Vážení čtenáři, tento online přenos už není aktivní, nejnovější dění můžete sledovat zde. Děkujeme, že nás čtete.
Jihočeští hygienici uložili první pokutu pro organizátory dětského tábora kvůli tomu, že pravidelně netestovali děti na koronavirus. Šlo o tábor na Českobudějovicku. Hygienici organizátorům uložili pokutu 3000 korun. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.
Od pondělí se ztíží návrat do České republiky z Belgie, Dánska, Švédska, Litvy a San Marina. Na takzvané mapě cestovatele se posunou z oranžové do červené kategorie značící vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Naopak jednodušší návrat bude z Madeiry. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
Zvýšit proočkovanost Čechů proti nemoci covid-19 mají očkovací týmy, které v některých krajích vyjely nebo v brzké době vyjedou do terénu. Jejich cílem jsou zejména odlehlé obce a sociálně vyloučené lokality, kde úřady evidují malý zájem o očkování, nebo kde žijí lidé, pro které jsou hůře dostupná vakcinační centra ve městech. Některá hejtmanství tuto možnost zatím zvažují. Mimo jiné kvůli tomu, že očkovací centra ve městech postupně utlumují činnost. V poslední době denní počty očkovaných totiž klesají.
Dánsko od soboty ruší poslední povinnost nošení roušek kvůli covidové pandemii. Lidé už je nebudou muset mít na ústech a nose ani v prostředcích veřejné dopravy, oznámilo dnes dánské ministerstvo dopravy. Umožňuje to podle něj i značná proočkovanost populace severské země, která má přibližně 5,8 milionu obyvatel.
Česká republika dostane od Maďarska 100 000 dávek vakcíny Janssen proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson. Na Twitteru to v pátek uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Nezmínil, zda jde o dar, nebo o půjčku. Už dříve Maďarsko Česku zapůjčilo přes 140 000 dávek vakcíny od společností Pfizer/BioNTech.
Státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Domažlicích Josef Vojta zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání soudkyně Krajského soudu v Plzni, podezřelé z šíření nakažlivé choroby. Policie ji obvinila v souvislosti s tím, že v únoru po skončení nařízené karantény nastoupila do práce s rýmou a dva dny poté byla pozitivní na covid-19. Státní zástupce v pátek usnesení o zahájení stíhání zrušil, protože ke stíhání soudkyně nebyl vyžádán souhlas prezidenta republiky. Případ tím ale není u konce. O zrušení stíhání informoval server Česká justice.
"Momentálně je zrušené usnesení o zahájení trestního stíhání, takže se věc vrátila do stavu trestního řízení před zahájením trestního stíhání," řekl Vojta. Domažlické státní zastupitelství pověřilo dozorem nad věcí Krajské státní zastupitelství v Plzni.
Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 201 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 32 nových případů více. Na 100 000 obyvatel připadá v kraji za týden 14 nakažených, o dva více než před týdnem. Zdravotníci v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud aplikovali 1 132 691 dávek očkování, z toho 4452 ve čtvrtek, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Obyvatelé středních Čech však jezdí na očkování i do Prahy. Celkově má ve Středočeském kraji alespoň jednu dávku očkování přes 751 000 obyvatel, tedy 66,3 procenta, nejvyšší mezi kraji.
Alespoň jednu dávku očkování má v Plzeňském kraji podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky více než 62 procent obyvatel starších 16 let. Kraj od 19. července posílá zejména do menších odlehlých obcí a do firem mobilní očkovací týmy, nyní jejich činnost ještě výrazně rozšíří. Za týden přibylo v kraji 62 nových případů koronaviru, což je o 51 méně než v předchozím týdnu a vůbec nejnižší týdenní bilance za celé prázdniny. Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní v Plzeňském kraji deset nových nákaz, před týdnem to bylo 19, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.
Případů nákazy koronavirem v Karlovarském kraji přibylo. Za posledních sedm dní se prokázala u 29 lidí, před týdnem to bylo deset případů. V přepočtu jde o deset případů na 100 000 obyvatel. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 v Karlovarském kraji podstoupilo více než 60 procent lidí starších 16 let. Očkování v kraji pokračuje v očkovacích centrech, a to i bez předchozí registrace, do menších míst v regionu jezdí očkovací tým.
Volební koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu vyzvala vládu a ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby začali bezodkladně řešit pravidla pro nástup žáků do škol. Takzvaný AntiCovid tým Spolu v pátek v tiskové zprávě uvedl, že vláda by měla okamžitě provést a zveřejnit analýzu výsledků plošného testování ve školách po obnovení školní výuky ve druhém pololetí minulého školního roku a provést a zveřejnit analýzu aktuálního výskytu pozitivních testovaných v populaci žáků. Vláda počítá s povinným třífázovým testováním po návratu školáků do lavic, začít má hned 1. září, pro prvňáčky 2. září.
Za uplynulý den zemřelo v Rusku 815 lidí v souvislosti s covidem-19, to je nejhorší 24hodinová bilance od vypuknutí pandemie. Země hlásí denní maximum počtu mrtvých druhý den v řadě: ve čtvrtek operativní štáb informoval o 808 zemřelých. Za posledních 24 hodin operativní štáb evidoval rovněž 22 277 nově prokázaných případů infekce.
První dávku očkování v Pardubickém kraji doteď absolvovalo 60,1 procenta obyvatel, kterým je 16 a více let. Nejvíc je alespoň první dávkou očkovaných lidí ve středně velkých městech, nejméně pak na vesnicích. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Počet nově odhalených případů nákazy koronavirem dva týdny klesá.
Americká internetová společnost Facebook se rozhodla odložit návrat zaměstnanců do kanceláří na leden příštího roku. Důvodem jsou obavy z šíření koronavirové mutace delta. Oznámila to firma. Rozhodnutí se týká všech zaměstnanců v USA a některých zaměstnanců v zahraničí, napsala agentura Reuters.
"Vzhledem k nejnovějším zdravotnickým údajům, které ukazují vzestup případů covidu spojených s mutací delta, se naši pracovníci v USA nebudou muset vracet do kanceláří dříve než v lednu 2022," uvedla firma. "Očekáváme, že to bude platit i pro některé země mimo USA. Situaci nadále sledujeme a spolupracujeme s odborníky, abychom zajistili, že prioritou našich plánů pro návrat do kanceláří bude bezpečnost všech osob," dodala.
V Libereckém kraji má dokončené očkování proti koronaviru přes 56 procent obyvatel starších 16 let, částečně jich je očkováno skoro 62 procent. Nakažených covidem moc nepřibývá. Za poslední týden testy potvrdily 39 nových případů, což je o osm více než o týden dříve. V přepočtu na 100 000 obyvatel nových případů za posledních sedm dnů přibylo v kraji devět, před týdnem to bylo sedm. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví a od Libereckého kraje.
Šíření nákazy koronavirem v Praze v mezitýdenním srovnání po měsíci zrychlilo. V uplynulých sedmi dnech laboratoře potvrdily 362 nových případů nemoci covid-19, o devět desítek více než o týden dříve. Zdravotníci podali v metropoli od začátku očkování proti nákaze přibližně 1,95 milionu dávek vakcíny, přičemž plné očkování má na 900 000 lidí. Mezi nimi jsou ovšem nejen Pražané, ale i lidé z jiných krajů, kteří do hlavního města za očkováním jezdili. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Především v malých příhraničních a horských obcích Moravskoslezského kraje a také v odlehlých lokalitách regionu mají lidé nejmenší zájem o očkování proti koronaviru. Kraj už počátkem srpna do některých těchto míst poslal mobilní očkovací týmy. Zdravotníci možnost očkování nabídli neregistrovaným zájemcům ve Vítkově na Opavsku, Osoblaze na Bruntálsku a Jablunkově na Frýdecko-Místecku, využilo ji tehdy 558 lidí. S výjezdy mobilních očkovacích týmů chce kraj pokračovat i v dalších dnech, dnes odpoledne mobilní očkovací tým Fakultní nemocnice Ostrava zamíří do Fulneku na Novojičínsku. Řekla to mluvčí kraje Nikola Birklenová.
V Královéhradeckém kraji má dokončené očkování proti covidu-19 téměř 55 procent obyvatel. Pod tímto průměrem jsou Jičín s okolím, oblast Nové Paky nebo Vrchlabí. Naopak nadprůměrná proočkovanost v kraji je v Hradci Králové a okolí, na Náchodsku nebo v oblasti Nového Města nad Metují. V kraji se očkuje proti koronaviru na 11 místech, očkování bez předchozí registrace nabízí v konkrétní časy deset míst. Epidemie covidu-19 v Královéhradeckém kraji od poloviny července stagnuje. Za posledních sedm dní přibylo 34 nákaz, před týdnem 50, předtím 41.
Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo na jihu Moravy 61,8 procenta lidí starších 16 let. Nejvyšší procento očkovaných je v samotném Brně, kde má alespoň jednu dávku 63,8 procenta lidí, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Nových případů nákazy za poslední týden podle dat na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 99, což je méně než o týden dříve.
Za uplynulý týden se covidem-19 nakazilo 66 lidí z Vysočiny, je to o 16 víc než v týdnu předtím, kdy se nákaza prokázala u 50 lidí. Jeden člověk zemřel. Úmrtí v souvislosti s covidem-19 neměla předtím Vysočina déle než měsíc. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště.
Mendelova univerzita před nadcházejícím akademickým rokem upřednostňuje prezenční výuku jak v laboratořích, tak na cvičeních a přednáškách. On-line výuka zůstává variantou pro případ, že se šíření covidu-19 opět vymkne kontrole. Škola podle páteční tiskové zprávy zatím postrádá informace a pokyny, které by daly akademické obci jistotu ohledně podzimní výuky. Semestr na některých fakultách začíná přesně za měsíc, tedy 13. září, u většiny pak o týden později.
"Stále čekáme na pokyny od ministerstva školství. Resort bohužel dosud nevytvořil žádný rámec a mantinely, v jejichž rámci bychom mohli postupovat," uvedla rektorka Danuše Nerudová.
Počet nákaz novým koronavirem v Olomouckém kraji dál pozvolna roste. Za uplynulý týden jich bylo evidováno 80 a a sedmidenní přírůstek je ve srovnání s předchozím týdnem o 30 nákaz vyšší, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. V přepočtu na 100 000 obyvatel nyní Olomoucký kraj za poslední týden vykazuje 13 případů nákazy koronavirem, před týdnem jich bylo sedm.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 28 případů nákazy koronavirem. Je to o 13 více než za předchozí týden, kdy bylo 15 nově nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které je zpětně upravuje. Za posledních sedm dní ministerstvo v kraji eviduje pět nově nakažených na 100 000 obyvatel. V celé zemi přibylo za posledních sedm dní 12 nakažených na 100 000 obyvatel.
V Ústeckém kraji má dokončené očkování proti koronaviru 46 procent obyvatel, první dávku dostalo 52 procent. Nemocných výrazně nepřibývá, za týden testy potvrdily 52 případů koronaviru, je to o 15 více než za předchozí týden. Na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní šest lidí s covidem-19.
Očkováno proti covidu-19 bylo ve čtvrtek necelých 44 000 lidí, skoro o 9000 méně než více než před týdnem. Údaje o podaných dávkách za uplynulý den se ale ještě mohou navýšit. V poslední době nicméně tempo očkování zpomaluje. Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě téměř 100 000 lidí denně, tento a minulý týden už bylo očkovaných zhruba 50 000 za den.
Ve čtvrtek laboratoře v Česku zachytily 191 případů koronaviru, to je o 27 víc než ve stejný den minulého týdne. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou sedm dní v řadě. O zrychlování epidemie vypovídá i reprodukční číslo, které se šestý den za sebou drží nad hodnotou jedna. K dnešku zůstalo stejně jako předchozí den 1,1. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Minimálně jednu dávku očkování proti koronaviru podstoupilo v Jihočeském kraji více než 64 procent lidí ve věku nad 16 let. Nejvíce jich žije ve městech s počtem obyvatel 15 000 až 40 000, v nichž očkovaní činí podíl 67 procent. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Srovnání zemí EU podle počtu nákazy covidem a úmrtí s touto nemocí za posledních 14 dní:
země | Počet nakažených za 14 dní na 100 000 obyvatel | Počet úmrtí za 14 dní na milion obyvatel |
Kypr | 930,63 | 42,79 |
Španělsko | 603,63 | 18,11 |
Francie | 462,30 | 9,00 |
Irsko | 392,17 | 3,63 |
Řecko | 357,07 | 16,51 |
Portugalsko | 324,32 | 17,87 |
Nizozemsko | 244,26 | 3,96 |
Dánsko | 213,43 | 1,55 |
Malta | 207,36 | 13,60 |
Estonsko | 203,09 | 4,51 |
Belgie | 202,93 | 4,08 |
Litva | 202,53 | 7,87 |
Finsko | 167,14 | 1,99 |
Lucembursko | 135,76 | 4,79 |
Itálie | 132,46 | 4,54 |
Švédsko | 78,06 | 0,19 |
Rakousko | 77,24 | 2,70 |
Slovinsko | 75,96 | 0,48 |
Bulharsko | 62,76 | 8,78 |
Chorvatsko | 60,15 | 6,41 |
Lotyšsko | 49,27 | 4,72 |
Německo | 42,20 | 3,09 |
Česko | 22,17 | 0,65 |
Slovensko | 14,25 | 1,28 |
Rumunsko | 14,09 | 2,54 |
Maďarsko | 7,67 | 1,74 |
Polsko | 5,12 | 1,13 |
Zdroj: www.ecdc.europa.eu
Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává nejhorší situace ze zemí Evropské unie na Kypru (931 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 1259). Druhou nejpostiženější zemí je stále Španělsko (604 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 727). Třetí nejpostiženější zemí je opět Francie (462 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 416). V České republice počty případů stagnují, s 22 případy je nyní opět na 23. místě (před týdnem bylo případů v ČR přibližně 24 na 100 000 obyvatel). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.
Mexiko za uplynulý den eviduje 24 975 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, což je nejvíce od začátku pandemie. Po nemoci covid-19 v zemi za poslední den zemřelo dalších 608 lidí.
Američtí regulátoři schválili podání třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19 osobám po transplantaci a dalším lidem s vážně oslabenou imunitou. Všichni ostatní, kteří byli plně naočkováni, v tuto chvíli třetí dávku vakcíny potřebovat nebudou, uvedl americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Oznámení FDA zpřístupní třetí dávku vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna milionům Američanů, kteří mají sníženou imunitu, například v důsledku transplantace, určitých druhů rakovin či dalších nemocí.
"Tento krok má zajistit, že naši nejzranitelnější… budou lépe chráněni proti covidu-19," uvedla před oznámením FDA ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová.
Rozhodnutí FDA se podle agentury AP týká asi tří procent dospělých Američanů, kteří patří k této rizikové skupině. Podání třetí dávky široké veřejnosti USA dosud neschválily
Nabídnout třetí dávku vakcíny lidem se sníženou imunitou se již rozhodlo několik dalších zemí včetně Francie a Izraele, který přeočkování nabízí také lidem starším 60 let.
San Francisco jako první velké americké město oznámilo, že pro vstup do restaurací, kaváren, barů či posiloven bude nutný doklad o dokončeném očkování proti covidu-19. S odvoláním na starostku města o tom informovala agentura AP. Opatření začne platit příští týden v pátek.
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30 372 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní byli podle ministerstva zaznamenáni tři zemřelí s covidem-19.
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Po měsíci skončilo nasazení aktivních záložníků v očkovacím centru v O2 universum v Praze. Při očkování v něm pomáhalo ve čtyřech rotacích 220 příslušníků aktivní zálohy. Armáda o tom ve čtvrtek informovala na svém webu www.army.cz. Vedení armády původně zvažovalo, že by mohli být k nasazení povoláni i další záložníci, podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové to ale není potřeba. V očkovacím centru i nadále budou pomáhat profesionální vojáci. Očkování by v O2 universum mělo skončit 10. září.
Záložníci s trvalým bydlištěm v Praze nebo Středočeském kraji s výpomocí začali 14. července. Střídali se po týdnu, v jedné rotaci sloužilo 55 záložníků. Za úkol měli pomáhat lidem například s orientací v areálu, tělesně postiženým nebo maminkám s kočárky s přepravou výtahem a dohlíželi i na organizaci a chod centra.
Naši vojáci aktivní zálohy se vystřídali, očkování pokračuje. V národním očkovacím centru teď budou na hladký průběh dohlížet vojáci z pražského vojenského velitelství. Za dvacet minut odcházíte. I s odpočinkem po očkování. pic.twitter.com/DMItJWy70O
— Armáda ČR (@ArmadaCR) July 29, 2021
Výzva České konference rektorů, aby se studenti vysokých škol v co největší míře nechali očkovat proti covidu, nemá podle některých oslovených studentů v rozhodování o očkování velkou váhu. Vysoké školy by podle nich spíš měly nabídnout konkrétní výhody těm, kdo se očkovat nechají. Řekli to oslovení studenti vysokých škol.
Česká konference rektorů vyzvala minulý týden studenty vysokých škol k naočkování proti covidu před začátkem nového akademického roku. "Tím by sami přispěli k posílení kolektivní imunity a k tomu, aby se neopakoval scénář z minulého podzimu, který si nikdo z nás nepřeje," řekl tehdy za Českou konferenci rektorů Martin Bareš z Masarykovy univerzity.
Policie podle deníku Právo obvinila plzeňskou soudkyni z šíření nakažlivé nemoci, vrátila se po karanténě do práce s rýmou. Pak byla covid pozitivní.
Za poslední týden přibylo pět podezření na úmrtí po očkování proti covidu, celkově jich je 103 z více než 5,6 milionu očkovaných osob. V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na covid-19, které nastaly po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Lidé za uplynulých sedm dní nahlásili také asi 170 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 7522. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Vyplývá to z pravidelné informace Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Znovu ji ústav aktualizuje až 26. srpna.
Za uplynulý den zemřelo v Rusku 808 lidí v souvislosti s covidem-19, to je dosud nejvíce od vypuknutí pandemie. Je to rovněž poprvé, co v zemi zemřelo více než 800 lidí s touto nemocí za 24 hodin, poznamenal server Kommersant. O den dříve úřady registrovaly 799 úmrtí lidí, kteří se předtím nakazili koronavirem. Za posledních 24 hodin operativní štáb evidoval rovněž 21 932 nově prokázaných případů infekce.
Rusko se v poslední době potýká s vysokým počtem nově detekovaných případů infekce, denní přírůstky nakažených kulminovaly v červenci, od té doby postupně počty nově infikovaných klesají, poznamenala agentura Reuters. Úřady nárůst případů přičetly šíření varianty delta a pomalé očkovací kampani.
Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, byl ve středu podobný jako před týdnem. Předchozí středu bylo hospitalizovaných 51 a tento týden ve středu 53, z toho 15 ve vážném stavu.
Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, bylo k dnešku na hodnotě 1,11. Mírně tak kleslo, ve středu činilo zhruba 1,13. Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, dnes stouplo ze středečních 11 na 12. Původně ministerstvo už ve středu uvádělo, že incidenční číslo stouplo na 12, dnes ale středeční údaj revidovalo.
Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní, o jeden více než před týdnem. Ve všech krajích s výjimkou tří (Plzeňský, Královéhradecký a Pardubický) incidence za týden stoupla. Nyní je na tom nejlépe Královéhradecký a Zlínský kraj s pěti a Ústecký kraj s šesti případy. Naopak nejvyšší počet nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní vykazuje Praha (26, před týdnem 20). Největší nárůst za týden zaznamenal Jihočeský kraj - o sedm případů na 100 000 obyvatel (15, před týdnem osm).
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Australské hlavní město Canberra, ve kterém žije asi 400 000 obyvatel, jde na týden do karantény, protože se ve městě objevil jeden případ nákazy nemocí covid-19. Podle stanice BBC je to první výskyt po více než roce a úřady se rozhodly nařídit uzávěru, protože není jasné, jak a kde se pacient nakazil, což znemožňuje trasování potenciálních kontaktů.
Počty nakažených nemocí covid-19 v Německu nadále stoupají, za poslední den zdravotnické úřady nahlásily 5638 nových případů. Vyplývá to ze statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Minulý čtvrtek Berlín ohlásil 3539 nakažených, informovala dnes tisková agentura DPA.
Francouzští vandalové, odmítající proticovidové vakcíny či v některých případech rozlícení zavedením zdravotních pasů, poničili v posledních týdnech přes 20 očkovacích center a dalších zdravotnických zařízení po celé zemi. Na některých z nich se objevily nacistické slogany, napsala agentura Reuters.
Proti takzvaným zdravotnickým pasům se někteří Francouzi bouří poslední čtyři týdny. Odpůrci opatření tvrdí, že povinnost prokazovat se potvrzením o očkování, testu či prodělání covidu-19 omezuje jejich osobní svobody. Lidé se musí pasem prokázat při vstupu do restaurací, kaváren, kulturních a sportovních středisek či při cestování na delší vzdálenosti.
První turisté by na Nový Zéland bez povinnosti zůstat v karanténě mohli přicestovat v prvním čtvrtletí roku 2022, podmínkou bude očkování a příjezd ze země s nízkým rizikem nákazy, uvedla dnes premiérka Jacinda Ardernová. Ostrovní stát uzavřel své hranice prakticky před 18 měsíci a pandemii covidu se brání sledováním jednotlivých případů nákazy, uvádí Reuters.
Podle premiérky ještě pětimilionová země není připravená se plně otevřít zbytku světa a cestovní pravidla bude uvolňovat postupně. Všechny další kroky budou "obezřetné a uvážené, protože je chceme učinit s co největší jistotou", prohlásila Ardernová.
Kalifornie jako první americký stát začne požadovat po učitelích, aby byli naočkovaní proti covidu-19 nebo se každý týden podrobili testům na koronavirus. Informuje o tom agentura AP.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes doporučilo těhotným ženám, aby se nechaly očkovat proti covidu-19. Odkázalo přitom na data o bezpečnosti vakcín, podle nichž očkování nezvyšuje riziko samovolného potratu. Obavy americkým úřadům naopak působí fakt, že v nemocnicích v místech ohnisek nákazy je hospitalizován znepokojivý počet nastávajících matek s vážným průběhem covidu-19. Informuje o tom agentura AP.
Chile dnes začalo podávat třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkování se zpočátku dočkají senioři, kteří v březnu dostali dvě dávky vakcíny vyrobené čínskou společností Sinovac, uvedla tisková agentura EFE. Krok vlády podporují epidemiologové a virologové, podle kterých se tak výrazně zvýší ochrana zranitelných skupin.
Macron varoval Francouze, že epidemická krize ještě není u konce, v zemi za poslední den přibylo téměř 31 000 případů. Je to nejvíce od konce dubna.
Události ohledně koronaviru přehledně:
Očkování proti covidu-19 bude lidem nově k dispozici ve dvou obchodních centrech ve Zlíně a také uprostřed Vizovic na Zlínsku.
Očkování proti covidu-19 bude lidem nově k dispozici ve dvou obchodních centrech ve Zlíně a také uprostřed Vizovic na Zlínsku. Společnost GHC Genetics počítá ve spolupráci s Jesenickou poliklinikou se spuštěním všech tří očkovacích míst do konce srpna, řekl ve středu mluvčí GHC Genetics Michal Mikšík.
V severoněmeckém okrese Friesland se přihlásilo na přeočkování proti covidu-19 více než 2000 osob. Stalo se tak v souvislosti s aférou, kdy jedna zdravotní sestra kritizující očkování podle vyšetřovatelů podala možná až tisícům lidí fyziologický roztok místo proticovidové vakcíny. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na zdravotnické úřady.
Fakultní nemocnice Ostrava (FN Ostrava) začala analyzovat vzorky koronaviru, které vykazují odlišnosti a zachytily je laboratoře z celého Moravskoslezského kraje. Odborníci jsou tak schopni určit, o jakou virovou mutaci jde. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.
Nové očkovací centrum, kde se mohou lidé nechat naočkovat vakcínou proti koronaviru bez předchozí registrace, otevře ve čtvrtek Fakultní nemocnice Plzeň v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. Očkovací místo bude určené pro zájemce od 18 let, v provozu bude každý čtvrtek a pátek od 14:00 do 18:00 a v sobotu od 10:00 do 13:00 a od 14:00 do 18:00, řekla ve středu mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.
Pro případné budoucí zdravotní krize v EU není podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové potřeba zřizovat úřad hlavního evropského hygienika, stačí stávající orgány. Řekla to ve středu na jednání senátního zdravotního výboru při projednávání dokumentu Evropské komise Poučení z pandemie covidu-19. Ten navrhuje deset bodů, na které by se Evropská unie do budoucna měla zaměřit, aby byla odolnější vůči budoucím zdravotním hrozbám.
"Dle našeho názoru není nutné zřizovat nový úřad vedený hlavním hygienikem EU. Máme za to, že stávající struktury, zejména ECDC, je pro řešení epidemie dostatečné," uvedla. ECDC je Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Podle materiálu by měla EU hlavního hygienika jmenovat už do konce letošního roku.
Ve vývoji je asi 60 typů vakcín na covid-19 a přes 200 léčivých přípravků. Informace z dokumentů evropské agendy ve středu zazněly na jednání senátního výboru pro zdravotnictví. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Vašákové nemusí všechny uspět v klinickém hodnocení. Před léky by stále dala přednost preventivnímu očkování.
"Covid není viróza, covid je imunopatologie," řekla Vašáková. Podle ní komplikace způsobuje právě reakce imunitního systému na virus, proto ani zatím neuspěla žádná léčiva na bázi antivirotik včetně zpočátku velmi nadějného remdesiviru. Velké léčebné úspěchy podle zástupců ministerstva neměly ani léky na jiné nemoci, které už jsou schválené, ale na jiné nemoci, například ivermektin na kožní záněty nebo favipiravir na chřipku.
Za uplynulý den zemřelo v Rusku 799 lidí v souvislosti s covidem-19. To je nejvyšší počet od začátku pandemie, země denní maximum zemřelých za den registruje počtvrté za poslední měsíc, píše agentura Reuters. Sousední Ukrajina mezitím kvůli nárůstu počtu infekcí prodloužila nouzový stav.
Evropští policisté dopadli členy zločinecké skupiny, která na internetu provozovala falešné webové stránky prodávající ochranné pomůcky proti koronaviru. Informovala o tom dnes agentura evropské justiční spolupráce Eurojust. Zátah organizovali vyšetřovatelé v Rumunsku, Irsku a Nizozemsku. Zadrženo při něm bylo deset lidí a 23 jich bylo obviněno. Podvodníci si předstíraným prodejem ochranných roušek a dalších pomůcek přišli zhruba na jeden milion eur (asi 25 milionů korun), o který připravili několik společností v nejméně 20 zemích.
Rakousko za uplynulý den hlásí 902 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce od května. Devítimilionová země zároveň překročila desetimilionovou metu podaných dávek vakcíny proti covidu-19, uvedla dnes agentura APA.
Školy, které budou chtít v září otestovat svoje žáky pomocí PCR testů, to budou muset nahlásit do 18. srpna. Vyplývá to z informací, které ve středu ve věstníku uveřejnilo ministerstvo školství. Školy budou moci stejně jako před prázdninami na jeden test získat příspěvek 200 korun, peníze půjdou z Fondu solidarity EU. Vláda již dříve schválila, že se děti v prvních dnech po zahájení školního roku preventivně třikrát otestují antigenními testy, které zajistí stát. Pokud se škola rozhodne nahradit je přesnějšími PCR testy, bude si testování muset zajistit sama.
Očkovací centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové překonalo hranici 150 000 podaných dávek vakcíny proti covidu-19 a pokračuje v očkování předem registrovaných zájemců. Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat bez registrace, mohou využít v pracovních dnech od 13:00 do 18:00 očkovací centrum nemocnice v Obchodním centru Atrium. V Královéhradeckém kraji je k dispozici 11 očkovacích míst, na deseti z nich se lze nechat očkovat také bez objednání.
Praha nadále zůstává regionem s nejvyšším incidenčním číslem, a to 25 zaznamenaných případů covidu-19 za týden na každých 100 000 obyvatel. Nejnižší zůstává incidenční číslo ve Zlínském kraji se čtyřmi případy.
Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:
Kraj | Případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní |
Praha | 25 |
Jihočeský | 14 |
Vysočina | 14 |
Olomoucký | 13 |
Středočeský | 12 |
Plzeňský | 11 |
Jihomoravský | 9 |
Liberecký | 9 |
Pardubický | 8 |
Královéhradecký | 7 |
Ústecký | 6 |
Moravskoslezský | 6 |
Karlovarský | 6 |
Zlínský | 4 |
celá ČR | 12 |
Druhé největší australské město Melbourne prodlouží pandemickou uzávěru ve snaze zastavit šíření koronaviru, a to přinejmenším do 19. srpna. Už šestý lockdown města v řadě měl skončit ve čtvrtek, úřadům se však nepodařilo vysledovat, jak se nakazilo několik z 20 nově infikovaných obyvatel.
"Kdybychom otevřeli, viděli bychom případy podobné tomu, co se nyní tragicky odehrává v Sydney," prohlásil premiér státu Viktorie Dan Andrews. Odkazoval tím na nejlidnatější australské město, které v poslední době eviduje vysoké přírůstky počtu nakažených navzdory několikatýdenní uzávěře.
Sydney ve středu oznámilo 344 nově zjištěných infekcí, což se tam blíží dosavadnímu dennímu maximu. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených zaznamenalo město o den dříve, kdy testy odhalily koronavirus u 356 lidí, poznamenala agentura AP. Naděje, že plošná karanténa ve městě šíření koronaviru zastaví do 28. srpna, kdy by měla skončit, tak podle ní slábne.
Dávek vakcín proti covidu-19 bylo v Česku celkem podáno od začátku očkování loni v prosinci již 10,8 milionu a přes 5,1 milionu lidí bylo plně naočkováno. Denní počty očkovaných však v poslední době klesají. V úterý bylo očkováno 46 942 lidí, zatímco před týdnem bylo očkovaných 51 151.
Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se k dnešku zvýšilo z úterních 1,07 na hodnotu 1,13. Nad kritickou hodnotou jedna se drží už od neděle. Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, ve středu po několika dnech stagnace stouplo z úterních 11 na 12.
Denní nárůsty počtu případů nemoci covid-19 v Česku dále zrychlují. V úterý přibylo 263 nakažených, což je zhruba o desetinu více než před týdnem. Mírně přibylo i hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůsty počtu nakažených koronavirem se ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne zvyšují už pět dní v řadě.
Léta patřili na trhu práce k odstrkovaným - mladí lidé bez praxe, ženy po rodičovské, starší uchazeči 55+. Firmy při náborech dávaly přednost ostatním kandidátům, hledání práce tak pro ně bylo komplikovanější. Nyní pandemie situaci na trhu práce změnila a podle expertů se dočkali i oni:
Litevská policie začala vyšetřovat středeční dění u parlamentu, kde původně spontánní protest přerostl v nepokoje provázené potyčkami demonstrantů s pořádkovými silami. Oznámila to agentura TASS. Demonstranti, jichž bylo podle odhadu policie asi 4500, vyjadřovali nesouhlas se záměrem úřadů omezit práva občanů, kteří nebyli očkováni proti covidu-19. Na příchod policejních posil, které se snažily lidi vytlačit od sídla parlamentu, reagovali demonstranti házením kamení a lahví. Policie odpověděla slzným plynem.
Jižní Korea zaznamenala za poslední den přes 2223 nových případů koronaviru, což je nejvíce od ledna minulého roku, kdy se virus SARS-CoV-2 začal v zemi šířit. Podle agentury Reuters to oznámilo korejské ministerstvo zdravotnictví.
Německo za uplynulý den zaznamenalo 4996 nových případů koronavirové infekce. Vyplývá to ze statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Minulou středu Berlín ohlásil 3571 nakažených, informovala dnes tisková agentura DPA.
Další dva pacienti zemřeli v nemocnici ve Vladikavkazu, správním středisku Severní Osetie na jihu Ruska, kde v pondělí po výpadku dodávek kyslíku na jednotku intenzivní péče zemřelo devět pacientů s covidem-19. Oznámila to dnes agentura Interfax. Celkový počet obětí tak stoupl na 11, uvedl před novináři republikový ministr zdravotnictví Soslan Tebijev.
Ale Sergej Menjajlo, který byl pověřen funkcí prozatímní hlavy autonomní republiky, tvrdí, že úmrtí dalších dvou pacientů s výpadkem dodávek kyslíku nesouvisí. "Samozřejmě tyto věci spolu nesouvisí. Lidi zemřeli v noci, kyslík jim normálně podávali, ale plíce měli v kritickém stavu," řekl Menjajlo Interfaxu. Uvedl také, že pondělní poruchu se podařilo opravit a systém dodávek kyslíku se nyní testuje.
Nový protiepidemický systém, takzvaný covid automat, zohlední také podíl očkovaných starších obyvatel, kteří při koronavirové infekci patří k nejohroženějším skupinám obyvatel. Mírnější omezení budou platit v okresech, ve kterých očkování proti covidu-19 absolvovalo alespoň 65 procent obyvatel starších 50 let. Méně přísná pravidla včetně kapacitních omezení budou nově platit pro vybrané provozy a organizátory hromadných akcí, kteří umožní vstup jen očkovaným návštěvníkům. Toto oprávnění nezískají provozovatelé prodejen. Nejpřísnějšími podmínkami se budou muset řídit provozy, do kterých budou mít přístup všichni návštěvníci bez ohledu na to, zda byli očkováni, testováni na koronavirus nebo prodělali covid-19.
Slovensko při zhoršení epidemické situace v souvislosti s koronavirovou nákazou už nebude uplatňovat celostátní, ale jen regionální opatření. Menší omezení se budou vztahovat na provozy a hromadné akce, které navštíví pouze lidé plně očkování proti nemoci covid-19. Vyplývá to z nového protiepidemického systému, který dnes schválila slovenská vláda a který začne platit příští týden.
V Británii je proti covidu-19 plně naočkovaných přes 75 procent dospělých, informovala dnes tamní vláda. V zemi ovšem za uplynulý den podle agentury Reuters přibylo nejvíce úmrtí s koronavirem od 12. března, je jich 146. První dávku očkování má za sebou skoro 90 procent dospělých.
Souhrn nejdůležitějších událostí
Vývoj a domácí výroba průlomové vakcíny proti covidu-19 od německé společnosti BioNTech by letos mohly zvýšit růst největší evropské ekonomiky až o půl procentního bodu. Německá ekonomika by letos mohla vykázat růst asi o čtyři procenta po loňském propadu o 4,6 procenta způsobeném pandemií. To znamená, že BioNTech a jeho vakcína by se mohly podílet na letošním celkovém růstu hrubého domácího produktu (HDP) zhruba osminou. Uvedl to dnes ekonom institutu pro makroekonomickou politiku IMK Sebastian Dullien.
Německo od 11. října nebude až na výjimky nabízet bezplatné testy na koronavirus. Dnes se na tom dohodla kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí. Německo tak zvyšuje tlak na to, aby se lidé nechali očkovat proti nemoci covid-19.
"Dnes jsme v jiné situaci, vakcín máme dostatek, proto očkování musíme co nejvíce propagovat," řekla na tiskové konferenci Merkelová. Kancléřka zdůraznila, že přístup k bezplatným rychlotestům budou mít lidé, kteří očkováni zatím být nemohou, mimo jiné těhotné nebo nemocní.
Aplikace Tečka, s jejíž pomocí lidé mohou prokazovat, že jsou očkováni proti koronaviru, otestováni nebo po nemoci, nově zobrazuje certifikáty modrou barvou. Důvodem změny je podle mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie Lukáše Trnky to, že pro uznání bezinfekčnosti platí v různých zemích EU různé podmínky. Zatímco v Česku je doklad o očkování do 14 dnů po druhé dávce dvoudávkové vakcíny neplatný, v některých zemích stačí k prokázání bezinfekčnosti už první dávka. Dřívější červené či zelené podbarvení mohlo být při cestování matoucí.
Podbarvení samotného QR kódu se změnilo na neutrální modrou, zejména pro snadnění použití v zahraničí.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) August 10, 2021
Stále platí, že rozhodující je informace, kterou obsahuje QR kód. K jeho kontrole slouží aplikace čTečka.
Odmítali očkování proti koronaviru, ale teď jsou jich plné nemocnice. Spojené státy zažívají další velkou vlnu nákaz:
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se předběžně dohodla s bulharským dodavatelem na výměně léku huvemec s ivermektinem, kterému v srpnu končí expirace. Na skladě má 2500 balení. Část vymění za stejné léky s delší dobou expirace, část za jiné léky. Novinářům to v úterý řekl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Svatá Anna používala ivermektin jako součást léčby pacientů s nemocí covid-19. Podala ho 150 lidem. Na účinky antiparazitika v souvislosti s koronavirem, jehož podání kritizovali někteří odborníci, dělá nemocnice studii.
Plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková uvedla, že v letadle do Tokia seděla blízko lékaře Voráčka, prvního pozitivně testovaného Čecha na olympijských hrách. Primární problém vidí v tom, že se na palubu dostal nakažený cestující. "Cítím snahu problém bagatelizovat a přehodit na nás sportovce, že jsme nebyli zodpovědní. To mě na tom všem mrzí asi nejvíc," uvedla Nausch Sluková.
V Izraeli se za 24 hodin potvrdilo 6275 nákaz koronavirem, což je nejvíce od února a zhruba trojnásobek oproti denním přírůstkům před dvěma týdny. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje nová protikoronavirová opatření, další lockdown ale vyloučilo a vyzvalo obyvatele, kteří se ještě nenechali očkovat proti covidu-19, aby tak učinili. Očkovaným starším 60 let doporučila vláda nechat si aplikovat třetí dávku.
Proti covidu-19 není očkováno zhruba 560 000 obyvatel Česka starších 60 let, tedy asi 19 procent populace v tomto věku. Mezi kraji se proočkovanost liší, mírně nižší je na Moravě. Na Vysočině vakcinaci nepodstoupilo méně než 17 procent seniorů, o něco více ve Středočeském kraji a Praze. Nejnižší proočkovanost má Moravskoslezský kraj, kde vakcínu dostaly jen asi tři čtvrtiny seniorů. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, která dostávají zástupci samospráv, tedy kraje a obce.
"Celkově data opět ukazují na pozitivní posun v proočkovanosti. K pozitivnímu posunu došlo zejména v příhraničních oblastech Karlovarského kraje. Nadále ale data ukazují na asi deset většinou příhraničních oblastí republiky, kde je proočkovanost relativně nízká, a to i ve více navzájem blízkých obcích. V těchto lokalitách by na podzim mohla vznikat plošně větší ohniska nákazy," napsal v komentáři k datům ředitel ústavu Ladislav Dušek.
Do konce srpna rozveze Správa státních hmotných rezerv tři čtvrtiny vakcinačního materiálu, jde o víc než osm milionů injekčních stříkaček a stejné množství jehel, určené jsou do všech krajů a do fakultních nemocnic. Čtvrtinu materiálu ve svých skladech si správa nechá jako rezervu, řekl v úterý novinářům její předseda Pavel Švagr.
Aktuálně 👉 distribuce na základě žádosti @ZdravkoOnline o uvolnění celkem ¾ nouzových zásob jehel a stříkaček jak pro aplikaci očkování, tak pro ředění očkovací látky.
— @rezervy_SSHR (@rezervy_SSHR) August 10, 2021
První zásilka putuje do Plzeňského kraje 🚛
Vývoj epidemické situace se značně liší v jednotlivých regionech. Z krajů zůstává nejhorší situace v Praze, kde připadá na 100 000 obyvatel 23 případů za poslední týden, následuje Olomoucký kraj se 14 nakaženými a Středočeský s Plzeňským, které mají oba 13 případů. Naopak nejnižší incidenční číslo je ve Zlínském a Karlovarském kraji, kde evidují v posledních sedmi dnech na 100 000 obyvatel čtyři pozitivně testované. Z okresů je na tom dál nejhůř Olomoucko, kde je incidenční číslo 25. Naopak okresy Český Krumlov, Kroměříž nebo Jeseník za uplynulý týden nehlásí žádný případ koronaviru.
Proti covidu se v pondělí nechalo naočkovat skoro 53 000 lidí, zhruba stejně jako před týdnem. Od začátku vakcinace na konci loňského prosince zdravotníci v Česku aplikovali přesně 10 727 947 dávek vakcíny. Ukončené očkování má v Česku víc než pět milionu lidí, tedy necelá polovina všech obyvatel. Nyní se mohou očkovat lidé nad 12 let.
V pondělí laboratoře v Česku zachytily 168 případů koronaviru, o 16 víc než před týdnem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou od pátku. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se třetím dnem drží těsně nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. K dnešku zůstalo stejně jako předchozí den na hodnotě 1,06. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Očkovat proti covidu se od začátku července mohou nechat i děti starší dvanácti let. Zatím jich však mnoho není. Rodiče často k očkování nevidí důvod, když děti mívají jen mírný průběh nemoci. Odborníci však upozorňují, že i pro ně může covid představovat riziko.
Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů serveru coronavirus.jhu.edu překročil hranici 4,3 milionu. V červenci přibylo 100 000 mrtvých za 16 a deset dní, nyní to bylo za 11 dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo přes 617 000 lidí. Následují Brazílie (563 000 mrtvých), Indie (428 000), Mexiko (244 000) a Peru (197 000).
Americký stát Arkansas v pondělí zaregistroval nejvyšší množství lidí hospitalizovaných s covidem-19 od začátku pandemie. Jižanský stát patří v USA k nejméně proočkovaným, uvedla agentura AP.
Počet lidí v nemocnicích s covidem ve zhruba třímilionovém Arkansasu za posledních 24 hodin vzrostl o 103 na celkových 1376. Dosavadní maximum z ledna tohoto roku bylo o pět hospitalizovaných nižší. Na 20 lidí za poslední den zemřelo.
Konec bezplatných testů na koronavirus, více výhod pro očkované a hledání možností, jak předejít očekávané podzimní vlně nemoci covid-19, to jsou témata dnešního jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry německých spolkových zemí.
Z dosavadních prohlášení německých představitelů včetně ministra zdravotnictví Jense Spahna je jasné, že nabídka bezplatného testování na koronavirus skončí. Nejčastěji se hovoří o polovině října. Vláda a spolkové země tak chtějí zvýšit tlak na obyvatele 83milionového Německa, aby se nechali očkovat.
Německo za uplynulý den oznámilo 2480 nových případů koronavirové infekce. Vyplývá to ze statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Za minulé pondělí země zaznamenala 1766 nakažených, napsala dnes agentura DPA.
Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden, dále roste. Nyní je na hodnotě 23,5. O den dříve činila 23,1, před týdnem 17,9. Incidence je v Německu jedním z údajů, na jehož základě tamní úřady rozhodují o koronavirových opatřeních. DPA podotýká, že do budoucna se počítá s přikládáním větší důležitosti dalším ukazatelům, jako je například počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích.
Americké ministerstvo obrany chce od 15. září nařídit příslušníkům ozbrojených sil Spojených států očkování proti covidu-19. Pokud americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) brzy plnohodnotně schválí vakcínu Pfizer/BioNTech, mohlo by to být ještě dříve. Informuje o tom dnes agentura AP. Ta zároveň připomíná, že už nyní existuje při povinném očkování řada výjimek, například pro lidi, kteří v minulosti měli vážnou reakci po očkování. Prezident Joe Biden záměr Pentagonu podpořil.
Kampaň, která má za cíl motivovat lidi k očkování, už stála Česko více než 50 milionů korun. Minimálně části z ní si dosud všimlo téměř 80 procent populace. Oslovení odborníci však tvrdí, že kampaň je stále nedostatečná a necílí více na lidi, kteří s vakcinací stále otálí.
Ve francouzských barech, kinech, nemocnicích a vlacích se ode dneška vyžadují takzvané zdravotnické pasy, které mají podobu QR kódu a mají prokázat, že jejich držitel nemá covid-19. Na některých místech se ale pasy dnes ještě striktně nekontrolovaly a podobně to podle vlády bude po celý první týden, informuje agentura AFP. Zákon, který zavádí nutnost těchto pasů, ve Francii už dříve vyvolal protesty.
V nemocnici se podle úřadů nachází celkem 651 lidí, včetně 308 pacientů s covidem-19, poznamenala BBC. Oběťmi výpadku kyslíku se stali pacienti, kteří byli ve vážném stavu.
"Na jednotce intenzivní péče bylo dohromady 71 lidí. Devět lidí zemřelo, 62 pacientů zůstává ve vážném stavu," citoval TASS nejmenovaný zdroj z místních zdravotních úřadů. Dříve úřady podle listu Vedomosti informovaly o sedmi mrtvých a dvou pacientech ve vážném stavu.
Devět pacientů s covidem-19 zemřelo kvůli nedostatku kyslíku v nemocnici ve Vladikavkazu, správním středisku Severní Osetie na jihu Ruska. Informovala o tom agentura TASS. Desítky dalších pacientů na jednotce intenzivní péče bojují o život. Případem se na místě zabývají vyšetřovatelé z federální kriminální ústředny.
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi stále trpí následky covidu-19, který prodělal loni v září. V dnešním rozhovoru v listě La Stampa čtyřiaosmdesátiletý podnikatel uvedl, že mu nemoc trvale způsobuje únavu. Berlusconi byl v uplynulých měsících v souvislosti s covidem-19 opakovaně v nemocnici.
Většina lidí, kteří v Izraeli dostali třetí dávku vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech, pociťovala stejné či mírnější vedlejší účinky než po druhé dávce. S odvoláním na první výsledky izraelského průzkumu o tom napsala agentura Reuters. Izrael zhruba před deseti dny začal nabízet třetí posilující dávku vakcíny osobám starším 60 let. Krok má pomoci zpomalit šíření vysoce nakažlivější mutace delta.
Vakcína první generace, kterou na covid-19 vyvinula německá společnost BioNTech ve spolupráci s americkou firmou Pfizer, funguje i proti mutacím koronaviru, jako je kmen delta, a v tuto chvíli není třeba ji uzpůsobovat. Prohlásil to dnes výkonný ředitel BioNTechu Ugur Şahin, kterého citovala agentura AFP.
Vakcína první generace od firem BioNTech a Pfizer funguje i proti mutacím, jako je delta. Zatím není třeba ji uzpůsobovat, uvedl šéf BioNTechu.
Odborníci už detekovali také další podtypy delta mutace koronaviru. U zhruba 20 případů v ČR se čeká na definitivní potvrzení typu delta plus, za poslední týden žádný vzorek nepřibyl. Zatím ale není jasné, jestli se bude v nakažlivosti nebo průběhu onemocnění od původní delta významně lišit nebo jakým způsobem ovlivní účinnost vakcíny.
Po ukončeném očkování proti covidu- 19 se v Česku nakazilo touto nemocí zhruba 4570 lidí z 5,08 milionu očkovaných. To je asi 0,9 promile. Po první dávce očkování mělo nákazu asi 23 300 lidí, což je asi 0,5 procenta z celkového počtu očkovaných. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Obsazenost tuzemských hotelů za červenec byla podle dat nejrozšířenějšího rezervačního a recepčního systému v České republice Previo o 15 procent vyšší než před pandemií koronaviru, tedy v roce 2019. Nejvíce hostů využilo ubytování ve Zlínském, Jihomoravském a Pardubickém kraji. Pražským hotelům se oproti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci zvýšila obsazenost o 21 procent, oproti roku 2019 byla ale o 21 procent nižší. Poptávku táhnou hlavně Češi. Domácí sezona by se mohla prodloužit do podzimních měsíců, i údaje o obsazenosti na září jsou slibné. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat společnosti Previo.
Očkovací centrum v Hustopečích, které provozovala od března brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny, dnes odpoledne ukončilo svůj provoz. Celkem naočkovalo 48 000 lidí, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. "Myslím si, že naše očkovací centrum splnilo to, co se od něj očekávalo - totiž že jsme očkování přiblížili lidem z okolí tak, aby nemuseli jezdit do krajských nebo fakultních nemocnic," uvedl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.
Podezření na variantu koronaviru delta je podle Státního zdravotního ústavu u 97 procent pozitivních vzorků. Před týdnem bylo u 90 procent. Za poslední týden bylo metodou diskriminačního PCR vyšetřeno 1787 vzorků, informoval dnes v tiskové zprávě Státní zdravotní ústav.
Proticovidová opatření ve školách zřejmě ovlivní i podobu rozvrhů. Podle ředitele základní školy ve Velvarech na Kladensku Petra Doška se změny dotknou především volitelných předmětů, důvodem je podmínka, aby se nemísily děti z různých tříd. Osobně by uvítal, pokud by protipandemický systém více reagoval na lokální situaci, protože například podle dostupných informací je nyní ve spádové oblasti velvarské školy jeden případ covidu, řekl ředitel.
Kubánská vláda oznámila v neděli 9427 nákaz koronavirem za předchozí den, jde o třetí nejvyšší denní údaj od počátku pandemie covidu-19. Na Kubě se dosud prokázalo přes 458 tisíc případů nákazy tímto koronavirem, z toho 200 400 za minulý měsíc. V neděli oznámilo kubánské ministerstvo zdravotnictví také 83 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19, čímž celkový počet takových úmrtí v zemi dosáhl 3438.
Šíření koronavirové nákazy na Slovensku se v posledním období mírně zrychluje, počty nových odhalených případů infekce ale nadále představují jen zlomek předchozí silné vlny. V závěru minulého týdne laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily 19 infikovaných, což je za neděli nejvyšší hodnota od konce května. O víkendech v zemi obvykle výrazně klesá počet provedených testů na koronavirus.
Výrobce zdravotnických lůžek Linet už má přes 70 procent očkovaných zaměstnanců, což je klíčový předpoklad pro uvolnění přísných opatření. Ode dneška proto mohou pracovat bez respirátorů. Firma má vlastní protiepidemický plán, uvedla v tiskové zprávě za Linet Daniela Benešová.
Očkovací centrum proti nemoci covid-19 na výstavišti v Brně ukončí svou činnost k 31. srpnu. Řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní budou v areálu postupně začínat veletrhy a není vhodné tam mít i očkovací centrum. Od září se bude očkovat v areálu Fakultní nemocnice Brno. Podle její mluvčí Veroniky Plaché bude denní kapacita až 1500 dávek.
Nemocnice Břeclav ode dneška nabízí očkování proti nemoci covid-19 bez předchozí registrace. Mluvčí nemocnice Eliška Windová řekla, že za první hodinu využilo možnosti šest lidí. Možnost očkovat se bez registrace nabídnou v tomto týdnu i další krajská očkovací centra.
Reprodukční číslo se druhý den drží nad hodnotou jedna, nyní je 1,06. V neděli testy odhalily 103 případů covidu, o 26 víc než před týdnem.
Čínské město Wu-chan, které má zhruba 11 milionů obyvatel, dokončilo masivní plošné testování na koronavirus. S odkazem na dnešní oznámení místních úřadů o tom informuje agentura AFP. Město, kde se na sklonku roku 2019 potvrdily první případy nákazy novým koronavirem, se rozhodlo přistoupit k plošnému testování, protože se tam poprvé od poloviny loňského roku objevily případy lokálního přenosu infekce.
Zemím Evropské unie se navzdory pomalému začátku podařilo v proočkovanosti proti nemoci covidu-19 dohnat Spojené státy. V unijní sedmadvacítce byla v polovině února nejméně jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 naočkovaná méně než čtyři procenta obyvatel, ale ve Spojených státech 12 procent. Aktuálně v zemích EU dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 60 procent obyvatel, zatímco v USA je to méně než 58 procent. Uvedla to agentura AP.
Do konce srpna se podle premiéra Babiše rozhodne o protilátek na covid-19 jako dokladu bezinfekčnosti i případné třetí dávce očkování.
Ve Vietnamu se za uplynulý den potvrdila nákaza koronavirem u dalších 9690 lidí, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z dnešních dat vietnamského ministerstva zdravotnictví. V sobotu tato asijská země se zhruba 98 miliony obyvatel hlásila 7334 nově nakažených.
Třetí, posilovací dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Izraeli přes 420 000 lidí nad 60 let, což odpovídá více než třetině této věkové skupiny obyvatel. V neděli to na tiskové konferenci řekl šéf izraelské vlády Naftali Bennett.
Malajsie uvolní část protikoronavirových restrikcí v osmi ze svých států. Týkat se to ale bude pouze osob, které byly plně naočkovány proti covidu-19. Oznámil to dnes malajsijský premiér Muhyiddin Yassin.
V Íránu přibylo za uplynulý den 39 619 případů nákazy novým koronavirem a 542 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. To je nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie. S odvoláním na íránské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. V zemi, která má zhruba 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 4,1 milionu lidí. Z nich 94 015 nákaze podlehlo.
Na Filipínách přibylo za uplynulý den 9671 případů nákazy koronavirem a 287 úmrtí souvisejících s nemocí covidem-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Jde o nejvyšší denní nárůst počtu mrtvých v souvislosti s covidem od 9. dubna. S odvoláním na filipínské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura Reuters.
Celkem se v této asijské zemi, která má přibližně 110 milionů obyvatel, od začátku pandemie nakazilo 1,66 milionu lidí. Z nich 29 122 nákaze podlehlo.
Německo za uplynulý den zaznamenalo dalších 3127 případů nákazy koronavirem a čtyři úmrtí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nakažených je výrazně vyšší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 2097 infekcí.
V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nemoci covid-19 nakazilo přes 3,79 milionu lidí a 91 782 jich zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo více než 3,67 milionu lidí.
Takzvaná sedmidenní incidence, která vyjadřuje, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, od 6. července stoupla ze 4,9 na dnešních 22,6. V sobotu byl tento ukazatel na hodnotě 21,2.
Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, je podle aktuálních dat druhým dnem 11. Z regionů je nejhorší situace v Praze, kde připadá na 100 000 obyvatel 22 případů za poslední týden. Následuje Plzeňský kraj, kde incidence stagnuje na 16.
Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, eviduje ministerstvo zdravotnictví 1 674 906 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila a 30 363 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. V tomto týdnu registrují statistiky zatím tři úmrtí s nákazou, tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mohou měnit.
Počet lidí, kteří musí být hospitalizovaní, se v poslední době výrazně nemění, pohybuje se kolem padesátky. V sobotu vyžadovalo nemocniční péči 52 nakažených covidem, z toho 13 jich bylo ve vážném stavu.
Očkování proti covidu v sobotu podstoupilo zhruba 21 000 lidí, což je téměř o 6000 méně než před týdnem. K sobotnímu večeru bylo v Česku aplikováno 10 652 947 dávek vakcíny, ukončené očkování má téměř 5,07 milionu lidí.
Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo nad jedničku, k dnešku je 1,02, předtím bylo 20 dní pod ní.
V osmi dalších japonských prefekturách dnes začala platit přísnější opatření proti šíření koronaviru. Provozovatelé restaurací byli vyzváni, aby zkrátili otvírací dobu a přestali podávat alkohol, informovala agentura Kjódó.
Omezení se týkají prefektur Fukušima, Ibaraki, Točigi, Gunma, Šizuoka, Aiči, Šiga a Kumamoto. Částečný stav nouze a s tím spojená preventivní opatření tak nyní platí v 13 japonských prefekturách. V šesti dalších prefekturách, včetně metropole Tokia, které hostí letní olympijské a paralympijské hry, byl už dříve zaveden úplný stav nouze.
V sobotu v Česku přibylo 152 nově nakažených koronavirem. V porovnáním s minulým týdnem jde o nárůst o 36 případů.
V sobotu se v Berlíně sešlo kolem 3000 lidí na velkém pikniku na neobvyklém místě - usedli ke stolům na přistávací dráze bývalého letiště Tegel. Stoly byly uspořádány tak, že při pohledu ze vzduchu zobrazovaly slova Berlin loves you (Berlín vás miluje) a velké srdce. Jídlo a pití si hosté zajišťovali sami, ale podle pořadatelů byl v nabídce také malý catering zdarma. Různí umělci zajistili kulturní a hudební program. Večeře svobody, jak byla akce nazvána, má dát signál, že "Berlín je zpět!" a znovu láká turisty po mnoha měsících pandemie koronaviru.
𝗕𝗲𝗿𝗹𝗶𝗻 𝗙𝗿𝗲𝗲𝗱𝗼𝗺 𝗗𝗶𝗻𝗻𝗲𝗿#Berlin’s message to the world in 3... 2... 1... ❤️#berlinlovesyou! ❤️ pic.twitter.com/0M113TfHSa
— visitBerlin (@BerlinTourism) August 7, 2021
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 9. srpna 2021.
⚠️ @ZdravkoOnline aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 9. srpna. Takzvaný semafor upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná protiepidemická opatření. V tmavě červené 🔴⚫ kategorii bude Monako. pic.twitter.com/nYfh87ucz9
— MZV ČR (@mzvcr) August 6, 2021
Česká republika má za uplynulé dva týdny 23 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 27 případů), a je tak třetí mezi sousedními zeměmi. Druhé je Německo s počtem 39 případů na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 29). Nejhorší ze sousedních zemí je už třetí týden Rakousko, kde evidují 70 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, před týdnem to bylo 61.
Statisíce lidí dnes v Paříži čtvrtý týden v řadě vyrazily do ulic na protesty proti zdravotním pasům potřebným ke vstupu na různá veřejná místa a povinnému očkování zdravotníků proti covidu-19, které ve čtvrtek schválila Ústavní rada, nejvyšší soudní instance v zemi.
Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic po celé zemi 237 tisíc lidí, z toho 17 tisíc v Paříži. Oponenti zdravotních pasů tvrdí, že jde o omezení osobní svobody. Protesty se konaly také třeba v Nice nebo Montpellieru. Demonstranti nesli plakáty s nápisy jako "Ne diktatuře" nebo "Macrone, nechceme tvoje zdravotní pasy".
Od pondělka se lidé budou muset v restauracích, kavárnách, sálech kin, divadel a koncertních síních nebo před cestami letadlem, vlakem a autobusem na dlouhé vzdálenosti prokazovat průkazy s potvrzením o očkování, prodělání nemoci covid-19 či negativním testu na koronavirus. Proti zdravotním pasům a povinnému očkování zdravotníků a hasičů, které je v zákoně rovněž zahrnuto, se ve Francii poslední tři víkendy masivně protestovalo. Zdravotní pasy podle jejich odpůrců prohlubují nerovnosti mezi občany, diskriminují chudší vrstvy obyvatelstva a omezují svobodu.
V Rusku byl zaznamenán případ, kdy jediný člověk trpící covidem-19 nakazil dalších 1500 lidí, uvedla státní agentura TASS s odvoláním na experta Alexandra Semjonova, jenž v Jekatěrinburgu na Urale řídí pobočku státního vědeckého střediska virologie a biotechnologií Vektor. Jeden člověk nakažený koronavirem přitom v průměru nakazí dva až tři lidi, v případě varianty delta pět až šest lidí. Superpřenašeč ale průměr vysoce překonává. V některých ruských regionech může podíl superpřenašečů na rozšíření nákazy podle Semjonova dosahovat 80 procent i více. Může se jednat třeba o lidi cestující bez roušky v přeplněných dopravních prostředcích nebo o pokladní v supermarketech, které si nechrání dýchací cesty.
V Rakousku za poslední den přibylo 607 nových případů koronavirové infekce, nejvíce od poloviny května. Dnes o tom s odvoláním na statistiky ministerstva zdravotnictví informovala agentura APA. Za poslední týden každý den přibývalo v průměru necelých pět stovek nakažených.
Od začátku pandemie se v této zemi s 8,9 milionu obyvatel koronavirem nakazilo 662 529 lidí, z nich 10 750 zemřelo. Bilance úmrtí se za poslední den zvýšila o dva. V rakouských nemocnicích nyní leží 146 pacientů s covidem-19, intenzivní péči potřebují čtyři desítky z nich.
Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, potvrdily laboratoře 1 674 726 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila a 30 363 lidí podle aktualizovaných dat s onemocněním covid-19 zemřelo. V tomto týdnu eviduje ministerstvo zatím tři úmrtí s nákazou, tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mohou měnit.
V Česku přibylo v pátek v mezitýdenním srovnání asi o desítku víc potvrzených případů covidu. Laboratoře jich odhalily 147, minulý pátek to bylo 139.
Ve Spojených státech nyní každý den přibývá v průměru 100 000 nových případů koronavirové infekce. Agentura AP připomíná, že nákaza se v zemi naposledy tak rychle šířila při zimní vlně epidemie. Za současným nárůstem stojí vysoce nakažlivá varianta delta, která se poprvé objevila v Indii.
AP uvádí, že ještě koncem července Spojené státy zaznamenávaly průměrně okolo 11 000 nových případů denně, nyní se jejich počet vyšplhal na 107 143.
Organizátoři olympijských her v Tokiu na úvod předposledního dne oznámili, že se u účastníků her objevilo 22 dalších případů nákazy koronavirem. Mezi pozitivně testovanými nicméně nebyl žádný sportovec.
Celkový počet infikovaných lidí v souvislosti s olympijskými hrami se zvýšil na 404, z toho bylo 32 obyvatel olympijské vesnice. Od 1. července bylo provedeno u účastníků her téměř 600 tisíc testů na covid-19.
Epidemická situace se ve většině Spojeného království zlepšuje, ukazují data, která dnes zveřejnil britský statistický úřad (ONS).
Podle jeho týdenního hlášení počty infikovaných klesají v Anglii, Skotsku a Walesu, ale ne v Severním Irsku. Nejznatelnější je přitom pokles počtu infikovaných mezi mladšími věkovými skupinami. Například v Anglii v týdnu do 31. července připadal jeden nakažený na 75 lidí. O týden dříve ale statistický úřad evidoval jednoho nakaženého na 65 lidí.
Do vnitřních prostor některých berlínských nočních klubů a diskoték se v noci na sobotu po více než roce vrátil tanec a bujaré veselí. Klubové akce jsou součástí pilotního projektu, jehož úkolem je zjistit podmínky, za kterých je bezpečné za epidemie covidu-19 provozovat tento druh podniků, uvedla agentura DPA.
Návštěvníci nemusejí na akcích nosit roušky ani dodržovat rozestupy, musejí se ale nechat otestovat.
"Padesát procent Američanů (všech věkových skupin) je nyní naočkovaných. Pokračujme dál!" napsal naTwitteru Shahpar. Dvě dávky látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna nebo jednu dávku vakcíny společnosti Johnson & Johnson tak v USA dostalo už přes 165 milionů lidí. Hranici 50 procent naočkovaných dospělých USA překročily koncem května.
Friday just in: +821K doses reported administered, including 565K newly vaccinated. 7-day average of newly vaccinated is up 11% from last week and 44% over past 2 weeks. 50% of Americans (all ages) are now fully vaccinated. Keep going! 🇺🇸
— Cyrus Shahpar (@cyrusshahpar46) August 6, 2021
Ve Spojených státech je proti covidu-19 plně naočkována už více než polovina veškerého obyvatelstva. Na Twitteru to uvedl Cyrus Shahpar, který shromažďuje data o šíření koronaviru pro Bílý dům.
V USA nicméně nadále roste denní počet nových případů nákazy, přičemž tempo vakcinace se jen velmi pozvolna zvyšuje po zhruba dvouměsíčním výrazném poklesu, který začal v polovině dubna. V USA se dnes začaly otevírat některé školy a v řadě států se nadále vedou spory o to, zda bude možné přikázat žákům nošení roušek v učebnách.
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: