Praha – K francouzskému velvyslanectví v centru Prahy přišly během pátku rozsvítit svíčku či položit květinu desítky lidí. Ti tak vyjádřili soustrast s oběťmi teroristického útoku ve francouzském Nice.
Dopoledne k velvyslanectví dorazil i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Podle něj jde o hrozný čin, který nelze tolerovat. "Nejde o střet kultur, ale o střet s barbarstvím," uvedl. Později přišel k ambasádě zapálit svíčku i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Je to pro mě velmi osobní záležitost. V Nice mám spoustu přátel," řekl ministr.
Francouzskou ambasádu navštívili také velvyslanci z dalších zemí, například z Británie, Slovenska, Turecka nebo Japonska. Soustrast vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Francouzská vláda může počítat s naší podporou a solidaritou. Také se ukazuje, že když se dneska diskutuje o změnách v Evropské unii, tak jednou z klíčových priorit by mělo být právě posílení bezpečnosti," řekl.
Společně s francouzským velvyslancem Jean-Pierre Asvazadourianem přišlo před velvyslanectví držet minutu ticha přes sto lidí. Byli mezi nimi i turisté.
Muslimové v Praze odsoudili útok v Nice
"S hlubokým zármutkem projevujeme upřímnou soustrast pozůstalým obětí teroristického útoku. Způsob, jakým byl útok proveden, svědčí o tom, že terorismus si nevybírá oběti, ale je namířen proti celému lidstvu," uvedla na svém webu Islámská nadace v Praze.
Situace využil i Blok proti islamizaci, jenž k události vydal brzo ráno prohlášení. "Na Francii vidíme, že bezbřehý multikulturalismus je zavedl na pokraj války, nic takového nesmíme v Česku připustit," napsala jeho předsedkyně Jana Borkovcová, která je zároveň mluvčí německé Pegidy.
Příznivci Bloku pak také přišli k francouzské ambasádě zapálit svíčky v čele s předsedkyní České suverenity Janou Volfovou a předsedou Úsvitu Markem Černochem. "Vyjadřuji hluboké soucítění pozůstalým. Další zbytečně zmařené životy,“ řekl Černoch.