Úřad pro zahraniční styky a informace

Kvůli zneužití pravomoci navrhl vyšetřovatel obžalobu Blahuta ze zpravodajských služeb

Pražské městské státní zastupitelství podalo návrh na obžalobu bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta, uvedl v úterý Deník N. Muž byl předloni v srpnu obviněn z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby kvůli hospodaření civilní rozvědky. Kvůli vysoké škodě za to v případě odsouzení hrozí až dvanáctiletý trest vězení.

"V uvedené věci bylo vyšetřování ukončeno a Vrchní státní zastupitelství v Praze byl předložen spisový materiál s návrhem na podání obžaloby," sdělil Deníku N dozorující státní zástupce Marek Bodlák. O dalším postupu bude podle něj rozhodnuto zhruba do dvou měsíců.

Bývalý zástupce ředitele je obviněný z toho, že údajně fiktivně nakoupil sledovacích zařízení, čímž tajná služba mohla přijít o 200 milionů korun. Podle dřívějších informací týdeníku Respekt se obvinění týká nákupu šesti speciálních odposlouchávacích přístrojů Agáta. Respekt uvedl, že nákup provázela řada podezřelých okolností, nepodařilo prý například prokázat, že je rozvědka či ministerstvo měly vůbec fyzicky k dispozici nebo že je úřad někam poslal.

Zdroj: ČTK

Zeman označil úřad pro zahraniční styky za zbytečný. Sejde se s šéfem kontrarozvědky, aby mu představil priority úřadu

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) mluvil na úterní schůzce na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o fungování Úřadu pro zahraniční styky a informace. Ředitel úřadu Marek Šimandl se s prezidentem brzy sejde, aby mu mohl práci rozvědky a její priority představit. Hamáček to řekl po jednání novinářům. Zeman před týdnem označil Úřad pro zahraniční styky a informace a kontrarozvědku Bezpečnostní informační službu za zbytečné.

Hamáček řekl, že se Zemanem mluvil především o úřadu kvůli vazbě služby na ministerstvo vnitra. "Panu prezidentovi jsem zrekapituloval, jaké změny proběhly za dobu, kdy jsem ministrem vnitra. Dohodli jsme se, že se v dohledné době se sejde s panem ředitelem Šimandlem, aby mu mohl práci služby a její priority odprezentovat," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Pokračovat