Kontrarozvědka má dvacítku nových zpravodajců. Další posily mají brzo následovat

Radek Nohl Radek Nohl
16. 11. 2015 20:36
V Bezpečnostní informační službě působí nově zhruba patnáct až dvacet lidí, kteří přišli po letní náborové kampani. V tuzemské kontrarozvědce chtěly pracovat stovky lidí. Nakonec ale uspěla jen hrstka z nich. Kontrarozvědka přijala nové zpravodajce poté, co dostala více peněz. Jen v letošním roce je rozpočet BIS oproti roku 2014 vyšší o zhruba 50 milionů korun. Další lidi přijdou příští rok. S teroristickými útoky ve Francii to však přímo nesouvisí.
BIS přijala až dvě desítky nových lidí.
BIS přijala až dvě desítky nových lidí. | Foto: ČTK

Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) po letní náborové kampani posílila řady svých zpravodajců - přijala necelé dvě desítky nových lidí. Další přijme zřejmě v následujících měsících, kdy má od vlády přislíbené desítky milionů navíc.

Náborová kampaň kontrarozvědky odstartovala poté, co premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že tajná služba dostane více peněz. "Přihlásily se nám stovky lidí. Ten výběr byl velice přísný. Sítem nakonec prošlo jen patnáct až dvacet lidí," řekl mluvčí BIS Jan Šubert.

Na zájemce o práci v tajné službě čekala důkladná prověrka: psychologické i fyzické testy. I když jimi prošli, stačit to nemuselo. Poté si náboráři "proklepli" také příbuzné uchazečů.

Další posilování bude brzy následovat. Rozvědka tvrdí, že v posledních letech měla peněz nedostatek, a tak se nemohla dostatečně rozvíjet. Teď se prý situace obrací. Větší objem finanční prostředků vláda uvolnila právě v době, kdy se situace v Evropě přiostřuje a v pátek teroristé zaútočili v Paříži.

Kromě nových lidí si tajná služba podle Šuberta pořizuje také moderní techniku. Premiér Bohuslav Sobotka kontrarozvědce slíbil desítky milionů korun navíc každý rok. V posledních letech se rozpočet kontrarozvědky pohyboval okolo 1,1 miliardy korun. Klesal od roku 2009, ale letos se dočkal navýšení o 50 milionů. 

V příštím roce by se výdajová část rozpočtu BIS měla podle poslance ČSSD Richarda Dolejše zvýšit o zhruba dvacet procent. "To pochopitelně posílí BIS jak v personální oblasti, tak i v oblasti modernizace technického a materiálního zabezpečení. Je to důležité z hlediska boje proti terorismu," uvedl Dolejš, který je členem komise pro kontrolu činnosti tajné služby.

Stovky milionů navíc

Více peněz by měl dostat také Úřad pro zahraniční styky a informace. Poté, co do jeho čela nastoupil Jiří Šašek, začala tato civilní rozvědka zpracovávat novou koncepci. A podle mluvčího Jaroslava Hrbka počítá s tím, že v dalších deseti letech dostane stovky milionů navíc.

"Dokumentem reagujeme na stále trvající i nové hrozby a na očekávanou predikci vývoje bezpečnostní situace ve světě," popsal Hrbek. Podle něj ne všechna opatření nutně znamenají, že by se měl rozpočet rozvědky zvyšovat. "Bez jeho částečného navýšení by však naplnění koncepce nebylo možné," doplnil Hrbek.

Podobně jako BIS také Úřad pro zahraniční styky a informace personálně posiluje. Hledá operativce, analytiky nebo lidi pro oblast logistiky. Kolik jich ale letos rozvědka přijala, mluvčí říct odmítá.

Kontrarozvědka přijala 7500 depeší

BIS po útocích v Paříži nemá podle Šuberta žádné poznatky o tom, že by České republice hrozilo nějaké nebezpečí.

Tuzemská rozvědka podle něj spolupracuje se 65 zahraničními zpravodajskými službami. "V loňském roce jsme přijali asi 7500 depeší. Sami jsme jim předali 1400 dokumentů a zpráv," prohlásil Šubert.  

Informace BIS dostává také o tom, zda do Čech míří nějaká podezřelá osoba. Premiér Sobotka v pondělí uvedl, že člověk spojovaný s pátečním útokem v Paříži přes Českou republiku dvakrát cestoval. Bylo to před pěti a sedmi roky.

 

Právě se děje

Další zprávy