Konec průvodců bez vzdělání. Turistům podá výklad jen expert

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 6. 2014 5:30
Turisté na Karlově mostě často slýchají od průvodců nesmysly. To by se mělo změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje novelu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ladislav Pouzar

Praha - Stačí, aby se postavili s barevným deštníkem na náměstí. Cizí jazyky příliš znát nemusejí, mezery mohou mít i ve znalostech místopisu. Kvalita průvodců cestovního ruchu je v Česku fatální, popisuje poměry ve své branži šéf Asociace průvodců České republiky Stanislav Voleman.

Chce proto prosadit změnu. Navrhuje ministerstvu pro místní rozvoj, aby zpřísnilo zákon.

"Požadujeme vrátit činnost průvodce mezi vázané živnosti, jak tomu bylo před rokem 2008. Každý z průvodců by potom musel splnit alespoň minimální kvalifikační požadavek. Tím je středoškolské vzdělání s maturitou," říká Voleman. Odbornost by podle něj nemuseli prokazovat jen Češi, ale také cizinci, kteří se v Česku provázením lidí živí.

Ministerstvo souhlasí a chce připravit novelu zákona, která zpřísní podmínky. "V zákoně by mohlo být upraveno zavedení průkazu pro průvodce, veřejného seznamu oprávněných osob i nastavení kontrolního mechanismu," popisuje stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Nejprve zkouška, pak výdělky

Průvodci, kteří by profesní podmínky splnili, by museli požádat ještě i o licenci. Tu by dostali až poté, co by prokázali potřebné znalosti při zkouškách. Jakmile by testy úspěšně složili, ocitlo by se jejich jméno ve speciálním registru. Pak by teprve mohli vyrazit s turisty na ulici. Ovšem jen viditelně označení zvláštním průkazem.

"Teprve pak by se situace v Česku zlepšila," domnívá se Voleman. Úřady by totiž konečně dostaly potřebné noty a nástroje jak průvodce v ulicích kontrolovat. Nyní mohou zkoumat jen to, jestli mají živnostenské oprávnění a platí ze svých výdělků daně.

V Česku nyní působí podle Volemana zhruba osm tisíc průvodců, v asociaci je ale zapsána sotva osmina z nich. Část lidí si prý dokonce přivydělává "na černo".

Pod drobnohledem budou Češi i cizinci

To potvrzuje i ministerstvo pro místní rozvoj. Současná situace podle něj skutečně není vyhovující a nekvalifikovaní průvodci mohou v krajních případech dokonce poškodit veřejný zájem Česka.

Nové podmínky budou podle dokumentu platit pro všechny bez výjimky - tedy nejen pro Čechy, ale také pro průvodce z jiných států. "Před prvním poskytováním služeb se budou muset tito průvodci ohlásit na ministerstvu pro místní rozvoj," plánuje vedení resortu.

Jenomže to se zase nelíbí cestovním kancelářím, pro které průvodci většinou pracují. Nová norma podle nich nic nevyřeší. Naopak. Přibudou další problémy, například zvýšení cen služeb průvodců.

"Regulace činnosti turistických průvodců je neopodstatněnou překážkou. Rozhodně není zárukou, že bude průvodce poskytovat své služby kvalitně a řádně," kritizuje záměr šéf Asociace českých kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

Jakmile se průvodcovská živnost okleští, řada schopných lidí podle něj z branže odejde. Zbylí průvodci pak zvednou své ceny. "Regulace by také znemožnila dělat průvodce cizincům, kteří jsou v Česku trvale usazeni. Tito lidé jsou přitom skvěle jazykově vybaveni a profesi vykonávají léta," domnívá se Škrabánek. Na to, aby bylo o turisty dobře postaráno, by si měla podle něj dohlédnout sama cestovka.

Jediné, co by se mělo podle Škrabánka v Česku změnit, je kontrola živnostenských oprávnění. "Najdou se totiž i lidé, kteří se zkoušejí na turistech přiživit na černo," připomíná.

Podmínky, za jakých mohou lidé začít provázet turisty, se už v minulosti několikrát měnily. Naposledy to bylo před šesti lety. Tehdy se zákonodárci shodli na tom, že průvodci své odborné znalosti prokazovat nemusí. A z průvodcovské činnosti udělali takzvanou živnost volnou.

Tomu se přizpůsobili i kontroloři. Podle mluvčího ministerstva obchodu a průmyslu Miroslava Kynčla si může na průvodce posvítit jen Česká obchodní inspekce nebo finanční úřad - to kvůli daňovým odvodům. "Pokud se tedy zjistí, že je výklad provedený neodborně, je nutné to řešit soukromoprávní cestou. Stejně jako jakoukoliv jinou neodborně vykonanou práci, například zedníka," vysvětlil Kynčl.

Podobně je to podle něj upraveno i v dalších evropských zemích. "Služby průvodců reguluje zhruba polovina z nich," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy