Krakatici prošetří komise, promluvit může i její autor

Eva Benešová
1. 4. 2009 17:48
Pro bylo 130 zákonodárců
Jiří Čunek v úterý ve sněmovně obcházel některé poslance osobně.
Jiří Čunek v úterý ve sněmovně obcházel některé poslance osobně. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Poslanci na svém středečním jednání schválili vznik zvláštní vyšetřovací komise.

Má se zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu a politiky. Pro zvedlo ruku 130 zákonodárců.

Podnět k vzniku komise dal policejní spis Krakatice, který mapoval například aktivity kontroverzního podnikatele, označovaného za šéfa podsvětí. Ve spisu se ovšem objevují i jména některých čelných politiků.

Členové komise budou zvoleni pravděpodobně na dubnovém zasedání sněmovny. Poté si komise zvolí svého předsedu a začne pracovat.

Tichý smí promluvit před výborem

Poslanci současně zbavili mlčenlivosti bývalého detektiva Karla Tichého, který se spisem zabýval. Ten tak může promluvit před sněmovním bezpečnostním výborem.

Koalice navrhovala zhruba ještě dalších 20 lidí, kteří by měli mít právo promluvit. Byli mezi nimi detektivové, kteří spis tehdy sestavovali, ale i bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross, bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) i současný šéf tohoto resortu Ivan Langer (ODS).

Jako důvod koalice uvedla, že jedině tak je možné získat ucelený obrázek o spisu. Žádné z těchto jmen ovšem neprošlo. "Ti, kteří hlasovali proti zproštění mlčenlivosti těchto osob, se bojí Krakatice. U sociálních demokratů zvítězil strach. Zproštění mlčenlivosti lidí, kteří spis zakládali, by nastavil zrcadlo praktikám ČSSD," reagoval na výsledek hlasování Langer.

S tím ale nesouhlasí opozice, která jim zabránila promluvit. "Pletou se tu dvě věci. My jsme zprostili mlčenlivosti Tichého, který bude hovořit před výborem. Komise si pak může pozvat, koho chce, a toho vyslechnout," ohradil se Bublan.

Poslanci pochybují, nic se nevyšetří

Doplnil, že pokud ho komise přizve, tak bude vypovídat. "Mě nikdo mlčenlivosti zbavovat nemusí. Já se nebojím, klidně přijdu a řeknu, co mohu," prohlásil.

Podle poslance Jana Vidíma (ODS) ovšem vyšetřování komisí vypadat tak, že jednotliví aktéři přijdou, řeknou, že nemohou vypovídat, že jsou zavázáni mlčenlivostí a zase půjdou. "Zbavit mlčenlivosti je musí ten, kdo ji uvalil, takže v případě detektivů například jejich nadřízení. V případě pánů Bublana a Langera sněmovna," zdůraznil.

V kuloárech se ovšem pochybuje o tom, že komise vůbec cokoliv začne dělat. Poslanci tvrdí, že než bude sestavena a zvolí si vedení, budou prázdniny. A pokud budou předčasné volby, tak její mandát vyprší v říjnu.

 

Právě se děje

Další zprávy