. Soudní jednání se bude konat ve dnech 19. až 21. ledna 2016.
- USA: Soud prvního stupně vydal 24. 12. 2014 rozhodnutí, kterým zamítl návrh Diag Human na změnu rozhodnutí o zastavení řízení a potvrdil své předchozí rozhodnutí jako správné a platné. Tím se vrací do hry přerušené odvolací řízení, které tak nyní probíhá.
- Švýcarsko: Česká republika podala 15. 1. 2015 žalobu proti Diag Human na zaplacení nákladů u soudu v Ženevě. Soud stanovil Diag Human lhůtu pro vyjádření k žalobě do 28. 8. 2015.
- Nizozemsko: Po podání řady vyjádření se nyní čeká na rozhodnutí soudu.
- Belgie: Soud nařídil projednání věci na duben 2016.
- V Rakousku a Francii již Česká republika uspěla. Verdikt je již pravomocný.
Andrej Babiš již v pátek řekl, že je ostře proti vyplacení těchto peněz. Podle ministra financí i Arajmu by se rozhodcům měly vyplatit maximálně stovky tisíc korun. Odměna 500 tisíc korun byla pro všechny tři rozhodce dohodnutá v roce 1996. A až do roku 2008 se na ní nic neměnilo.
Teprve až o rok později a pak znovu v roce 2013 rozhodci napsali zástupcům společnosti Diag Human a státu, že by chtěli odměnu 10 milionů korun pro každého. Celkem tedy 30 milionů korun.
Jenže s tím stát nesouhlasil. A nechal si vypracovat právní stanovisko od advokátních kanceláří a ty konstatovaly, že odměna bude vypočtena podle sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. Celkem jde tedy o 18,5 milionu korun, včetně správního poplatku jeden milion korun.
Soudy ještě nekončí
Ministři měli Kindlovi, Kuželovi a Schwarzovi v pondělí schválit zaplacení poloviny z této částky. Nakonec ale byl tento bod odložen. "Mým základním cílem je jakýmkoliv způsobem nezhoršit pozici České republiky vůči společnosti Diag Human," podotkl Němeček.
Rozhodci arbitráž mezi Diag Human v Česku uzavřeli, ještě ale pokračují řízení u několika soudů v zahraničí. Probíhají například v USA, Belgii nebo Holandsku. Po letech sporu se ale karta v tomto případě obrací.
Zatímco do současné doby se o peníze za údajně zmařený obchod s krevní plazmou soudili zástupci firmy, tak nyní do útoku přešel stát. Právní zástupci Česka v Lichtenštejnsku, kde má Diag Human své sídlo, tu chtějí získat zpět první peníze za vyhrané soudní spory v zahraničí.