Rok od napětí kolem Koněva. Rusko o sochu nemá zájem, na Hradčany se ještě nepodívá

Jan Horák Jan Horák
29. 4. 2021 20:51
Už druhý týden je středobodem tuzemské politické debaty postoj České republiky k Rusku. Důvodem je zjištění tajných služeb a policie, že příslušníci ruské vojenské rozvědky se angažovali ve výbuchu muničních skladů ve Vrběticích roku 2014. Před rokem ovládala zdejší veřejnou diskusi jiná kapitola česko-ruských vztahů. Osud sochy maršála Koněva. Aktuálně.cz zjišťovalo, jak je to se sochou nyní.

Loni 22. dubna Aktuálně.cz informovalo, že Rusko prostřednictvím svého ministra obrany Sergeje Šojgua dopisem důrazně vyzývá Česko k navrácení sochy sovětského hrdiny druhé světové války maršála Rudé armády Ivana Stěpanoviče Koněva. O pět dní později tehdejší šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) Hospodářským novinám řekl, že je připravený zprostředkovat dialog obou stran o osudu sochy. Ten samý den Piráti prohlásili, že by se měla Rusku prodat.

Po roce od intenzivních diskusí, silných prohlášení a výhrůžek se jeví jako jasné jedno. Zatímco tehdy Rusko problematiku označovalo za věc národního zájmu, nyní o sochu nemá zájem. "Od toho incidentu nás ruská strana už nekontaktovala. Kvituju to s povděkem, protože jednání s ruskými diplomaty nebylo nic příjemného," řekl Aktuálně.cz starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Právě samospráva Prahy 6 v čele se starostou Kolářem stála na počátku sporu, jenž se rozhořel v česko-ruskou krizi. Socha stála na dejvickém náměstí Interbrigády. V září 2019 zastupitelé rozhodli, že na veřejné prostranství nepatří. Vedle zásluh z druhé světové války Koněv roku 1956 násilím rozprášil povstání Maďarů proti komunistickému režimu a o dvanáct let později se podílel na přípravě sovětské invaze do Československa.

Od nátlaku k mlčení

Loni 3. dubna nechal starosta Kolář sochu z náměstí odstranit. Týdeník Respekt poté informoval, že do Prahy dorazil ruský diplomat představující hrozbu pro trojici pražských politiků v čele s Kolářem. Starosta Prahy 6 se několik týdnů s policejní ochranou ukrýval na neznámém místě. Později česká kontrarozvědka zjistila, že příběh o nebezpečí pro Koláře a spol. vzešel z rivality dvou ruských zpravodajců.

"Nemůžeme nečinně přehlížet demolici památníku maršála Ivana Koněva. Žádám o předání památníku Ruské federaci v co nejkratším termínu. Čekáme od Vás informaci, kdy a kde k předání dojde. Pokud řešení této otázky vyžaduje finanční prostředky, jsme připraveni veškeré prostředky uhradit," psal ve zmíněném dopise ruský ministr obrany Šojgu svému českému protějšku Lubomíru Metnarovi (za ANO).

Když však loni v květnu Metnar odpověděl, že nakládání se sochou není v jeho kompetenci, Rusové se odmlčeli. Stejně jako se neozvali starostovi Kolářovi, další dopis kvůli Koněvovi nepřišel ani na ministerstvo obrany. Podobná situace panuje v resortu zahraničí. "Nedošlo k žádnému významnému posunu v debatách kolem sochy maršála Koněva," řekla Aktuálně.cz mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová.

Česká socha z roku 1980

Bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva se odhalila na náměstí Interbrigády v Praze 6-Bubenči 9. května 1980 u příležitosti 35. výročí osvobození Československa. Socha představovala Koněva v nadživotní velikosti, jak drží v ruce kytici šeříků. Právě šeříky dávali civilisté příslušníkům Rudé armády při jejím vstupu do Československa v květnu 1945. Autorem sochy je Zdeněk Krybus, podstavec vytvořil Vratislav Růžička.

Téma se mělo otevřít na česko-ruských konzultacích, na jejichž uspořádaní se po napětí kolem sochy a údajné hrozbě pro pražské politiky obě strany dohodly. Vláda Andreje Babiše pro jejich vedení jmenovala šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka. Rozhovory však ani nezačaly. V atmosféře nynější diplomatické krize kvůli ruskému útoku ve Vrběticích je jejich konání vyloučené.  

V depozitáři vedle Slovanské epopeje

Obdobně jako opadl ruský zájem o sochu, nekonají se vzájemné konzultace, tak se neděje nic ani na české straně. Sochu vlastní hlavní město Praha, ve správě ji má s dispozičním právem Praha 6. Od samosprávy ji má pronajaté Muzeum paměti 20. století. Instituce je přitom stále na počátku svého vzniku, nemá ani skutečné sídlo. Socha je uložená třeba vedle Slovanské epopeje v depozitáři v Měšicích u Prahy.

Zástupci muzea deklarují, že sídlo by chtěli zbudovat v Domě pážat na Hradčanech. Památkově chráněný objekt patří Praze. Právě tam by měla být k vidění Koněvova socha. "Ano, Muzeum paměti 20. století připravuje expozici, jejíž součástí má být i vystavení sochy v dobovém kontextu," řekl Aktuálně.cz ředitel muzea Jan Kalous.

Jenže ještě ani nezačala rekonstrukce objektu, aby se v něm muzeum mohlo usídlit. Ani není jisté, zda stavební práce započnou ještě letos. "Maximálně se o to s magistrátem snažíme. Byly zpracovány objemová studie a stavebně-technický průzkum objektu. Pravidelně ohledně projekčních a stavebních úprav komunikujeme s Magistrátem hlavního města Prahy," popsal aktuální stav projektu ředitel Kalous.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy