Jeden z atentátníků před lety cestoval přes Česko, řekl Sobotka po jednání s tajnými službami

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 16. 11. 2015 15:12
Jeden z atentátníků, kteří v pátek útočili v Paříži, v minulosti dvakrát projížděl přes Českou republiku. Po poradě s tajnými službami a představiteli armády a policie to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Informace tehdy čeští zpravodajci předali francouzským kolegům. Podle premiéra bude kvůli úternímu výročí 17. listopadu v ulicích více policistů.
Foto: ČTK

Praha - Pařížské atentáty mají i českou stopu. Jednoho z atentátníků před pěti a sedmi lety sledovaly zdejší tajné služby, když přes Česko cestoval. "Tyto informace byly v té době poskytnuty francouzské straně," řekl po jednání s ministry vnitra a obrany a zástupci bezpečnostních složek premiér Bohuslav Sobotka bez dalších podrobností.

Dodal však, že na bezpečnostní opatření přijatá po útocích tato informace nebude mít vliv. "Bezpečnostní opatření zavedená po atentátech zůstávají na stávajícím stupni. To, co se po dohodě se slovenskou stranou změnilo, je rozšířený monitoring na česko-slovenské hranici," uvedl šéf kabinetu po pondělní schůzce, která trvala přibližně půldruhé hodiny.

Kvůli atentátům však v úterý, kdy Česko slaví výročí sametové revoluce, bude v ulicích nasazeno více policistů. "Máme určité avízo, že některé extremistické skupiny by 17. listopad chtěly zneužít pro určitý projev své politiky. My jsme připraveni proti nim zasáhnout a jednoznačně ukázat, že stát ochrání své občany," podotkl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec.

Pondělní jednání navázalo na sobotní setkání předsednictva Bezpečnostní rady státu, na které mimořádně dorazil i prezident Miloš Zeman. Ten vyzval k "opevnění" Evropy, v pondělí se k němu připojil i vicepremiér Andrej Babiš. Ten ve videu na sociální síti mluví například o tom, že je potřeba zastavit příliv uprchlíků, mezi nimiž se mohou skrývat i teroristé.

"Je to vlastně naplnění té zlé předtuchy, že v rámci migrační vlny Islámský stát posílá do Evropy bojovníky, kteří mají za cíl vyvraždit naše lidi," upozornil na fakt, že dva z atentátníků do Evropy přišli právě v rámci migrační krize.

Kvůli aktuální situaci se v pátek neplánovaně sejdou ministři vnitra členských zemí. Chovanec na jednání bude hájit dosavadní postoj české vlády - tedy důslednější ochranu vnější hranice EU nebo zřízení společné pohraniční policie.

"V případě, že se budou uskutečňovat jakékoli relokace, vyhrazujeme si jednoznačně právo u každého provést z české strany důslednou bezpečnostní prověrku a jednoznačně si vyhrazujeme právo, abychom mohli odmítnout přijetí takových uprchlíků, u kterých budeme mít signály bezpečnostního rizika," zdůraznil premiér.

Bez pozemní operace to nepůjde, připustil Sobotka

Páteční útoky, k nimž se přihlásil Islámský stát, si zatím vyžádaly 129 obětí, desítky lidí ale zůstávají v kritickém stavu v nemocnicích. Premiér Sobotka v pondělí zopakoval, že je nutné proti radikálním islamistům vojensky zasáhnout. Snad vůbec poprvé pak připustil, že likvidace IS nebude možná bez pozemní operace.

"Není ale nezbytně nutné, aby to byly operace evropské armády. Evropa může poskytovat podporu jinou formou - například formou leteckých náletů, logistiky, může dodávat zbraně a munici, může cvičit evropskou armádu, cvičit bojovníky v Sýrii, kteří jdou proti Islámskému státu," vyjmenoval Sobotka některé z možností, jak by se osmadvacítka mohla do bojů proti teroristům zapojit.

Podle něj by k takové operaci mohlo dojít poté, co se rozšíří syrská vláda a v zemi zmítané válkou proběhnou volby. Předseda vlády však zároveň upozornil, že klíčovou záležitostí je dohoda mezi Ruskem a Spojenými státy.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy