Šéf úřadu se chlubil úplatkem, s komplici je ve vazbě

Radek Nohl Radek Nohl
24. 3. 2011 17:30
K odhalení korupční aféry pomohly odposlechy. Sedm lidí je kvůli úplatkům obviněno

Ústí nad Labem - Ústecké krajské státní zastupitelství má na stole obří korupční aféru.

Sedm lidí bylo ve čtvrtek obviněno kvůli uplacení při rozdělování peněz z evropských fondů. Odpoledne pět z nich poslal ústecký okresní soud do vazby. Je mezi nimi i ředitel úřadu regionální rady Petr Kušnierz.

Podle zjištění Aktuálně.cz pomohly policistům k odhalení kauzy odposlechy telefonních hovorů. Kušnierz měl při jednom rozhovoru vyprávět, jak úplatek dostal.

Kušnierz byl již v úterý převezen na policii k výslechu. Od té doby má vypnutý telefon a nepřišel ani do práce.

Náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová informace Aktuálně.cz nevyloučila. "Vyšetřování je na počátku. K důkazům, které máme, nic sdělovat nebudeme," prohlásila Bradáčová.

Ředitel úřadu již dvakrát stanul před soudem

Podle Bradáčové by obvinění, které ve čtvrtek odpoledne poslal soud do vazby, mohli ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti.

Ve vazbě je i šéf úřadu Petr Kušnierz. Potvrdil to jeho obhájce Stanislav Devátý. Ten byl v minulosti mimo jiné šéfem Bezpečnostní informační služby.

"Jako advokátovi se mi ten proces nelíbí, není fér. Vyskytly se tam skandální věci, například nám vyslýchali svědka bez obhájců," řekl Devátý.

Úřad regionální rady.
Úřad regionální rady. | Foto: ROP Severozápad

Státní zastupitelství stále nechce konkretizovat, kvůli jakým projektům je sedm lidí obviněno. Podle Bradáčové se ale nejedná o kauzu Krajská zdravotní. Aféra prý nesouvisí ani s plány rozvoje měst Ústí nad Labem a Chomutova. "Před soud by se případ mohl dostat tak za šest měsíců," dodala Bradáčová.

Kušnierz byl i v minulosti podezříván z toho, že peníze nespravoval tak, jak by měl. Opakovaně ho vyšetřovala policie, stanul dvakrát před soudem, ale nakonec byl vždy osvobozen.

V roce 2009 Kušnierz působil jako ekonomický náměstek tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) a poté Jakuba Šebesty. Ten ho ale kvůli nekompetentním rozhodnutím odvolal. Bez výběrového řízení tehdy zadal dvě zakázky na IT technologie za více než půl miliardy korun.

Kušnierz je nyní i asistentem poslance a někdejšího ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS), který je zároveň předseda Regionální rady Soudržnosti Severozápad.

Razii policisté ukončili až po 24 hodinách

Zhruba dvacet policistů vtrhlo do budovy v úterý kolem desáté hodiny. Detektivové zkopírovali disky v počítačích, zajistili některé dokumenty.

Zapečetili také kancelář ředitele Kušnierze a předsedy regionální rady Jiřího Šulce (ODS). Útvar pro odhalování organizované zločinu zasahoval i na dalších místech.

Řada úředníků byla kvůli razii propuštěna domů. Zásah detektivové ukončili až ve středu ráno.

Řadou projektů, na které přidělila Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad dotace, se zabývá i protikorupční policie či Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

 

Právě se děje

Další zprávy