Rozhodcům z kauzy Diag Human má vláda dát přes 9 milionů, Babiš je ostře proti

Radek Nohl Radek Nohl
7. 11. 2015 7:02
Trojice rozhodců, kteří řešili kauzu Diag Human, si má přijít na více než 18,5 milionu korun. Výše odpovídá sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. Již v pondělí budou ministři z kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky jednat o uhrazení poloviny z této částky. Ne všichni s návrhem ale souhlasí. Ostře proti se postavil ministr financí Andrej Babiš. Ten by rozhodcům dal maximálně stovky tisíc korun.
Jedním z rozhodců je také Milan Kindl.
Jedním z rozhodců je také Milan Kindl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslední tečku za vleklým sporem s firmou Diag Human chtějí již v pondělí udělat ministři vlády premiéra Bohuslava Sobotky. Jednat budou o odměně pro rozhodce, kteří v Česku loni kauzu uzavřeli.

Trojice Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz zhruba rok a čtvrt arbitrážní případ přezkoumávala a nakonec se loni v létě ve sporu o údajně zmařený obchod s krevní plazmou přiklonila na stranu státu.

Ministři budou mít podle informací deníku Aktuálně.cz na stole materiál, podle něhož by měli rozhodci dostat celkem 18,5 milionu korun. Stát by z toho měl zaplatit polovinu, tedy asi 9,27 milionu. Zbytek má uhradit firma Diag Human.

Jenže ne všichni členové Sobotkova kabinetu s materiálem, který předkládá ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, souhlasí. Ostře se proti placení takové částky postavil ministr financí Andrej Babiš.

"Stanovisko ministerstva financí je takové, že s výplatou této odměny zásadně nesouhlasíme. Odměna nemá žádný smluvní základ. Původní dohodnutá odměna byla v řádech stovek tisíc. Není žádný důvod ji zvyšovat," řekl Aktuálně.cz Babiš.

První odměna? 500 tisíc pro všechny

Odměna 500 tisíc korun byla pro všechny tři rozhodce dohodnutá v roce 1996. A až do roku 2008 se na ní nic neměnilo. Teprve až o rok později a pak znovu v roce 2013 rozhodci napsali zástupcům společnosti Diag Human a státu, že by chtěli odměnu 10 milionů korun pro každého. Celkem tedy 30 milionů korun.
 
Jenže s tím stát nesouhlasil. A nechal si vypracovat právní stanovisko od advokátních kanceláří a ty konstatovaly, že odměna bude vypočtena podle sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. Celkem jde tedy o 18,5 milionu korun, včetně správního poplatku jeden milion korun.

Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?

  • Lucembursko: Obě strany očekávají nařízení nového termínu jednání, na kterém bude soud chtít věc projednat a vzápětí rozhodnout. Kdy odvolací soud rozhodne, lze jen obtížně předjímat.
  • Velká Británie: Česká republika uspěla u londýnského soudu 22. 5. 2014. Diag Human se neodvolal, a tak je rozhodnutí pravomocné. Nyní ještě probíhá řízení o celkové částce nákladů řízení. Zatím byla vyčíslena jen záloha. Soudní jednání se bude konat ve dnech 19. až 21. ledna 2016.
  • USA: Soud prvního stupně vydal 24. 12. 2014 rozhodnutí, kterým zamítl návrh Diag Human na změnu rozhodnutí o zastavení řízení a potvrdil své předchozí rozhodnutí jako správné a platné. Tím se vrací do hry přerušené odvolací řízení, které tak nyní probíhá.
  • Švýcarsko: Česká republika podala 15. 1. 2015 žalobu proti Diag Human na zaplacení nákladů u soudu v Ženevě. Soud stanovil Diag Human lhůtu pro vyjádření k žalobě do 28. 8. 2015.
  • Nizozemsko: Po podání řady vyjádření se nyní čeká na rozhodnutí soudu.
  • Belgie: Soud nařídil projednání věci na duben 2016.
  • V Rakousku a Francii již Česká republika uspěla. Verdikt je již pravomocný.
Zdroj: Radek Nohl

Ministři mají v pondělí vzít na vědomí, že stát Kindlovi, Kuželovi a Schwarzovi zaplatí zmíněných 9,27 milionu korun. "Můj postoj není důležitý. Podstatné je, že jde o standardní výši plateb dle sazebníku rozhodčích řízení Hospodářské komory," uvedl pro Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. A připomněl, že díky verdiktu rozhodců stát ušetřil miliardy.

Stanovisko, že je možné takovou odměnu dát, vydali v roce 2013 a znovu letos také dva ředitelé Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který spadá pod ministerstvo financí. "Já s tím nesouhlasím," zopakoval Babiš.

Kdo je trojice rozhodců?

Předseda rozhodčího senátu byl Milan Kindl, právník či spisovatel, který je však známý zejména jako bývalý proděkan Západočeské univerzity v Plzni a jako jeden z hlavních aktérů aféry s rozdělováním takzvaných rychlotitulů.

Petr Kužel byl prezidentem Hospodářské komory České republiky. Městský soud v Praze však letos v září pravomocně potvrdil, že podváděl. Vymyslel si neexistující semináře pro podnikatele, za které od ministerstva zahraničí dostal půl milionu korun. Soud jej proto poslal podmíněně na rok do vězení a přikázal, že má ministerstvu uhradit způsobenou škodu. Poslední rozhodce, ekonom Jiří Schwarz, pak mimo jiné působí na Vysoké škole ekonomické v Praze nebo v Liberálním institutu.

Stát vrací Diag Human úder

Spor mezi Diag Human a Českou republikou ale ještě není u konce u několika soudů v zahraničí. Řízení ještě probíhá například v USA, Belgii nebo Holandsku.

Po letech sporu se ale karta v tomto případě obrací. Zatímco do současné doby se o peníze za údajně zmařený obchod s krevní plazmou soudili zástupci firmy, tak nyní do útoku přešel stát.

Právní zástupci Česka v Lichtenštejnsku, kde má Diag Human své sídlo, tu chtějí získat zpět první peníze za vyhrané soudní spory v zahraničí. Nejprve půjde o 31 tisíc eur (asi 837 000 korun) za úspěšný soud v Rakousku. Mnohem vyšší částky budou poté následovat.

Bude se jednat o zhruba 9 milionů, které České republice přiznal jako zálohu soud ve Velké Británii. A dalších 35 milionů, jež stát zaplatil za místní právníky. Peníze chce zpět, protože Diag Human některé částky zatím neuhradil. I když to firmě již soudy nařídily. 

 

Právě se děje

Další zprávy