Česko vyhostilo dva ruské diplomaty kvůli kauze ricin. Rusko je rozčarované

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 6. 2020 18:40
Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, kdy jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Ruské velvyslanectví považuje vyhoštění diplomatů za nepřátelský krok a provokaci.
Zleva ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)
Zleva ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: ČTK

"Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS), jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice," vysvětlil okolnosti kauzy premiér Babiš.

Ruské velvyslanectví s postupem Česka nesouhlasí. Vyhoštění diplomatů považuje za nepřátelský krok založený na nepodloženém obviňování. "Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž od počátku byl založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou," uvedla ambasáda na svém Facebooku.

"Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog," dodala ambasáda. 

Podobně reagovalo také ruské ministerstvo zahraničí. Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost," uvedlo.

Česko jako svrchovaný stát ale podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území. Proto přistoupilo k vypovězení dvou ruských diplomatů. Poděkoval také BIS za výbornou práci, když dokázala případ rychle rozkrýt.

Rusko na rozhodnutí Česka o vyhoštění dvou ruských diplomatů odpoví, řekl to v první ruské reakci podle agentury Ria Novosti poslanec Vladimir Džabarov.

Podle informací Deníku N vyhostilo Česko šéfa ruského kulturního centra Andreje Končakova, o němž se předpokládalo, že je mužem, který ricin v polovině března do Prahy přivezl. Druhým je Končakovův podřízený Igor Rybakov, který je podle serveru do tohoto případu také zapojený. Oba pracují pro ruské tajné služby.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. "Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků," řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za personae non gratae (osoby nežádoucí). V diplomacii je obvyklé, že na vypovězení diplomatů druhý stát reaguje stejně. 

"K vyhoštění diplomatických zástupců kteréhokoli státu a jejich prohlášení za osoby nepřijatelné přistupujeme velmi zřídka, ve výjimečných situacích a po velmi zralé úvaze," doplnil ministr.

Je to adekvátní reakce, chválí opozice

Podle opozičních politiků je vyhoštění dvou ruských diplomatů adekvátní reakcí. Někteří míní, že by se měl počet lidí na ruské ambasádě dále snižovat.

"Oceňuji perfektní a profesionální práci BIS. Bylo by dobré, kdyby si Rusové vyřizovali svoje vlastní věci doma, a ne na ambasádě v České republice," uvedl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. "Současně chci ocenit i vládu, že k tomuto kroku přistoupila. Krok vlády je adekvátní reakcí a doufám, že to otevírá možnost snížit zastoupení lidí na ruské ambasádě," doplnil. 

Také podle pirátského poslance Jana Lipavského je česká reakce adekvátní a silná. "Můžeme možná očekávat, že z ruské strany přijde podobná reakce nazpátek, protože oni málokdy uznají chybu," prohlásil. Česko-ruské vztahy podle Lipavského prochází krizí, komunikace mezi zeměmi je špatná.

"Trochu pozdě, ale přece… Nějakou dobu už říkám, že by to byl správný krok. Jsem rád, že se česká diplomacie k těmto razantním činům nebojí uchýlit," napsal na Twitteru šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

"Jsem rád, že vláda potvrdila, že to byla smyšlená kauza. Nemám žádný dokument o tom, ani ho znát nemohu, že by to byla hra cizích zpravodajských služeb, takže se k tomu nemohu vyjádřit," řekl novinářům předseda KSČM Vojtěch Filip. "V zahraniční politice, v diplomatických vztazích platí princip reciprocity. Uvidíme, jaká bude reakce ruské strany," dodal.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky se potvrzuje, že ruská ambasáda je pro Česko bezpečnostním rizikem. Poslanci podle něj budou chtít vědět, na základě čeho vláda o vyhoštění diplomatů rozhodla. "Vzhledem k tomu, že to v České republice vyvolalo poměrně dramatickou situaci, tak jsem přesvědčený o tom, že vláda měla reagovat silným gestem. Toto za silné gesto pokládám. Teď jsem zvědav na to, jak bude reagovat Rusko, které nikdy nepřizná chybu, a jsem zvědav, jak vyhodnotí tuhle situaci," řekl.

 "Nejsem nijak proruský, ale tohle mi spíš připadá tak, že vyhoštění dvou pracovníků velvyslanectví má zakrýt fakt, že je kauza totálním selháním zahraniční politiky ČR, zpravodajské analytiky a ukázkou úniku informací," uvedl šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle něj jde o cílenou provokaci. 

Rozhodnutí vítají i ti, kteří kvůli domnělé hrozbě ze strany ruského agenta dostali policejní ochranu. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Hřib ale dodal, že i tak je ruských diplomatů v Praze příliš mnoho.

"Je to dobrá zpráva, ale nikdo neznáme detaily. Řekl bych, že ale jedna vlaštovka jaro ještě nedělá, ruských diplomatů je tady víc než dost. Ve Velké Británii, která je větší než Česká republika, jich je 80, zatímco v Praze 140," řekl Kolář. 

O příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal koncem dubna týdeník Respekt. České úřady oficiálně informaci o jedu nepotvrdily.

S velvyslancem vyřízeno za 15 minut

Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij se podle Deníku N o vyhoštění diplomatů dozvěděl během krátkého setkání s ministrem Petříčkem v Černínském paláci. Situace byla zřejmě vyřešena velmi rychle, zdržel se pouhých patnáct minut. 

BIS před časem informovala, že podala trestní oznámení kvůli úniku informací v kauze ricin, které provázelo masivní vyšetřování. "Z dosavadního šetření vyplývá, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS," uvedl tehdy mluvčí tajné služby Ladislav Šticha. Oznámení podle něj dostalo na stůl Vrchní státní zastupitelství v Praze.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy