Zaměstnanci, které nikdo nechce. Pandemie otočila šance na trhu práce

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 15. 8. 2021 14:49
Léta patřili na trhu práce k odstrkovaným - mladí lidé bez praxe, ženy po rodičovské, starší uchazeči 55+. Firmy při náborech dávaly přednost ostatním kandidátům, hledání práce tak pro ně bylo komplikovanější. Nyní se podle expertů dočkali i oni. Trh práce je vyčerpán, "ideální" kandidáti jsou rozebraní a zaměstnavatelé se otáčí i k těmto skupinám. Nálepku "nevhodných" ovšem dostali jiní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V Česku je nyní historicky největší počet volných pracovních míst - 358 tisíc pozic. A to jsou jen volná místa nahlášená na úřadech práce. Podle personalistů firmy nyní berou za vděk i lidmi, kteří byli dříve v konkurzech málo úspěšní.

"V posledních měsících se opět otevřelo velké množství pracovních míst a firmy mají velký problém tato místa obsadit. Co se týká skupin dříve znevýhodněných na pracovním trhu, situace se velmi zlepšila, a to i v důsledku covidové krize. Firmy se stávají flexibilnějšími a je patrná snaha o vytváření pestrého pracovního prostředí, zejména ve velkých firmách a korporacích," hodnotí situaci Jan Nezkusil z personální společnosti Hays, která se zaměřuje především na kancelářské profese. 

  • Pandemie dala šanci lidem dlouhodobě znevýhodněným, našla ovšem nové "nešťastníky". Na následujících kartách zjistíte, nejen kdo si během pandemie polepšil, ale také kdo bude mít teď hledání práce těžší. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy