Ústečtí kupovali lavičky za 60 tisíc, šetří to Brusel

Radek Nohl Radek Nohl
7. 3. 2011 16:32
Evropský protikorupční úřad se zabývá opravou ústeckého parku, stál 83 milionů

Ústí nad Labem - Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF se začal zabývat zakázkou na rekonstrukci ústeckých Městských sadů.

Informoval o tom ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz. Podle něj si úředníci OLAF vyžádali kompletní dokumentaci k projektu.

Deník Aktuálně.cz již loni v listopadu upozornil na to, že při rekonstrukci parku, který spolykal 83 milionů korun (většina peněz šla z evropských fondů), se mimo jiné kupovaly lavičky i za 60 tisíc korun. Vysázení nových stromů stálo až třicet tisíc korun. Za několik kašen se zaplatilo 4,5 milionu korun.

Úřad regionální rady si už nechal zpracovat audit, který zjišťuje případné nedostatky při rekonstrukci. "Kontrolu jsme ale zatím neuzavřeli," prohlásil pro Aktuálně.cz mluvčí Vojtěch Krump. Průběhem oprav největšího ústeckého parku se v současné době zabývá i policie.

Vedení města opakovaně odmítlo, že by zakázka byla předražená. Radnice ale připustila, že například lavičky mohly být levnější.

Foto: Richard Matiašek

Podle mluvčí ústeckého magistrátu Ivany Solničkové ale byly vybrány jedny z nejkvalitnějších. I ty však po několika týdnech vandalové zničili.

Vyšší cenu ale prý ovlivnily také další skutečnosti. "Práce na parku se díky krátkému termínu realizace a nepříznivým klimatickým podmínkám prováděly značně obtížně a dokonce se některé činnosti musely opakovat," prohlásila Solničková.

OLAF v současné době prošetřuje i zakázku Krajské zdravotní, která pod sebou slučuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Místní holding tu před časem nakoupil zařízení za 420 milionů korun.

Podle auditu však dodavatelským firmám Hospimed a Puroklima platil až stoprocentní marži.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy