Rozhodcům z kauzy Diag Human má vláda dát přes 9 milionů, Babiš je ostře proti

Radek Nohl Radek Nohl
7. 11. 2015 7:02
Trojice rozhodců, kteří řešili kauzu Diag Human, si má přijít na více než 18,5 milionu korun. Výše odpovídá sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. Již v pondělí budou ministři z kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky jednat o uhrazení poloviny z této částky. Ne všichni s návrhem ale souhlasí. Ostře proti se postavil ministr financí Andrej Babiš. Ten by rozhodcům dal maximálně stovky tisíc korun.
Jedním z rozhodců je také Milan Kindl.
Jedním z rozhodců je také Milan Kindl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslední tečku za vleklým sporem s firmou Diag Human chtějí již v pondělí udělat ministři vlády premiéra Bohuslava Sobotky. Jednat budou o odměně pro rozhodce, kteří v Česku loni kauzu uzavřeli.

Trojice Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz zhruba rok a čtvrt arbitrážní případ přezkoumávala a nakonec se loni v létě ve sporu o údajně zmařený obchod s krevní plazmou přiklonila na stranu státu.

Ministři budou mít podle informací deníku Aktuálně.cz na stole materiál, podle něhož by měli rozhodci dostat celkem 18,5 milionu korun. Stát by z toho měl zaplatit polovinu, tedy asi 9,27 milionu. Zbytek má uhradit firma Diag Human.

Jenže ne všichni členové Sobotkova kabinetu s materiálem, který předkládá ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, souhlasí. Ostře se proti placení takové částky postavil ministr financí Andrej Babiš.

"Stanovisko ministerstva financí je takové, že s výplatou této odměny zásadně nesouhlasíme. Odměna nemá žádný smluvní základ. Původní dohodnutá odměna byla v řádech stovek tisíc. Není žádný důvod ji zvyšovat," řekl Aktuálně.cz Babiš.

První odměna? 500 tisíc pro všechny

Odměna 500 tisíc korun byla pro všechny tři rozhodce dohodnutá v roce 1996. A až do roku 2008 se na ní nic neměnilo. Teprve až o rok později a pak znovu v roce 2013 rozhodci napsali zástupcům společnosti Diag Human a státu, že by chtěli odměnu 10 milionů korun pro každého. Celkem tedy 30 milionů korun.
 
Jenže s tím stát nesouhlasil. A nechal si vypracovat právní stanovisko od advokátních kanceláří a ty konstatovaly, že odměna bude vypočtena podle sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. Celkem jde tedy o 18,5 milionu korun, včetně správního poplatku jeden milion korun.

Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?

Diag Human
  • Lucembursko: Obě strany očekávají nařízení nového termínu jednání, na kterém bude soud chtít věc projednat a vzápětí rozhodnout. Kdy odvolací soud rozhodne, lze jen obtížně předjímat.
  • Velká Británie: Česká republika uspěla u londýnského soudu 22. 5. 2014. Diag Human se neodvolal, a tak je rozhodnutí pravomocné. Nyní ještě probíhá řízení o celkové částce nákladů řízení. Zatím byla vyčíslena jen záloha. Soudní jednání se bude konat ve dnech 19. až 21. ledna 2016.
  • USA: Soud prvního stupně vydal 24. 12. 2014 rozhodnutí, kterým zamítl návrh Diag Human na změnu rozhodnutí o zastavení řízení a potvrdil své předchozí rozhodnutí jako správné a platné. Tím se vrací do hry přerušené odvolací řízení, které tak nyní probíhá.
  • Švýcarsko: Česká republika podala 15. 1. 2015 žalobu proti Diag Human na zaplacení nákladů u soudu v Ženevě. Soud stanovil Diag Human lhůtu pro vyjádření k žalobě do 28. 8. 2015.
  • Nizozemsko: Po podání řady vyjádření se nyní čeká na rozhodnutí soudu.
  • Belgie: Soud nařídil projednání věci na duben 2016.
  • V Rakousku a Francii již Česká republika uspěla. Verdikt je již pravomocný.

Ministři mají v pondělí vzít na vědomí, že stát Kindlovi, Kuželovi a Schwarzovi zaplatí zmíněných 9,27 milionu korun. "Můj postoj není důležitý. Podstatné je, že jde o standardní výši plateb dle sazebníku rozhodčích řízení Hospodářské komory," uvedl pro Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. A připomněl, že díky verdiktu rozhodců stát ušetřil miliardy.

Stanovisko, že je možné takovou odměnu dát, vydali v roce 2013 a znovu letos také dva ředitelé Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který spadá pod ministerstvo financí. "Já s tím nesouhlasím," zopakoval Babiš.

Kdo je trojice rozhodců?

Předseda rozhodčího senátu byl Milan Kindl, právník či spisovatel, který je však známý zejména jako bývalý proděkan Západočeské univerzity v Plzni a jako jeden z hlavních aktérů aféry s rozdělováním takzvaných rychlotitulů.

Petr Kužel byl prezidentem Hospodářské komory České republiky. Městský soud v Praze však letos v září pravomocně potvrdil, že podváděl. Vymyslel si neexistující semináře pro podnikatele, za které od ministerstva zahraničí dostal půl milionu korun. Soud jej proto poslal podmíněně na rok do vězení a přikázal, že má ministerstvu uhradit způsobenou škodu. Poslední rozhodce, ekonom Jiří Schwarz, pak mimo jiné působí na Vysoké škole ekonomické v Praze nebo v Liberálním institutu.

Stát vrací Diag Human úder

Spor mezi Diag Human a Českou republikou ale ještě není u konce u několika soudů v zahraničí. Řízení ještě probíhá například v USA, Belgii nebo Holandsku.

Po letech sporu se ale karta v tomto případě obrací. Zatímco do současné doby se o peníze za údajně zmařený obchod s krevní plazmou soudili zástupci firmy, tak nyní do útoku přešel stát.

Právní zástupci Česka v Lichtenštejnsku, kde má Diag Human své sídlo, tu chtějí získat zpět první peníze za vyhrané soudní spory v zahraničí. Nejprve půjde o 31 tisíc eur (asi 837 000 korun) za úspěšný soud v Rakousku. Mnohem vyšší částky budou poté následovat.

Bude se jednat o zhruba 9 milionů, které České republice přiznal jako zálohu soud ve Velké Británii. A dalších 35 milionů, jež stát zaplatil za místní právníky. Peníze chce zpět, protože Diag Human některé částky zatím neuhradil. I když to firmě již soudy nařídily. 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy