Proč mě viní? Nevím, řekl úředník. Pak mu začal výslech

Petr Holub
15. 3. 2010 18:11
Aktuálně.cz hovořilo s vysokými úředníky, které obvinila protikorupční policie kvůli dotacím EU
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční policie obvinila významné úředníky, kteří rozhodují o rozdělování evropských dotací.

Ředitel evropských fondů pro region Jihozápad Jiří Trnka byl obviněn, že porušil zákon při rozdělování bruselských dotací. Druhým podezřelým je vedoucí územního útvaru v Českých Budějovicích Martin Půlpytel.

"Obviněným mužům hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na 12 let," oznámil mluvčí protikorupčního útvaru Skřepek, který nechce poskytnout další informace.

Odmítá odpovědět i na otázky, kdo trestní oznámení podal a v jakém konkrétním případě měli úředníci chybně rozhodnout.

Ředitel Trnka obvinění odmítá. "Postupovali jsme tak, aby uspěly nejlepší žádosti," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který proběhl těsně předtím, než byl předvolán na policii.

Nejvíc peněz, nejvíc zájemců

Policisté vyšetřují, jak se rozdělovaly evropské peníze během tzv. 5. výzvy v dotačním programu Jihozápad. Jeho řídící rada má na starosti žádosti z Jihočeského a Plzeňského kraje.

Zmíněná výzva rozdělila celkem 3,8 miliardy korun, největší částku, která připadá na jednu výzvu programu Jihozápad.

Zaznamenala i rekordní zájem, když žádosti překročily nabídku čtyřikrát. "Něco takového dosud nezaznamenali v žádném regionu," upozornil Trnka.

Peníze byly slíbeny 177 projektům, policie však doporučuje, aby řídící orgán vzal své rozhodnutí zpátky.

Největší částku, 450 milionů, získala krajská klatovská nemocnice na dostavbu. Klatovská dostavba je neobvyklá, protože se po schválení evropské dotace její celková cena zvýšila o stovky milionů. "To nemůžeme ovlivnit," tvrdí Trnka. Jeho úřad bude pouze kontrolovat efektivitu celé stavby, a pokud najde chybu, neproplatí část evropské dotace.

Vysokou dotaci dostaly i další nemocnice a také kraje na opravu silnic.

Anonymní akciové firmy

Pozornost vzbuzuje dotace pro budějovickou firmu Conduco, které řídící výbor přidělil 50 milionů na výstavbu sportovního centra.

Conduco je přitom společností s akciemi na doručitele, a tak není možné dohledat, komu patří. "Podle zákona má právo, aby se soutěže o evropské dotace zúčastnila," hájí rozhodnutí rady Trnka.

Mezi neúspěšnými projekty byla obnova prachatických lázní svaté Markéty. Řídící výbor ji odmítl, i když do představenstva žadatelské firmy patří prachatický starosta a jednička jihočeské kandidátky ODS Jan Bauer. Také Bauerova firma má shodou okolností akcie na doručitele.

"Nejde o politiku, prostě neměli stavební povolení," vysvětluje rozhodnutí úřadu Trnka.

Nejdříve cena, pak obvinění

Ani Trnka neví, jakého projektu se vyšetřování týká. "Policisté zatím prověřovali pouze metodiku, jak se jednotlivé projekty hodnotí," upřesnil.

Ředitel tvrdí, že metodika Jihozápadu patří k nejlepším v zemi a dokládá to hodnocením Ministerstva pro místní rozvoj, které ji v listopadu 2009 ocenilo jakou druhou nejprůhlednější ze všech sedmnácti evropských programů.

Jihozápad patří ke třem regionálním programům, kde projekty hodnotí pouze úředníci. V regionech, jako jsou Severozápad, Severovýchod a Střední Morava, úředníci připravují podklady a vyřazují nejhorší projekty. O přidělení peněz pak rozhodují krajští politici.

V regionu Jihozápad hodnotí projekty Jihočeského kraje úředníci v Českých Budějovicích, projekty z Plzeňska se hodnotí v Plzni.

Poté se úředníci z obou krajů sejdou a sjednotí kritéria, aby například větší přísnost budějovických úředníků nediskriminovala jihočeské projekty. Přitom se může měnit původní hodnocení. Právě to se podle Trnky policistům nelíbilo.

 

Právě se děje

Další zprávy